WPiS 01/2022
liczba stron: | 120 |
data wydania: | 25.01.2022 |
EAN: | 9772083084307 |
Ukazał się już pierwszy w 2022 r., najnowszy, styczniowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, a także – wyselekcjonowany zbiór artykułów poświęconych historycznym postaciom i wydarzeniom. W związku z brutalnymi atakami na Barbarę Nowak, Małopolską Kurator Oświaty, nie mogło zabraknąć wywiadu z tą odważną, wielce zasłużoną dla edukacji polskiej młodzieży działaczką. Pani kurator ujawnia szokujące zachowania polityków PO, których działania nie mają nic wspólnego z dobrem młodzieży (o którym ciągle mówią), jak również wyjaśnia, na czym polegają rażące wady obecnego systemu nauczania i w jaki sposób należy je naprawić. Wywiad przeprowadził wybitny felietonista Leszek Sosnowski; w bieżącym numerze „Wpisu” można także zapoznać się z jego znakomitym artykułem dotyczącym m.in. palącego problemu niszczenia wizerunku Polski w zachodnich lewicowych mediach. Autor wyjaśnia także, na czym polega niepokojące zjawisko „ogrzewania zimnej wojny”, wiele uwagi poświęca także błyskotliwej analizie śmiertelnych niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą ideologia gender, będąca tak naprawdę modyfikacją marksizmu-leninizmu znacznie groźniejszą od oryginału... Nie brakuje także odważnego głosu prof. Przemysława Czarnka o obronie wartości katolickich i narodowych. Publikujemy też wywiad z autorem naszej najnowszej książki – posłem Januszem Szewczakiem, który dokonuje błyskotliwej analizy pandemicznej rzeczywistości, jak również fragment pierwszego polskiego przekładu „Francuskiego samobójstwa” – bestsellera Érica Zemmoura; całość ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Biały Kruk. Zamieszczamy także arcydowcipny tekst prof. Ryszarda Kantora poświęcony historii polskiego humoru. Styczniowy „Wpis” to ponad 100 stron porywającej lektury!
Ziemia będzie jednobiegunowa? Znakomity publicysta Leszek Sosnowski wyjaśnia, na czym polega niepokojące zjawisko „ogrzewania zimnej wojny” i co się wydarzy, jeśli dojdzie do sytuacji zasugerowanej w tytule (w sensie moralnym).Niestety nie będzie to nic dobrego...
Konsumpcjonizm, upadek prawa i kryzys rozumu Prof. Przemysław Czarnek jak mało kto zdaje sobie sprawę ze śmiertelnych niebezpieczeństw, jakie niosą ze sobą neomarksistowskie prądy światopoglądowe, wyjaśnia też, jak należy się im przeciwstawiać.
Uczmy wedle kanonu dobra, prawdy i piękna, kształtujmy do życia odpowiedzialnego Niezwykle odważna Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak piętnuje skrajnie nieodpowiedzialne lewicowe pomysły i przeciwstawia się demoralizacji dzieci i młodzieży, o czym opowiada w rozmowie z Leszkiem Sosnowskim.
Idee też mogą zabijać. Ks. prof. Janusz Królikowski w oparciu o znakomitą książkę amerykańskiego konserwatywnego myśliciela politycznego – Richarda M. Weavera wyjaśnia, jak niebezpieczne konsekwencje mają pochwały wyrosłych z nihilizmu idei... Analiza zastanawiająco aktualna zwłaszcza dziś.
Bezkarnością się nie obronimy– przekonuje wybitny specjalista w zakresie pedagogiki, prof. Aleksander Nalaskowski, podkreślając, iż sukces w walce z przestępczością (w najszerszym znaczeniu tego słowa) zależy od skuteczności w zwalczaniu nawet najdrobniejszych wykroczeń. Autor zachęca także rząd do odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań w tej kwestii.
Martwi wirus i brak wyjść na siłownię, ale nie boimy się Boga O sytuacji wywołanej przez pandemię COVID-19, kondycji moralnej Europy, walce ze śmiercią na szpitalnym łóżku pod respiratorem, a także o sprawach egzystencjalnych i ostatecznych z Januszem Szewczakiem – autorem „Pandemii grzechu” rozmawia Jacek Ożóg.
Początki solidarnościowego podziemia „Po każdej utracie niepodległości rodziła się konspiracja, powstawały tajne organizacje, spiski, sprzysiężenia”, pisze prof. Wojciech Polak o cennej polskiej umiejętności niepoddawania się. Tak było również w przypadku sowieckiej okupacji...
