W sprzedaży pojawił się marcowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znaleźć w nim można wiele interesujących materiałów przygotowanych z myślą o lekturze w nadchodzące święta wielkanocne. Piszemy m.in. o miejscach związanych z Męką Pańską w Ziemi Świętej, historii kazań w Polsce, rocznicy debiutu Chopina oraz Konfederacji Barskiej. Przypominamy sylwetki Jana Matejki, Tadeusza Kościuszki i Franciszka Stefczyka. Nie brakuje też tematów współczesnych: nowelizacji ustawy o IPN, zjazdu Rodziny Rodła we Wrocławiu i nowej koalicji rządowej w Niemczech. Marcowy „Wpis” to prawie 100 stron wciągającej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Jest lepsze rozwiązanie niż nowelizacja ustawy o IPN” – Leszek Sosnowski proponuje jak karać za sformułowanie „polskie obozy śmierci” bez nowelizowania ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

● „Kościuszko: Polska nie może liczyć na złudne poparcie mocarstw” – w 224. rocznicę przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku przypominamy jego sylwetkę i dokonania.

● „Na świecie rozlewa się neonazizm – i prawie tylko Polska stawia opór!” – Adam Sosnowski pisze o rosnącej popularności ruchów neonazistowskich na świecie. Na szczęście, nasz kraj jest od tego wolny.

● „Wielki Tydzień w Jeruzalem trwa… cały rok” – reportaż z pielgrzymki do Ziemi Świętej w okresie Wielkiego Postu. Odwiedzając w tym czasie Jerozolimę, inaczej przeżywa się wędrówkę śladami Jezusa.

● „Powab przyjemności i afirmacja tylko siebie” – wystąpienie św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży, wygłoszone 30 września 1979 r. podczas wizyty w Irlandii.

● „Kazanie jako zwierciadło 1000-letnich dziejów Polski” – rozmowa z ks. prof. Kazimierzem Panusiem, kierownikiem Katedry Homiletyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, o historii kazań w Polsce.

● „Kto wiedzie tego poloneza?” – Bohdan Urbankowski przypomina swoją sztukę „Królobójcy”, a także losy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

● „Jak wyjść z tragicznej spirali głodowych emerytur” – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o pomysłach na reformę polskiego systemu emerytalnego.

● „Haker ścigany przez FBI złapany w Polsce!” – autor książki „Cyberwojna”, dr Piotr Łuczuk, opisuje akcję ujęcia przez polską policję groźnego hakera poszukiwanego przez FBI.

● „Dom tajemnic, wielkich dzieł i narodowych pamiątek” – z okazji obchodów Matejkowskich przypominamy trudne życie wielkiego malarza, a także dzieje jego krakowskiego domu, w którym dziś mieści się muzeum Jana Matejki.

● „Patriotyczne tęsknoty Chopina” – z okazji 200. rocznicy debiutu Fryderyka Chopina przypominamy sylwetkę i dokonania wielkiego pianisty i kompozytora.

● „Zginęli, bo byli Polakami” – artykuł o tragicznych losach Polaków mordowanych podczas rzezi wołyńskiej.

● „...wojna, którą rozpoczynaliśmy, była wojną domową, a razem i obcą” – druga część artykułu dr hab. Martyny Deszczyńskiej o Konfederacji Barskiej.

● „Nowy układ rządowy w Berlinie korzystniejszy dla Polski” – Adam Sosnowski pisze o nowej koalicji rządowej w Niemczech.

● „Teraz komiks!” – przedstawiamy najnowszą wystawę Muzeum Narodowego w Krakowie. Tym razem można tam obejrzeć ekspozycję pokazującą dawny i współczesny polski komiks.

● „Uzdrawiał Galicję, chciał uzdrowić całą Polskę” – przybliżamy sylwetkę i dokonania założyciela galicyjskich kas oszczędnościowo-pożyczkowych Franciszka Stefczyka.

● „Filomaci na Syberii” (4) – kolejny odcinek opowieści o losach zesłanych na katorgę młodych litewskich konspiratorów – filomatów i filaretów.

● „Pięć Prawd tchnie polskością i utrwala ją na przyszłe trudne czasy” – relacja ze zjazdu Rodziny Rodła, jaki odbył się 4 marca we Wrocławiu w 80. rocznicę I Kongresu Polaków w Niemczech.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata. A w nim m.in.: Paryż zamienia się w obozowisko dla bezdomnych imigrantów, Arabia Saudyjska zbuduje elektrownie atomowe, a lekarze w Kanadzie chcą zarabiać... mniej.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk, wielkanocny wiersz Leszka Długosza oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl