Pojawił się już najnowszy, kwietniowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc mogą Państwo zapoznać się zarówno z całą serią reportaży na aktualne tematy, jak i z doborowym zbiorem artykułów historycznych. W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi nie mogło zabraknąć materiałów dotyczących tego doniosłego wydarzenia. W dobie epidemii koronawirusa pojęcie patriotycznego obowiązku nabiera bowiem szczególnego wymiaru... Piszemy także o zagadnieniach nurtujących dziś każdego z nas: co dalej z polityką międzynarodową, edukacją i kulturą w związku z zaistniałą kryzysową sytuacją? Zamieszczamy także interesujący tekst o odwadze Jana Pawła II w sytuacji konieczności niesienia pomocy chorym i cierpiącym, jak również wstrząsającą wypowiedź samego Świętego (z 1979 r.!) którego słowa, wobec coraz bardziej agresywnych ataków na Kościół i kapłanów, nabierają niezwykle aktualnego wyrazu. Kwietniowy „Wpis” to ponad 100 stron fascynującej lektury!

W bieżącym numerze:

„Znów trumny w akcji, jak w 2010 r.”. Ten zaskakujący tytuł zapowiada znakomity tekst Leszka Sosnowskiego. Autor, nie unikając dosadnych sformułowań, komentuje wywołaną przez opozycję brutalną wojnę polityczną wokół wyborów prezydenckich.

„Imperium zła działa przez połączenie kłamstwa i strachu”. Fragment najnowszej książki wybitnego historyka, profesora Andrzeja Nowaka. Dzieje wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. opisane piórem tak świetnego autora to prawdziwa perła literatury historycznej!

„Suwerenność i wiara”. Leszek Sosnowski z klasą godną najwyższego poziomu sztuki dziennikarskiej opisuje dotychczasowe niewątpliwie wiele znaczące dla Polski dokonania prezydenta Andrzeja Dudy.

„Oświatowa proteza”. Wybitny specjalista w dziedzinie nauczania młodzieży, profesor Aleksander Nalaskowski, pisze o sytuacji polskich uczniów w dobie przymusowego zdalnego nauczania. Mimo zamiłowania „digital-pokolenia” do elektronicznych gadżetów ta sytuacja bynajmniej nie jest „cool”.

„Najłatwiej jest pokonać Kościół przez kapłanów”. Zadziwiająco aktualne słowa Papieża Polaka wygłoszone podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny (czerwiec 1979 r.). Powołanie do kapłaństwa to wielka rzecz, wymaga jednak, zwłaszcza w dobie ataku na Kościół, wielkiej odwagi... Jan Paweł II wiedział o tym jak mało kto.

„Jan Paweł II wobec epidemii”. Jolanta Sosnowska, utalentowana pisarka, autorka znakomitej biografii Ojca Świętego, opisuje jego zadziwiającą odwagę wobec konieczności niesienia pomocy i pociechy chorym i cierpiącym.

„Austriacki ‘danse macabre’, po którym wirus wypełzł na Europę”. Adam Sosnowski w trafny sposób pisze o skutkach lekkomyślności, beztroski i chęci użycia nawet w obliczu nadciągającego niebezpieczeństwa na przykładzie historii pewnego uroczego tyrolskiego kurortu.

„Jak epidemia wpływa na politykę międzynarodową”. Świetna analiza obecnej sytuacji globalnego kryzysu wywołanego koronawirusem opisana piórem profesora Krzysztofa Szczerskiego – szefa gabinetu politycznego prezydenta RP.

„Kilkudziesięciu polskich intelektualistów apeluje o interwencyjny zakup książek przez państwo” – pod tym apelem podpisali się przedstawiciele elity umysłowej RP. Jest jednak i dobra wiadomość.

„Plaga ohydy w polskim teatrze”. Temida Stankiewicz-Podhorecka, świetna znawczyni sztuki Melpomeny i Talii, nie pozostawia suchej nitki na koszmarnych eksperymentach „wypełnionych pychą i chorą ambicją” reżyserów, scenografów i kostiumologów.

„Bez uczuć patriotycznych człowiek jest kaleką moralnym”. Warszawska uczona, pani profesor Martyna Deszczyńska dokonuje błyskotliwej analizy historycznego pojęcia narodu, nakładając ją na sytuację współczesną i przestrzegając przed śmiertelnym niebezpieczeństwem zaniku godności narodowej.

„Dla dobra Ojczyzny, z poczucia szacunku dla niej i własnych osiągnięć”. Profesor Piotr Biliński pisze o legendarnej już dziś postaci Naczelnika Tadeusza Kościuszki i jego ostatniej militarnej walce o niepodległość Polski – Insurekcji nazwanej jego nazwiskiem.

„Polskie asy literackie w służbie frontowej”. Służyli ojczyźnie „szablą i piórem”, nie zabrakło wśród nich najwybitniejszych prozaików i poetów. O niełatwej i często niedocenianej misji korespondenta wojennego na froncie polsko-bolszewickim pisze dr Monika Makowska.

„Joanna d’Arc – prosta dziewczyna ratująca Królestwo Francji”. Nie była księżniczką ani nawet szlachcianką, ale Bóg jej przeznaczył zadanie godne rycerskiego młodzieńca. Niezwykła historia Dziewicy Orleańskiej – wojowniczki i męczennicy za wiarę, opisana piórem wybitnego mediewisty profesora Krzysztofa Ożoga. Artykuł w 100-lecie kanonizacji Joanny.

„Hagiograf w dobie Oświecenia”. Profesor Wojciech Roszkowski przybliża zaskakującą historię angielskiego księdza katolickiego, wybitnego hagiografa, działającego w XVIII w.

„Biesiada, czyli wesołe spotkanie przy suto zastawionym stole”. Czy to, na co często brakowało nam czasu w dobie digitalizacji i wszechobecnych gadżetów elektronicznych, powróci po pandemii? O bogatej tradycji spotkań towarzyskich pisze profesor Ryszard Kantor.

„Potęga honoru”. Poruszająca historia młodziutkiego powstańca styczniowego Emanuela Moszyńskiego, poległego śmiercią bohatera pod Miechowem. Artykuł profesora Piotra Bilińskiego.

„Romana Brandstaettera wznoszenie człowieka ku Bogu”. Niezwykłą postać wybitnego pisarza, poety, dramaturga i tłumacza, jednego z najwszechstronniej utalentowanych ludzi pióra, prezentuje Czesław Ryszka.

„Wielka scena narodowego spektaklu”. Kraków – miasto-legenda o fascynującej historii, miasto świętych, królów i wybitnych postaci polskich dziejów, opisane przez profesora Ryszarda Kantora.

„Nieustraszony patriota, lekarz i badacz Benedykt Dybowski”. Dzieje jednej z najbarwniejszych postaci polskiej nauki, doktora nauk medycznych i powstańca styczniowego przedstawia dr Marek Klecel.

„Prawy szermierz i naukowiec, którego uhonorował św. Jan Paweł II”. Fascynującą postać polskiego oficera, świetnie posługującego się bronią białą, bohatera II wojny światowej, później zaś wybitnego specjalisty w dziedzinie telekomunikacji prezentuje Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd – przegląd wiadomości ze świata, m.in. o sytuacji w Afryce w związku z pandemią koronawirusa oraz o bulwersujących postanowieniach WHO w sprawie aborcji.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek „Białego Kruka”, propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa oraz wiosenny wiersz Leszka Długosza.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl