Nowa książka prof. Andrzeja Nowaka! W „Niepodległej” wybitny historyk opisuje polską drogę do odzyskania niepodległości!

Nasi autorzy

Nowa książka prof. Andrzeja Nowaka! W „Niepodległej” wybitny historyk opisuje polską drogę do odzyskania niepodległości!

„Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę” prof. Andrzeja Nowaka „Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę” prof. Andrzeja Nowaka

 

 

„Niepodległa!” to najnowsze, zupełnie niespodziewane dzieło Andrzeja Nowaka o znamiennym podtytule „1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”. Profesor przerwał, na krótko!, pracę nad IV tomem „Dziejów Polski”, bo przecież nie mogło zabraknąć jego głosu podczas tak godnego jubileuszu, jak 100-lecie odzyskania suwerenności przez Rzeczpospolitą. 

"Odsłaniam tutaj najgłębsze korzenie naszej historii, byśmy w roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości nie zapomnieli, jak głęboko osadzony jest jej ideał w polskiej tożsamości,” mówi prof. Andrzej Nowak o swoim nowym dziele „Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”, które ukazało się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.

Andrzej Nowak podkreśla, że polska niepodległość ma ponad 1000-letnią tradycję, a jej budowanie, umacnianie i odzyskiwanie było i jest naturalnym dążeniem, wpisanym w historię powszechną politycznych wspólnot. Punktami orientacyjnymi dla niepodległości naszej ojczyzny są przedstawione w pierwszym rozdziale „znaki”. Andrzej Nowak wymienia ich jedenaście. Pierwszy to pokój w Budziszynie w 1018 r. i powstanie wielkiego państwa Bolesława Chrobrego, a ostatni – rok 1978, znak wyniesienia na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły oraz zrodzenia się społecznego ruchu wolnościowego „Solidarność”.  

Jakie jeszcze znaki-kamienie milowe naszej historii widzi prof. Nowak – tego czytelnik dowie się już z lektury książki „Niepodległa!”, ale warto dodać, że spojrzenie autora na tę kwestię jest niezwykle oryginalne. Jak nikt inny potrafi on połączyć fakty historyczne i powiązać je ze sobą w zupełnie niezwykły i zarazem logiczny sposób. Dzięki temu jego książki czyta się jak wybitne dzieła literackie, a nie zestaw suchych faktów. Prof. Andrzej Nowak jest prawdziwym pisarzem, w najlepszym, narodowym znaczeniu tego słowa, a „Niepodległa!” nie stanowi tutaj żadnego wyjątku. Tym samym historyk z Krakowa staje w jednym szeregu z największymi polskimi dziejopisami.

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę.

Andrzej Nowak

Książka już w sprzedaży!! 
Profesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”.

Pracujący równocześnie nad IV tomem „Dziejów Polski” (ukaże się za kilka miesięcy) profesor tłumaczy, co go skłoniło do przerwania tej kluczowej dla jego twórczości pracy i napisania, zupełnie nieoczekiwanie, „Niepodległej!”. „Odsłaniam – mówi –  tutaj najgłębsze korzenie naszej historii, byśmy w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości nie zapomnieli, jak głęboko osadzony jest jej ideał w polskiej tożsamości – i nie pomylili tej tak ważnej rocznicy ze ,stuleciem niepodległości’. Polska niepodległość ma tysiącletnią tradycję! Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”.

To dziedzictwo i ten dramat na kartach książki przedstawiają również liczne ilustracje, które uzupełniają narrację Andrzeja Nowaka. Wydawca wzbogacił wspaniały tekst profesora 224 ilustracjami dokumentalnymi, w większości unikatowymi, dzięki czemu widzimy na własne oczy postaci i miejsca opisywane przez prof. Nowaka. W sumie „Niepodległa!” posiada potężny ładunek informacyjny i dlatego dysponuje wielkimi walorami edukacyjnymi, co jest szczególnie ważne po latach redukowania historii do minimum na wszelkich etapach nauczania. Książka w sporym formacie 19,5 x 24 cm odznacza się bardzo wysokim poziomem edytorskim (specjalność Białego Kruka) i liczy aż 368 stron. Jest prawdziwą ucztą dla miłośników Polski i jej dziejów. Trzymając ten tom w ręku czuje się wielkość naszej historii i dumę z polskiego, nieuległego narodu.

 

„Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”, prof. Andrzej Nowak, 368 stron, oprawa twarda, format 195 x 240 mm.

Więcej na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/niepodlegla-1864-1924-jak-polacy-odzyskali-ojczyzne-andrzej-nowak

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.