Ukazał się już najnowszy, kwietniowy numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa serię wyselekcjonowanych felietonów na aktualne tematy, podobnie jak cały cykl artykułów na tematy historyczne, powiązane z bieżącymi rocznicami. Prof. Krzysztof Szczerski, przedstawiciel RP przy ONZ, jak mało kto zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą rosyjski imperializm, który nie skończył się wraz z upadkiem ZSRS; wybitny polski dyplomata dał to jasno i odważnie do zrozumienia przedstawicielom międzynarodowej polityki podczas wystąpienia w Radzie Bezpieczeństwa 10 kwietnia 2023 r.; spotkało się to z rosyjską groźbą pod adresem polskiego ambasadora... Publikujemy zarówno treść wystąpienia prof. Szczerskiego, jak i wywiad z nim przeprowadzony przez znakomitego publicystę Leszka Sosnowskiego. Prezentujemy także tekst jednego z najwybitniejszych znawców dziejów Polski – prof. Andrzeja Nowaka, który, przypominając o nierozerwalnym połączeniu historii Rzeczypospolitej z Krzyżem, tak bardzo obecnym w nauczaniu św. Jana Pawła II, jasno daje do zrozumienia, jaka powinna być obecna rola Polski w Europie; czy mamy tyle siły, aby jej podołać? Nie brakuje także artykułu prof. Wojciecha Roszkowskiego o szansach i zagrożeniach dla koncepcji Trójmorza, zaś prof. Wojciech Polak po mistrzowsku analizuje niedorzeczność i szkodliwość najnowszych ekokoncepcji UE, które niosą za sobą poważne zagrożenie głównie dla zwykłych obywateli i obywatelek Polski. Trwając w wielkanocnej radości, prezentujemy także historię Zmartwychwstania Pana Jezusa opisaną piórem wybitnego teologa ks. prof. Janusza Królikowskiego, kontynuujemy też cykl artykułów autorstwa Jolanty Sosnowskiej poświęconych pamięci i myśli teologicznej Benedykta XVI. Kwietniowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

Czy Niemcy znów ciągną Europę i świat w przepaść Wybitny publicysta Leszek Sosnowski nie patyczkuje się, opisując relacje niemiecko-rosyjskie i imperialne ambicje obu tych państw; linia polityczna ich wzajemnego porozumienia zawsze opierała się o wrogie zamiary wobec Polski, co niestety wcale nie jest tylko i jedynie historyczną narracją...

Byśmy korzystali z wolności ku zbudowaniu, a nie ku upadkowi Prof. Andrzej Nowak przypomina o nierozerwalnym związku dziejów Polski z Krzyżem Chrystusowym, prowadząc nas przez myśl niezapomnianego papieża Polaka, św. Jana Pawła II. Znakomity erudyta przypomina także o wielkiej roli, jaką Polska ma szansę odegrać we współczesnej Europie. Czy mamy na tyle siły, aby sprostać temu wyzwaniu?

 

Co zagraża Trójmorzu, a co jest jego szansą Wielka koncepcja geopolityczna Trójmorza w obecnej sytuacji politycznej nabiera coraz bardziej doniosłego znaczenia; czego powinniśmy się wystrzegać, a co jest niepowtarzalną historyczną okazją? Artykuł prof. Wojciecha Roszkowskiego.

 

Najnowsze szaleństwa Brukseli i Strasburga Prof. Wojciech Polak jak mało kto potrafi rozpoznać i zanalizować zagrożenia płynące z najczęściej absurdalnych pomysłów „ekspertów unijnych”; czy w imię źle rozumianej ekologii skazani jesteśmy na niebezpieczny wzrost kosztów życia?

 

Imperializm rosyjski trzeba wreszcie zatrzymać O obecnej sytuacji w związku z trwającą wojną na Ukrainie i o wciąż groźnej postawie Rosji z prof. Krzysztofem Szczerskim rozmawia Leszek Sosnowski.

 

Obrazy zeszłorocznych wydarzeń w Buczy i Irpinie przywołały straszne wspomnienia z naszej własnej przeszłości Wystąpienie prof. Krzysztofa Szczerskiego, przedstawiciela RP przy ONZ, zaprezentowane podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku 10 kwietnia 2023 r. Mocny materiał!

 

Radosne spotkanie patriotyczne i kiermasz książek Białego Kruka w Łagiewnikach Reportaż Pauliny Piotrowskiej i fotorelacja Michała Klaga.

