WPIS 04/2022 (e-wydanie)
liczba stron: | 116 |
data wydania: | 27.04.2022 |
EAN: | 9772083084307 |
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Pojawił się już kwietniowy numer miesięcznika „Wpis”, a w nim jak zwykle – wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy polityczno-społeczne, a także seria artykułów historycznych powiązanych z bieżącymi rocznicami. W związku z promocją najnowszej książki wybitnego polskiego historyka prof. Andrzeja Nowaka („Polska i Rosja”) nie mogło zabraknąć reportażu z uroczystej gali w hali krakowskiego „Sokoła”. Poza znakomitym Autorem w wydarzeniu wzięli też udział tak świetni znawcy tematu relacji polsko-rosyjskich jak prof. Wojciech Polak i prof. Wojciech Roszkowski. Całość prowadziła utalentowana dziennikarka Anna Popek, zaś oprawę zapewnili aktor Jerzy Zelnik oraz śpiewak Jan Kowalczyk i jego akompaniator Ziemowit Pawlisz. Zamieszczamy także, rzecz jasna, błyskotliwą analizę historycznych i obecnych relacji pomiędzy Polską i Rosją, czyli sąsiedztwa wolności i despotyzmu, dokonaną przez prof. Andrzeja Nowaka. Z kolei prof. Wojciech Polak prezentuje opis obecnej polityki Niemiec zarówno wobec Polski, jak i wobec wojny na Ukrainie. Historię i obecną sytuację USA analizuje z kolei prof. Jacek Koronacki, zaś ks. prof. Janusz Królikowski wyjaśnia, dlaczego grzech stał się spektakularny i potrafi się atrakcyjnie „sprzedać” oraz w jaki sposób należy sobie radzić z tym niebezpieczeństwem. Nie brakuje także artykułu znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego, który podkreśla, że wojny toczą się nie tylko na płaszczyźnie walki zbrojnej, ale i w mediach – bez tych ostatnich zresztą zwycięstwa nie ma, nawet wówczas, kiedy dysponujemy przewagą w sprzęcie i ludziach. Kwietniowy „Wpis” to ponad 120 stron porywającej lektury!
Polska się zbroi! Wybitny felietonista Leszek Sosnowski nie ukrywa że media stanowią potężny oręż w wygrywaniu konfliktów – nie tylko politycznych, ale i zbrojnych. Rząd RP, wyposażając Wojsko Polskie w niezbędny sprzęt, powinien także i o tym pamiętać.
Skąd się wzięła Ukraina Pierwsza część znakomitego tekstu prof. Andrzeja Nowaka, w którym wybitny historyk opisuje rodowód Ukrainy, dzieje jej relacji z Polską, jak również wyjaśnia, że Ruś nie ma absolutnie nic wspólnego z Rosją. Ciąg dalszy w majowym numerze „Wpisu”.
Wielkie spotkanie patriotyczne w krakowskim „Sokole” Reportaż Stanisława A. Widomskiego z promocji najnowszej książki prof. Andrzeja Nowaka, ilustrowany pięknymi zdjęciami Michała Klaga.
Niemcy wobec Polski i wojny na Ukrainie Prof. Wojciech Polak nie ma złudzeń; mimo krytycznych głosów niemieckiej prasy czy nawet niemieckich obywateli Niemcy wcale nie zamierzają się rozliczyć ze swojej prorosyjskiej i proputinowskiej polityki.
Ameryka – zmęczone imperium w środku burzy światowej Frapująca synteza dziejów Stanów Zjednoczonych i ich dzisiejszej sytuacji politycznej opisana piórem prof. Jacka Koronackiego.
Na Zachodzie bez zmian Druga część analizy zmierzającej w niebezpiecznym kierunku niemieckiej drogi synodalnej pióra wybitnego teologa ks. prof. Pawła Bortkiewicza.
Grzech stał się spektakularny i prezentuje się z rozmachem To piekielnie niebezpieczne zjawisko, podsycane jeszcze przez pochwalanie grzechu obecne zwłaszcza w mentalności zachodniej. Ks. prof. Janusz Królikowski uważa, że mimo wszystko nie jesteśmy wobec tej groźnej ofensywy grzechu bezsilni.
Szarogrodzka Jerozolima Reportaż o franciszkańskim Sanktuarium Męki Pańskiej na Podolu napisany przez o. dr. Cypriana Moryca.
Nasza droga na wschód, czyli ku zbawieniu Historię i znaczenie sakramentu Chrztu św. opisuje ks. dr Michał Damazyn.
Dlaczego nie powstał Kanał Śląski, wyjaśnia Czesław Ryszka, opisując jednocześnie korzyści, jakie daje transport rzeczny.
Zagłada polskiego ziemiaństwa na Kresach Tragiczne losy polskich rodzin arystokratycznych i szlacheckich po agresji ZSRS na Polskę 17 września 1939 r. przybliża dr Marek Klecel.
Trudności wzmacniały ich charaktery Historia niezwykłych kobiet – Marii hrabiny z Czetwertyńskich Czarnowskiej, bohaterki dwóch wojen światowych (w charakterze pielęgniarki), i hrabianki Karoliny Lanckorońskiej, żołnierza ZWZ, później zaś AK, opisana przez dr Magdalenę Kuleszę.
Przedszkole, w którym dzieci wita Anioł Stróż Maluchy doskonale wiedzą, kto czuwa nad ich bezpieczeństwem, są zadziwiająco samodzielne, umieją też ładnie się zachować... Po prostu dobrze się tu czują. Reportaż o niezwykłym przedszkolu prowadzonym przez krakowskie siostry augustianki.
Lubiła tańczyć, dobrze wyglądać, być lekarzem i dbać o rodzinę Dzieje życia św. Joanny Beretty Molli – utalentowanej lekarki, która potrafiła pogodzić pracę zawodową z byciem świetną żoną i mamą, opisane przez Lidię Dudkiewicz.
Relikwie Świętej Krwi – Brugia Nie jest łatwo je odnaleźć, choć belgijska Brugia należy do jednych z najpiękniejszych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc. Kiedy jednak się do nich dotrze, wrażenia są niezapomniane, o czym przekonuje Hanna Dobrowolska.
Claudio Monteverdi – włoski Orfeusz Był utalentowanym śpiewakiem i kompozytorem, potrafił w harmonijny sposób połączyć głęboką wiarę katolicką z osiągnięciami antycznej nauki. Stworzył pierwszą wybitną artystycznie włoską operę. Niewiele brakowało, a trafiłby na dwór królewski do Warszawy... Historię genialnego Włocha przybliża dr Monika Makowska.
Sensacyjni kuglarze, pogromcy zwierząt i dostarczyciele innych atrakcji Prof. Ryszard Kantor z właściwymi sobie swadą i humorem prezentuje katalog krakowskich rozrywek z XIX w.
Wielki zbiór militariów pod Wawelem Cenne artefakty i pamiątki po polskich wodzach i bohaterach z kolekcji Piotra Moszyńskiego inspirowały m.in. samego Jana Matejkę... Większość z nich do tej pory można oglądać w Krakowie. Artykuł prof. Piotra Bilińskiego.
Anakonda i Mazowsze, czyli strzeżcie się wesołych dziewczynek O niebezpieczeństwach czyhających na marynarzy, którzy pragnąc rozrywek, rezygnują z myślenia (przynajmniej za pomocą głowy), pisze kpt. Józef Gawłowicz.
Największa polska himalaistka Wanda Rutkiewicz Dzieje życia niezwykłej gwiazdy wspinaczki wysokogórskiej, trzeciej kobiety świata na Mount Evereście, opisuje Krzysztof Szujecki.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycje ich internetowego zamawiania i tulipanowy wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)