Pojawił się już najnowszy, lutowy numer miesięcznika „Wpis”. Jak zwykle przygotowaliśmy w nim dla Państwa zarówno teksty dotyczące aktualnych spraw społeczno-politycznych, jak i artykuły poświęcone mniej lub bardziej odległym wydarzeniom historycznym. Nie mogło oczywiście zabraknąć otwierającego numer wnikliwego komentarza do współczesności pióra znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego, który w swoim felietonie dobitnie nazywa po imieniu panującą obecnie w Polsce i Europie rzeczywistość. Wątki te podejmuje także w przeprowadzonym przez siebie błyskotliwym wywiadzie z europosłem Ryszardem Czarneckim.  Do aktualnej sytuacji nawiązują także w bieżącym numerze teksty tak wybitnych autorów jak  profesorowie  Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski i Andrzej Nowak oraz dr Adam Sosnowski i dr Marek Klecel. Miłośnikom historii polecamy artykuł uznanego mediewisty prof. Krzysztofa Ożoga o długiej i pełnej przeszkód drodze świętej królowej Jadwigi do polskiego tronu, niezmiernie ciekawy głos ks. prof. Janusza Królikowskiego w kwestii „Grzegorz XVI a sprawa polska”, a także wstrząsający fotoreportaż Jolanty Sosnowskiej i Adama Bujaka o warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.  Z pewnością będą także usatysfakcjonowani tekstami prof. Stefana Ciary o staropolskich posłach z Prus Królewskich, prof. Wacława Leszczyńskiego o tragicznym losie bohaterskiego lotnika Tadeusza Schielego, jak również dr Moniki Makowskiej o krakowskich krucyfiksach. Lutowy „Wpis” to ponad 100 stron wspaniałej lektury!

Przebywanie w obozie wroga oznacza, że jest się jeńcem Mocne – i jak zwykle trafne słowa wybitnego publicysty Leszka Sosnowskiego, który nie pozostawia najmniejszych złudzeń co do tego, w jakim kierunku idą rządy polityków „koalicji 13 grudnia” i co to oznacza dla Polski.

Co dalej z Polską? – zadaje pytanie znamienity historyk prof. Wojciech Polak. Odpowiedź, jakiej udziela w swoich rozważaniach na łamach „Wpisu”, nie napawa bynajmniej optymizmem…

Zakamuflowana opcja polska – zdemaskowana  Znany i słusznie ceniony za swoje dzieła historyczne prof. Andrzej Nowak tym razem odkrywa przed czytelnikami swój talent publicystyczny w pełnym gryzącej ironii komentarzu na temat kryteriów przyznawania pewnej nagrody kulturalnej.

Utopia w zamian za pozwolenie na destrukcyjną działalność w skali globalnej Dogłębna analiza prof. Artura Śliwińskiego odnośnie do przerażających, bo satanistycznych korzeni marksizmu i jego zatrutych owoców w dzisiejszej rzeczywistości nowoczesnej Europy.

Za kilka lat zaczniemy utrzymywać Unię Europejską Dająca do myślenia rozmowa, jaką przeprowadził Leszek Sosnowski z europosłem Ryszardem Czarneckim;  należy zdawać sobie sprawę z pewnych zagrożeń, zanim będzie za późno…

Nauka miłości płynąca z krucyfiksów Trwający obecnie czas Wielkiego Postu nastraja do refleksji nad męką i śmiercią Zbawiciela, w czym mogą dopomóc Jego pasyjne wizerunki. O historii dwóch z nich, znajdujących się w Krakowie, pisze, jak zwykle ciekawie, dr Monika Makowska.

Niezwykła droga św. Jadwigi do tronu W 650. rocznicę urodzin jedynego kanonizowanego polskiego władcy wybitny mediewista prof. Krzysztof Ożóg kreśli przed oczyma czytelników szlak, jaki musiała przejść przyszła święta królowa Jadwiga, aby włożyć na swoje skronie polską koronę.

Dlaczego polskie dzieci nie mają iść polską drogą? – pyta w obliczu nadchodzących gruntownych zmian w szkolnictwie (zdecydowanie nie na lepsze, sądząc z medialnych zapowiedzi…) dr Adam Sosnowski,  wskazując na zagrożenia w tak ważnym obszarze, jakim jest edukacja dzieci i młodzieży.

Nie może to bydź! Pisany jędrną staropolską mową satyryczny dialog pomiędzy rezolutną jejmościanką a nie mniej wygadanym jegomościem obnażający absurdy współczesnej polityki, pióra znakomitego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Ewangelie skłaniają do wiary w Jezusa i życia po chrześcijańsku O starożytnych dziejopisach i ich dziełach – nie darmo znana maksyma o historii jako nauczycielce życia wywodzi się z antyku -  jak również o księgach historycznych w Piśmie Świętym pisze wytrawny znawca starożytności prof. Michał Wojciechowski.

Memento nieukaranej zbrodni Przejmujący wspólny reportaż mistrza fotografii Adama Bujaka i wybitnej publicystki Jolanty Sosnowskiej z miejsca, które powinien odwiedzić każdy polski patriota – Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej w Warszawie.

Operacja „Polska”: wrogie przejęcie Kolejny wnikliwy i alarmujący komentarz do współczesnej sytuacji Polski i jej mieszkańców, tym razem w artykule dr. Marka Klecela.

Nasi kochani najeźdźcy Fascynującą historię tatarskich władców Krymu, których zbrojne wyprawy po wielokroć zapisały się w dziejach Rzeczypospolitej, przypomina Jakub Augustyn Maciejewski.

Szymborska vs. Orlęta Lwowskie O pomniku upamiętniającym bohaterstwo lwowskich dzieci i młodzieży, który miał stanąć w Krakowie i dlaczego do tego ostatecznie nie doszło, pisze Piotr Boroń.

Tylko w trzy lata zmniejszyliśmy naszą populację o niemal pół miliona Polaków Refleksje Mateusza Kosińskiego w 25. rocznicę reformy samorządowej na temat wyludniania się kraju i związanych z tym przemian w poszczególnych większych i mniejszych ośrodkach.

Polsko, twoja zguba w Rzymie? Ks. prof. Janusz Królikowski bierze tym razem na warsztat postać niezbyt lubianego w Polsce papieża Grzegorza XVI i rozprasza pokutujący za sprawą m.in. Juliusza Słowackiego mit o potępieniu przezeń Powstania Listopadowego.

Odrodzenie polityczne tylko razem z odrodzeniem duchowym Sylwetkę świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, jego pracę duszpasterską i zaskakująco aktualne pisma przybliża Czesław Ryszka.

Bohater lotnictwa sponiewierany przez komunistów O chwalebnej karcie, jaką w historii polskiego lotnictwa zapisał Tadeusz Schiele, a także o tragicznym losie bohaterskiego pilota pod rządami komunistów w PRL opowiada prof. Wacław Leszczyński.

Nie chcieli ponosić żadnych ciężarów i podkreślali swoją odrębność W ramach swojego cyklu o staropolskim państwie prof. Stefan Ciara tym razem kreśli historię Prus Królewskich i ich mieszkańców, zazdrośnie strzegących własnych praw i przywilejów.

Zapomniane swaty, zrękowiny, oczepiny, pokładziny i przebabiny Ślub i wesele w dawnych wiekach – o częstokroć nieznanych nawet z nazwy zwyczajach i obyczajach związanych z tak ważnym momentem w życiu człowieka pisze antropolog kultury prof. Ryszard Kantor.

 Zawsze podkreślał polskie korzenie i przywiązanie do Ojczyzny Pierwszy polski olimpijczyk – kto go dzisiaj pamięta? Kto w ogóle zna jego nazwisko? Historię Leona Jucewicza – utalentowanego panczenisty (choć nie tylko), a także patrioty, który nawet w dalekiej Brazylii nie zapomniał o swojej Ojczyźnie, przybliża Krzysztof Szujecki.

 Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

 Krzyżówka z nagrodami.

 A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i  wiersz Leszka Długosza o… sojuszu róży z chochołem.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl