WPIS 02/2022 (e-wydanie)
liczba stron: | 124 |
data wydania: | 22.02.2022 |
EAN: | 9772083084307 |
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką:
Pojawił się już najnowszy, lutowy numer „Wpisu”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, wywiady z czołowymi postaciami polskiej polityki, biznesu i świata artystycznego, a także – zestaw artykułów poświęconych wydarzeniom i postaciom historycznym powiązanym z bieżącymi rocznicami. Wybitny felietonista Leszek Sosnowski z właściwą sobie swadą ostrzega, czym grozi dawanie posłuchu w sprawach najwyższej wagi państwowej nieznającym się na rzeczy, ale za to cieszącym się popularnością celebrytom. Ku przestrodze opisuje historię amerykańskiego asa lotniczego Charlesa Lindbergha, który, ulegając niebezpiecznej fascynacji Hitlerem i nazizmem, nadzwyczaj skutecznie zniechęcał USA do podjęcia walki z III Rzeszą... Kwestii celebrytów i tzw. nowoczesnej magnaterii (jedno nie wyklucza drugiego!) poświęca także swój tekst prof. Aleksander Nalaskowski. Prezentujemy też wywiad z prof. Krzysztofem Szczerskim, byłym szefem Gabinetu Prezydenta RP, a obecnie – ambasadorem Polski przy ONZ, który przekonuje, że „nie mają nas tam za byle kogo”, ale jest jeszcze wiele do zrobienia, tym bardziej iż politycy reprezentujący tzw. opozycję nie ustają w niszczeniu wizerunku Polski na forum międzynarodowym... Nie mniej ciekawie prezentuje się artykuł dr Piotra Łuczuka o jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych – Facebooku, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Niestety, jego wynalazca Mark Zuckerberg okazał się być bezwzględnym cenzorem wszystkich treści, które mu nie odpowiadają. A tak się składa, że nie odpowiadają mu treści chrześcijańskie, o czym świadczy skandaliczna sprawa ocenzurowania przez Facebook informacji dotyczących porwań chrześcijanek zmuszanych do pełnienia roli niewolnic seksualnych muzułmańskich mężczyzn... Zamieszczamy także wywiad ze znanym na całym świecie krakowskim mistrzem fotografii Adamem Bujakiem, przeprowadzony przez Jolantę Sosnowską. Artysta opowiada m.in. o wstrząsającym wrażeniu, jakie wywarły na nim zniszczone cerkwie i zdewastowane sanktuaria na terenie ZSRS, które oglądał w okresie pierestrojki za Gorbaczowa. Nie brakuje także podsumowania występów naszych (i nie tylko naszych) sportowców na Zimowych IO w Pekinie, jak również – okolicznościowych artykułów powiązanych z 80. rocznicą powstania Armii Krajowej – najlepszej konspiracyjnej armii świata. Lutowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!
Raczej do paki niż do parlamentu Leszek Sosnowski jak zwykle nie patyczkuje się, opisując patologiczne zjawiska toczące świat polityki. Tym razem przestrzega, czym grozi polityczne fetowanie celebrytów, z których na siłę robi się autorytety polityczne. Nawet (zwłaszcza?) wówczas, kiedy na polityce kompletnie się nie znają.
Poezje Seria poruszających wierszy krakowskiej poetki (i jednocześnie wykładowczyni akademickiej w dziedzinie historii literatury) dr Justyny Chłap-Nowakowej.
Cenzura na Facebooku i coraz bardziej aspołeczne media Kto potrafi dziś funkcjonować bez mediów społecznościowych? Raczej nikt... Dr Piotr Łuczuk przestrzega przed ich negatywnym wpływem, zwłaszcza że wynalazca Facebooka Mark Zuckerberg okazał się człowiekiem o mocno lewicowych poglądach, cenzurującym wszystko, co się z nimi nie zgadza...
Toczy się dramatyczna wojna na narracje Wywiad z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ przeprowadzony przez Leszka Sosnowskiego. Wybitny polityk podkreśla, że w środowisku ONZ Polska jest postrzegana jako bogaty kraj Zachodu (a zatem – nie byle kto), jednak ataki medialne (i nie tylko takie) polityków opozycji na jej wizerunek nie ustają...
Baczyński bez filtra. Artykuł o zorganizowanym przez PGE konkursie dla młodzieży dotyczącym najsłynniejszego poety Polski Walczącej.
80-lecie powstania Armii Krajowej – jak kształtowała się największa armia podziemna Europy? Tekst o najnowszym, interesującym projekcie PGE przy współpracy z Fundacją na rzecz Wielkich Historii dla uczczenia najlepszej konspiracyjnej armii świata.
Najlepszy wywiad świata Dzień przed kapitulacją nigdy nie zdobytej przez Niemców w walce Warszawy powstaje Służba Zwycięstwu Polski – pierwsza konspiracyjna organizacja wojskowa, która daje początek AK. Dziełem jej wywiadu jest m.in. rozpracowanie tajemniczych „Wunderwaffen” Hitlera, o czym przypomina dr Monika Makowska.