Symbol wolnej Polski i odradzającego się rynku kapitałowego O jubileuszowych obchodach 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (w tym o tak oryginalnych projektach jak... nagranie płyty z muzyką z wątkami finansowymi) pisze Stanisław A. Widomski.
Z głęboką czcią klękamy na śladach krwi naszych braci. Poruszająca patriotyczna homilia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia (dziś już błogosławionego) wygłoszona w 100. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.
Mademoiselle Tony Lix, francuska bohaterka w polskiej sprawie. Historię walecznej dziewczyny z francuskiej Alzacji, która, uważając Polskę za swoją drugą ojczyznę, pewnej czerwcowej nocy dołączyła do powstańczego oddziału, przybliża dr Monika Makowska.
Hydra menadżeryzmu. O meandrach i niebezpieczeństwach „przepoczwarzonego” kapitalizmu pisze Jakub Augustyn Maciejewski.
Prof. Gabriel Turowski umówił się na śniadanie z Panem Jezusem, Matką Najświętszą, Wujkiem i bp. Pietraszką Artykuł autorstwa Jolanty Sosnowskiej, poświęcony pamięci wybitnego naukowca, specjalizującego się w immunologii klinicznej, serdecznie zaprzyjaźnionego ze św. Janem Pawłem II.
Przeciętny nabywca jest słusznie uważany za durnia Prof. Artur Śliwiński prezentuje błyskotliwą (i miażdżącą) krytykę konsumpcjonizmu i niebezpiecznej postawy odejścia od zakładania tradycyjnych rodzin w imię wygody i komfortu życiowego.
Tradycjonalizm i żywa Tradycja Kościoła Różnicę pomiędzy tymi pojęciami (wbrew pozorom są to dwie różne sprawy!) wyjaśnia wybitny teolog ks. prof. Janusz Królikowski.
My z niego wszyscy U progu rozpoczynającego się Roku Romantyzmu Polskiego znakomity pisarz i literaturoznawca Bohdan Urbankowski przypomina postać najwybitniejszego polskiego poety – Adama Mickiewicza.
Człowiek umierał tam dwa razy Dr Marek Klecel opisuje wstrząsające przeżycia polskich pisarzy i poetów aresztowanych i wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego, przetrzymywanych i torturowanych w więzieniach przez funkcjonariuszy NKWD... Relacje polskich literatów, którzy przeżyli to piekło, po dziś dzień mrożą krew w żyłach...
Pisarz Tolkien – pomocnik w akcie Stworzenia Historię życia znanego i lubianego przez wielu autora „Władcy Pierścieni”, gorliwego katolika, przybliża Jacek Ożóg.
Polskie tańce narodowe są wyrazem patriotyzmu O zawrotnej popularności mazura w XIX-wiecznej Europie i pasji do tańca z Anną Palczewską-Gryszun – choreografem ZPiT UJ „Słowianki” rozmawia dr Monika Makowska.
Figlom kiepskim i wybornym nie było końca Prof. Ryszard Kantor z finezją i wdziękiem przybliża nam historię polskiego poczucia humoru.
Turyści w Sowietach. O dubach smalonych (dosłownie!) które plótł Bernard G. Shaw, zachwycony Związkiem Sowieckim (znał go jedynie z perspektywy rządowej limuzyny, którą był obwożony po Moskwie – oczywiście w towarzystwie enkawudowskich szpicli), pisze przedwojenny felietonista Zygmunt Nowakowski. Zadziwiająco aktualny artykuł z 1932 r.
Fascynowała go rzeka pokoleń, ludzkie losy i dokonania jednostek. Dzieje życia znakomitego krakowskiego historyka Emanuela Mateusza Rostworowskiego przypomina nam prof. Piotr Biliński.
Nieznany poeta ks. prof. Bonifacy Miązek. Wspomnienie poety i znakomitego slawisty kierującego katedrą slawistyki na Uniwersytecie Wiedeńskim pióra Czesława Ryszki.
Zwinna Finka. Kolejna z cyklu morskich opowieści pióra kpt. Józefa Gawłowicza, tym razem opowiedziana przez pewnego bosmana. Zaczyna się od szklaneczki rumu, a potem jest już tylko ciekawiej...
Miał charakter prawdziwego sportowca, który nigdy się nie poddaje. Historia życia wybitnego lekkoatlety Janusza Kusocińskiego opowiedziana przez Krzysztofa Szujeckiego.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka (w tym – pierwszego polskiego przekładu „Francuskiego samobójstwa” Érica Zemmoura), propozycje ich internetowego zamawiania i kazimierski wiersz Leszka Długosza.
Opinie o produkcie (0)