Wielka Brytania: słowa „Boże Narodzenie” wykreślone z rządowej kampanii jako „obraźliwe”

Nasi autorzy

Wielka Brytania: słowa „Boże Narodzenie” wykreślone z rządowej kampanii jako „obraźliwe”

Pokłon pastrzy, Gerrit van Honthorst - Codart Pokłon pastrzy, Gerrit van Honthorst - Codart Adwent dopiero się rozpoczął, a słowa „Boże Narodzenie” już zaczęły być wykreślane z oficjalnych dokumentów, innymi słowy stały się ofiarą kultury ignorowania (ang. „woke”). Było to widoczne w Wielkiej Brytanii,  i do tego na najwyższym szczeblu: w samym rządzie brytyjskim.

28 listopada The Mail zamieścił na okładce wiadomość o sprzeciwie brytyjskich urzędników wysokiego szczebla wobec słów „Boże Narodzenie” w ramach kampanii przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Rząd Borisa Johnsona stara się ograniczyć rozprzestrzenianie się nowego wariantu COVID-19, Omicron, w związku z czym, przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia miał rozpocząć szeroko zakrojoną kampanię medialną, skierowaną szczególnie do studentów, pod hasłem: „ Nie zabieraj Covida do domu na Boże Narodzenie”.

Jednak gdy ta kampania reklamowa była gotowa do przeprowadzenia, Kancelaria Rady Ministrów zdecydowała się zgłosić sprzeciw.  Zdaniem jej członków słowa „Boże Narodzenie” mogą być obraźliwe. W związku z tym „The Mail” opublikował e-maile, w których wyżsi urzędnicy sprzeciwiają się używaniu słów „Boże Narodzenie”, ponieważ nie byłyby one wystarczająco „inkluzywne”.

Jeden z urzędników rządowych napisał: „Kancelaria Rady Ministrów poradziła nam, że nie powinniśmy używać słów „Boże Narodzenie”,  ponieważ kampania rządowa powinna być inkluzywna, a niektóre religie nie świętują Bożego Narodzenia... Drugą opcją był ‘sezon świąteczny’, który utrzymuje motywację emocjonalną. Zdecydowaliśmy się na ‘Nie zabieraj Covida do domu na wakacje’, ponieważ jest to związane ze szkolnymi i uniwersyteckimi wakacjami na święta Bożego Narodzenia”. Inny urzędnik zgłosił swoje zastrzeżenia. „Nie określamy Bożego Narodzenia mianem wakacji (to jest amerykanizm). Proszę, czy możemy powiedzieć: ‘Nie zabieraj Covida do domu’?”.

Zapytany o sprzeciw wobec słów „Boże Narodzenie”, konserwatywny poseł Saqib Bhatti powiedział: „Jako muzułmanin uważam to za niedorzeczne, że nie możemy cieszyć się tą szczególną porą roku. Z niecierpliwością oczekuję, kiedy będę mógł pokazać mojemu synkowi jego pierwszą choinkę. Pomysł, że nie można wspomnieć o Bożym Narodzeniu, jest kompletnie niedorzeczny”. Ponadto podkreślił, że Boże Narodzenie to „czas świętowania, bez względu na pochodzenie. To część brytyjskiej kultury, którą kocham. To celebracja wszystkich kultur sprawia, że ​​ten kraj jest najbardziej gościnny na świecie”.

Źródło: Religión en Libertad, The Daily Mail, AM

Boże Narodzenie to święta, które poddawane są komercjalizacji, ale zaczynają być także ignorowane w przestrzeni publicznej. Lekarstwem na to jest powrót do źródeł - chrześcijańskich korzeni tych wyjątkowych dni i związanych z nich tradycjami:

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Czy wierzysz w św. Mikołaja? Jeżeli myślisz przy tym o czerwono ubranym dużym krasnalu albo o starszym panu z białą brodą i z brzuszkiem oraz w czerwonej czapie, to znak, że zdecydowanie należy sięgnąć po tę publikację.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.