Kwestia energii największym wyzwaniem i biznesową racją stanu O najnowszym sukcesie polskiego giganta miedziowego zakończonym podpisaniem istotnej umowy z amerykańską firmą NuScale z prezesem KGHM S.A. Marcinem Chludzińskim rozmawia Adam Sosnowski.
Od Środy Wstępnej do Zmartwychwstania Pańskiego O walce postu z karnawałem, ludowych zwyczajach takich jak babski comber czy topienie marzanny, a także o tym, co się działo w polskich wsiach od tytułowej Środy Wstępnej, czyli Popielca, do Wielkanocy pisze prof. Ryszard Kantor.
W Lourdes Bóg pozwala dotknąć swojej tajemnicy O atakach na Kościół i na katolików, zagrożeniach związanych z wojującym ateizmem, ale także o nadziei na zwycięstwo nad złem, którą daje Najświętsza Maria Panna (nie tylko w grocie Massabielle), pisze Czesław Ryszka.
Romantyzm i romantyzmy O unikatowym charakterze polskiej literatury romantycznej, nierozerwalnie związanej z polskimi dążeniami niepodległościowymi, pisze wybitny literaturoznawca Bohdan Urbankowski.
Nie dajmy się zdegenerować! Wywiad z Adamem Bujakiem z okazji uzyskanej przez niego prestiżowej nagrody „Książka Roku 2021” za „Sanktuaria polskie”. O tym, jaki skarb stanowią polskie sanktuaria, o zażartej walce z Kościołem w ZSRS, a także na zachodzie Europy i o tym, jakie są tego skutki, rozmawia z fotografikiem Jolanta Sosnowska.
Ciemny cynizm przysłonięty dyplomem uczelni Znany z odwagi i błyskotliwych analiz bieżącej sytuacji społecznej profesor Aleksander Nalaskowski nie patyczkuje się, piętnując antypolskie zachowania; tym razem po mistrzowsku rozprawia się z celebrytami.
Polacy, Żydzi i antykomunizm Wspomnienie o Mieczysławie Grydzewskim pióra Jakuba Augustyna Maciejewskiego.
Śmierć Zimowych Igrzysk Olimpijskich Afery covidowe, dramat Natalii Maliszewskiej i Kamila Stocha, skandale ze stosowaniem dopingu wśród rosyjskich sportowców... nie tak miały wyglądać Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Czy to już koniec? – zastanawia się Andrzej Stanowski.
Często demaskuje się błędy i braki Kościoła, by znaleźć usprawiedliwienie dla własnych błędów i braków Błyskotliwa analiza autorstwa ks. prof. Janusza Królikowskiego, rozprawiająca się z krytyką Kościoła opartą na ignorancji.
Pokolenia uczniów Jezusa O pionierskim znaczeniu chrześcijaństwa, zwłaszcza pod względem intelektualnego uporządkowania treści religijnych, pisze prof. Michał Wojciechowski.
Losy odważnego Michała Broel-Platera i innych młodych patriotów Tragiczna historia odważnego młodzieńca „gwałtem w sołdaty zabranego” (mimo tytułu hrabiowskiego!), kuzyna słynnej dziewczyny-żołnierza Emilii Platerówny, opisana piórem prof. Wojciecha Polaka.
Uczoność, nauka i nieuctwo w niemieckiej kampanii antypolskiej Prof. Jerzy Smoleński po mistrzowsku rozprawił się z niemieckimi tezami naukowymi atakującymi Polskę. Aresztowany 6 listopada 1939 r. w krakowskim Collegium Novum w ramach Sonderaktion Krakau, zapłacił najwyższą cenę za swoją odwagę...
Ks. Bolesław Domański: „Bóg Polakiem cię stworzył i tak żyć i działać nakazał” Postać ks. Domańskiego działającego wśród Polonii w Niemczech prezentuje ks. dr Michał Damazyn.
Sowieckie wyzwolenie O tragicznych skutkach radzieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939 r. pisze dr Marek Klecel.
Zaangażowanie duchownych w ruch niepodległościowy O niezłomnym abp. Antonim Melchiorze Fijałkowskim i wielu innych polskich duchownych zaangażowanych w manifestacje patriotyczne, a następnie w popieranie Powstania Styczniowego pisze dr Magdalena Kulesza.
Polska Akademia Umiejętności Dzieje szacownej krakowskiej instytucji naukowej przybliża prof. Piotr Biliński.
Sylwester u Kadafiego Kolejna z cyklu morskich opowieści w wykonaniu znakomitego marynisty Józefa Gawłowicza.
Kibice piłkarscy w II RP Czy można sobie wyobrazić prawdziwy sport bez kibiców? Oczywiście, że nie! Wiedzieli o tym już przedwojenni wielbiciele sportu (nie tylko piłki nożnej), dla których w kibicowaniu swoim ulubieńcom nie było przeszkód... Artykuł Krzysztofa Szujeckiego.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka (w tym – „Komunizmu światowego” Wojciecha Roszkowskiego), propozycje ich internetowego zamawiania i refleksyjny wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)