 

Mocna wiara jako drogowskaz pośród naukowych osiągnięć Josepha Ratzingera O papieżu rodem z Bawarii, wielkim przyjacielu Polski i Polaków, pisze Jolanta Sosnowska.

Duchowni katoliccy na Ukrainie dokonują pośród bomb cudów człowieczeństwa Kolejny z cyklu wojennych reportaży niebywale odważnego polskiego dziennikarza Jakuba Maciejewskiego. Obdarzony niebywałym darem obserwacji i komentowania rzeczywistości reporter wojenny potrafi dostrzec to, co przez wielu dziennikarzy pozostaje niezauważone...

 

Codzienna wieczorna modlitwa Polaków Senator Czesław Ryszka przypomina piękne dzieje Apelu Jasnogórskiego.

 

Chrystus Pan prawdziwie powstał z martwych! Trwamy w wielkanocnej radości, o czym przypomina nam wybitny teolog ks. prof. Janusz Królikowski.

 

Chociaż przemoc zniweczyła ich pierwsze owoce, one upadek kraju przetrwały, wskazówką były

przyszłym pokoleniom lub przynajmniej pociechą Artykuł wybitnego znawcy dziejów Sejmu Czteroletniego i okoliczności wokół uchwalenia Konstytucji 3 maja – prof. Henryka Kocója. Przeczytajmy ten tekst, a znajdziemy wiele analogii do obecnej sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej III RP.

 

Cud hydrotechniczny polskiego bohatera Powstania Listopadowego Dzieje Kanału Augustowskiego, który, choć nie stał się nigdy drogą wodną masowego transportu towarów, był pionierskim osiągnięciem inżynieryjnym jednego z najwybitniejszych polskich strategów XIX w. – gen. Ignacego Prądzyńskiego, przybliża dr Monika Makowska.

 

Intraty, kwarty, pobór łanowy, fałszywe szelągi, czyli dzieje finansów w I Rzeczypospolitej opisane piórem prof. Stefana Ciary.

 

Jak Feniks z popiołów, czyli dworzec PKP w Białymstoku odzyskał dawny, neorenesansowy blask. Tekst powstały przy współpracy z PKP S.A.

 

Znów na Sybir! Syberyjskie przestrzenie carskiej Rosji i ZSRS wielokrotnie były przestrzenią niewyobrażalnych cierpień milionów Polaków... Dr Marek Klecel przypomina potworne dzieje polskich zesłańców z czasów panowania imperium zła. Polacy trafiali na Sybir jeszcze przed wybuchem II wojny światowej – tylko za to, że byli Polakami.

 

Jak to kiedyś z teatrem w Krakowie bywało Barwna opowieść o historii krakowskich przybytków sztuki, czyli o aktorach, reżyserach i... skandalach piórem prof. Ryszarda Kantora.

 

Wybitny geograf i twórca atlasów Eugeniusz Romer Postać dziś nieco zapomnianego pioniera polskiej geografii i kartografii przypomina prof. Piotr Biliński.

 

Upiór z Düsseldorfu O postępującym i nabierającym coraz bardziej złowrogiego tempa niemieckim antysemityzmie pisze znakomity publicysta Zygmunt Nowakowski. Artykuł powstał w 1933 r., niedługo po dojściu Hitlera do władzy...

 

Kompromis i bezkompromisowość wobec wiary i moralności Nieznaną bliżej, a frapującą postać wybitnego polskiego anglisty Romana Dyboskiego (1883-1945) przypomina o. prof. Jacek Woroniecki OP. Artykuł z 1947 r.

 

Szkodliwa transformacja szkół specjalnych O sytuacji polskiej oświaty i czyhających na nią zagrożeniach piszą Hanna Dobrowolska i Bartosz Kopczyński.

 

Rzutki pozytywistyczny aptekarz Antoni Manduk Kolejną z ciekawych zapomnianych postaci polskiej nauki przypomina prof. Wacław Leszczyński.

 

Cyklony, tajfuny i do trzech razy sztuka Kapitan Józef Gawłowicz i kolejna opowieść o starciu polskiego statku (pod jego komendą) z żywiołem; mocnych wrażeń nie brakuje!

Legenda Cracovii Czesław Marchewczyk Znakomity znawca historii polskiego sportu Krzysztof Szujecki tym razem przybliża nam postać wybitnego polskiego hokeisty.

 

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

 

Krzyżówka z nagrodami

 

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i „czereśniowy” wiersz Leszka Długosza.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl