Przed Państwem kolejny, tym razem świąteczny, wielkanocny numer miesięcznika „Wpis”. Jak każdego miesiąca, nie mogło w nim zabraknąć zarówno wnikliwych felietonów komentujących aktualną, najnowszą sytuację polityczną i obyczajową, jak i całej serii artykułów dla pasjonatów historii, zarówno tej sprzed co najmniej kilku stuleci, jak i najnowszej. W związku ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego prezentujemy poruszający fotoreportaż mistrza Adama Bujaka z polskich misteriów, wzbogacony pięknym tekstem prawdziwej maestry pióra – Jolanty Sosnowskiej. Z wielkanocnych tematów nie brakuje także wnikliwego artykułu prof. Michała Wojciechowskiego, opisującego wydarzenia z każdego dnia Wielkiego Tygodnia, kiedy to po największym cierpieniu i poniżeniu nadeszło największe zwycięstwo. Natomiast jak wyglądała Wielkanoc w I RP, przybliża nam – w oparciu o prace XVIII-wiecznego kapłana, ks. Jędrzeja Kitowicza, prof. Wojciech Polak. Nie może, rzecz jasna, się obyć bez znakomitej politycznej analizy sytuacji obecnej opozycji reprezentowanej przez Prawo i Sprawiedliwość – Leszek Sosnowski potrafi ostro krytykować, robiąc to jednak w sposób konstruktywny i wskazując odpowiednie rozwiązania. Czy uda się wyciągnąć wnioski z dotychczasowych błędów i niedociągnięć? We wspaniałym stylu wypowiada się także prof. Andrzej Nowak, nie pozostawiając suchej nitki na poczynaniach obecnej „ministry” edukacji ani też wątpliwości co do tego, jak będzie wyedukowana młodzież nie posiadająca nawet tak podstawowych wiadomości jak znajomość przebiegu bitwy pod Grunwaldem. Nie mówiąc już o wiedzy o tym, kim był Stefan Czarniecki, skąd się wziął Mazurek Dąbrowskiego i kim był rotmistrz Witold Pilecki, której też programowo młodzież nie może nabyć! Czy to się da skomentować bez używania wyrażeń, których dobrze wychowanym ludziom używać po prostu nie przystoi!? Aby jednak nie pozostawać jedynie w przygnębiającej atmosferze, której nie szczędzi nam obecna rzeczywistość, prezentujemy także urokliwe wiersze wielkanocne ks. Stefana Misińca. Marcowy, świąteczny „Wpis” to ponad 100 stron wciągającej lektury!

Pretorianie i arianie Znany z ciętego pióra i niebywałej przenikliwości politycznej Leszek Sosnowski i tym razem się nie patyczkuje; nawet najlepsze ugrupowania polityczne zasługują na konstruktywną krytykę. Czy obecnej opozycji uda się wyciągnąć z niej właściwe wnioski?

Wyklęta tożsamość polska Znakomity historyk prof. Andrzej Nowak nie ukrywa, iż rugowanie z pamięci młodego pokolenia najwybitniejszych postaci i wydarzeń historii Polski prowadzi wprost do utraty tożsamości. A przed tym, co się dzieje z narodem tracącym pamięć, przestrzegał już Marszałek Piłsudski.

Poezje wielkanocne Poruszające i urokliwe wiersze ks. Stefana Misińca.

Zadość musiało się stać powszechnym obrzędom i zwyczajom O tym, skąd się wziął zwyczaj budowania w kościołach Grobów Pańskich, jak przebiegały procesje kapników i jak wyglądała uroczysta rezurekcja w I RP, pisze prof. Wojciech Polak.

Misterium Męki Pańskiej Mistrzowski duet: Adam Bujak (fotografie) i Jolanta Sosnowska (tekst) w poruszającym felietonie o polskich misteriach pasyjnych.

Po największym cierpieniu i poniżeniu największe zwycięstwo Prof. Michał Wojciechowski przypomina o tym, jak następowały po sobie wydarzenia Wielkiego Tygodnia i jaki był ich sens.

Najwspanialszy obraz na cześć Zmartwychwstałego W toskańskim miasteczku Sansepolcro zachował się absolutnie genialny fresk, w którym artysta dokonał idealnego połączenia wiary, matematycznej precyzji i sztuki. Kim był ów artysta i dlaczego jego dzieło nazwano „najwspanialszym obrazem świata”?

Istniejące w Polsce wolności osiągnięto w innych państwach dopiero w XVIII w. Tajniki demokracji szlacheckiej przybliża nam prof. Stefan Ciara.

Człowiek nowoczesny jest tym, czym się go uczyni O tym, do czego prowadzi wychowanie człowieka, którego jedyne pragnienia są związane z konsumpcyjnym stylem życia i zaspokajaniem namiętności, pisze prof. Wojciech Roszkowski.

Jeśli rzeczywiście jest się chrześcijaninem, nie ma innego wyjścia, aniżeli przeciwstawić się atakowi zła O zatrutych owocach neomarksizmu i skrajnie niebezpiecznych wpływach trendów z nim związanych pisze prof. Artur Śliwiński. Część druga poruszającej analizy.

Szok w Irlandii. Miał być „postęp”, a wbrew oczekiwaniom wygrał „ciemnogród” O zaskakującym przebudzeniu się Irlandczyków w sprawie definicji rodziny i roli kobiety pisze dr Adam Sosnowski.

Nowy człowiek w wielkiej farmie globalistów O niebezpiecznych związkach literatury z edukacją pisze Czesław Ryszka.

Nasi kochani wygnańcy Druga część historii Tatarów krymskich pióra znakomitego felietonisty Jakuba Augustyna Maciejewskiego.

Poniewierka, nieludzkie traktowanie i śmierć zbierająca żniwo Potworne losy polskich kobiet wywiezionych przez Sowietów do Kazachstanu, opisane piórem dr. Marka Klecela.

Albo Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie O historii harcerstwa i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i o tym, co miały ze sobą wspólnego w sprawie walki ze zgubnym nałogiem pijaństwa, pisze ks. dr Wacław Dokurno.

Opowieści o kondycji ludzkiej, nadziejach, sukcesach i porażkach, czyli o emigracji i migracji w folklorze ustnym. Artykuł prof. Ryszarda Kantora.

Prof. Jan Sehn, który nie podpisał Volkslisty, oczami sąsiada Dziś mało kto pamięta o tym utalentowanym i niezłomnym prawniku, który jako sędzia śledczy brał udział w przesłuchaniu czołowych zbrodniarzy hitlerowskich. Artykuł ks. prof. Janusza Królikowskiego.

Trypolis Kolejna barwna opowieść kapitana Józefa Gawłowicza; tym razem pojawia się w niej postać uroczej żołnierki z Kuby, którą los rzucił do Libii, rządzonej twardą i okrutną ręką dyktatora Kadafiego.

Nie boi się mówić tego, co myśli Historia najwybitniejszego polskiego pięcioboisty. Skąd się wzięło jego intrygujące podwójne nazwisko – Janusz Gerard Pyciak-Peciak? Dowiecie się Państwo z artykułu Krzysztofa Szujeckiego!

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i  wiersz Leszka Długosza – tym razem... o pisaniu wierszy!

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl