W nowym roku witamy się z czytelnikami nowym numerem miesięcznika „Wpis”. Jak zawsze znaleźć w nim można wiele ciekawych tekstów poruszających aktualne sprawy, podejmujących ważne tematy i przypominających historyczne rocznice. Piszemy m.in. o zbliżającej się zimowej olimpiadzie w Pjongczangu, stuleciu odzyskania niepodległości i polityce zagranicznej obozu rządzącego. Przypominamy postacie z przeszłości: Zbyszka Cyganiewicza, Szymona Askenazego oraz staropolskie kuligi. Styczniowy „Wpis” to prawie 90 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Zamiast cofnięcia koncesji, cofnięcie kary!” – Leszek Sosnowski krytycznie o cofnięciu kary nałożonej na telewizję TVN24 przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

● „Podkreślam: to jest 100-lecie odzyskania niepodległości” – o sposobach uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości z prof. Andrzejem Nowakiem rozmawia Leszek Sosnowski. Świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, a nie 100-lecie niepodległości!

● „Moich siedem olimpiad” – znany krakowski dziennikarz sportowy Andrzej Stanowski wspomina siedem zimowych olimpiad, które miał okazję relacjonować i sukcesy polskich sportowców na nich (lub ich brak...).

● „Kamil Stoch zwierza się” – rozmowa Andrzeja Stanowskiego z czołowym polskim skoczkiem narciarskim. „Żona dodaje mi skrzydeł, medale dostałem od Pana Boga”...

● „Ten świat jest coraz bardziej niebezpieczny” – prof. Artur Śliwiński podsumowuje rok 2017 w gospodarce, finansach i ekonomii.

● „Rok 2018 jest dla mnie rokiem wolności, także od... złych mediów” – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o polskiej polityce zagranicznej, koncepcji Trójmorza i wyzwaniach dla Polski w 2018 r.

● „Dobra Rosja i zła Polska, która nie ma prawa istnienia” – Bohdan Urbankowski przypomina losy swojej książki o Dostojewskim i omawia stosunek tego wielkiego rosyjskiego pisarza do Polski i Polaków.

● „Polska staje się na powrót przedmurzem chrześcijaństwa” – Janusz Szewczak postuluje, by wiara stała się znakiem rozpoznawczym naszego kraju w zjednoczonej Europie.

● „Był sobie chłop, inwestor i bankier” – opowiadanie Artura Śliwińskiego o chciwych inwestorach i bankierach wyzyskujących łatwowiernych mieszkańców małej wioski. Nie ufajcie inwestorom i bankierom!

● „Prawda i wolność albo istnieją razem, albo razem marnie giną” – historyk, prof. Henryk Kocój, pisze o relacjach wiary i rozumu w nauczaniu św. Jana Pawła II. Religia bez nauki byłaby ślepa, nauka bez religii – kulawa.

● „Franciszek, imigranci, miłosierdzie i roztropność” – ks. dr hab. Robert Nęcek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie komentuje nauczanie papieża Franciszka na temat imigrantów, uchodźców i ludzi wymagających pomocy. „Ludzie ubodzy nie mają głosu, nie są nigdzie szanowani, nie są tolerowani. Ktoś musi mówić w ich imieniu”.

● „Askenazego analiza sprawy polskiej aktualna po 100 latach” – w stulecie odzyskania niepodległości przedstawiamy opublikowany w 1916 r. tekst znanego historyka i publicysty prof. Szymona Askenazego pt. „Polska a Europa”. Wiele zawartych w nim refleksji jest aktualnych również dziś.

● „Superatleta, biznesmen i poliglota Zbyszko Cyganiewicz” – Krzysztof Szujecki, autor przygotowywanej do druku przez nasze wydawnictwo książki „Historia sportu w Polsce”, przedstawia sylwetkę sławnego przedwojennego zapaśnika Zbyszka Cyganiewicza.

● „Filomaci na Syberii (2)” – druga część opowieści dr. Marka Klecla o losach zesłanych do Rosji wileńskich filomatów i filaretów.

● „Wesołe kuligi i tańce do białego rana, czyli jak nasi przodkowie w karnawale się bawili” – przypominamy karnawałowe zabawy dawnych Polaków: kuligi, bale i odwiedziny u sąsiadów.

● „Greenpoint, zawieje, mrozy i niemiłe niespodzianki LOT-u” – reportaż z zimowego Nowego Jorku. Święta po amerykańsku, a polski Greenpoint jeszcze żyje!

● „Prawdziwa cyberwojna toczy się w cieniu” – dr Piotr Łuczuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autor książki „Cyberwojna”, pisze o informatycznej wojnie trwającej nieustannie w globalnej sieci komputerowej.

● „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” – przedstawiamy prezentowaną w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie wystawę poświęconą Armii Polskiej we Francji. Wystawę zorganizowano w związku z setną rocznicą sformowania polskich oddziałów na ziemi francuskiej.

● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata. W nim m.in.: CIA odkryła kreta w swoich szeregach, hakerzy zaatakowali Portugalię, a sztuczna inteligencja pokonała człowieka w przełomowym teście.

● Krzyżówka z nagrodami

 

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, oferta prenumeraty „Wpisu” na 2018 r. oraz styczniowy wiersz Leszka Długosza.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl