Krakowscy profesorowie z AKO gotowi do pełnienia wolontariatu w szkołach i pomocy przy maturach!

Nasi autorzy

Krakowscy profesorowie z AKO gotowi do pełnienia wolontariatu w szkołach i pomocy przy maturach!

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Collegium Novum. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Collegium Novum.

Oświadczenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Krakowie:

Jako zaangażowani w sprawy obywatelskie profesorowie i doktorzy, pracownicy naukowi i dydaktyczni wyższych uczelni, zwracamy się z podziękowaniem i wyrazami wsparcia dla Nauczycieli szkół podstawowych i średnich, którzy nie odstąpili od swych obowiązków w porze egzaminów gimnazjalnych oraz sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów klas ósmych. Słowa podziękowania i uznania kierujemy także ku wszystkim Pedagogom, którzy zadeklarowali pracę na rzecz pomyślnej organizacji matur. Składamy gratulacje Władzom Szkolnym, które zapobiegły dramatycznych konsekwencjom strajku.

Deklarujemy, że w miarę potrzeb także przystąpimy do pełnienia wolontariatu obywatelskiego, aby uczniowie w Polsce nie zostali poszkodowani przez polską szkołę. Myślimy z niepokojem o młodzieży, która została pozbawiona odpowiednich warunków mentalnych i psychicznych do składania tak ważnych w ich życiu egzaminów. Obserwujemy z troską grupy dzieci i młodych ludzi, chodzących po ulicach bez wyraźnego celu - zapewne pozbawionych zajęć dydaktycznych bądź opiekuńczych w godzinach właściwych dla realizacji obowiązków szkolnych.

Opowiadamy się za szkolnym „okrągłym stołem”, który przywróci odpowiednie funkcjonowanie całemu systemowi oświaty i zaspokoi godziwe roszczenia Stanu Nauczycielskiego. Apelujemy jednak do pracowników szkół o poważną autorefleksję i rachunek sumienia, bowiem trudno nie stwierdzić dziś w tym tak ważnym dla Kraju środowisku przejawów  kryzysu powołania nauczycielskiego oraz deficytu roztropności obywatelskiej. Na krytyczną uwagę zasługuje w szczególności wchodzenie przez niektóre reprezentacje związkowe w sojusze z organizacjami politycznymi czy społecznymi, które afiszują się z nieposzanowaniem polskiej racji stanu, a nawet brakiem dbałości o dobro uczniów i ich rodziców. Liczymy na to, że szkolny „okrągły stół” wzmocni status polskiego nauczyciela, ale też wskaże nieodzowne,  wymagające kryteria przydatności do zaszczytnej służby nauczycielskiej.      

 

Zarząd AKO w Krakowie

prof. dr hab. Bogusław Dopart – Przewodniczący

prof. dr hab. inż. Jan T. Duda – Wiceprzewodniczący

prof. dr hab. Ryszard Kantor – Honorowy Przewodniczący

dr inż. Janusz Opiła – Sekretarz

mgr inż. Andrzej Ossowski - Sekretarz

Kraków, 18 kwietnia 2019 r.

Oświadczenie zostało poparte przez Zgromadzenie Stowarzyszeń Obywatelskich w Krakowie.

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Roztrzaskane Lustro - Upadek cywilizacji zachodniej

Wojciech Roszkowski

Czy to już koniec naszej cywilizacji?
Trzymamy w ręku książkę, która jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji. Bilans to dramatyczny.


Komentarze (4)

 • Podpis:
  E-mail:
 • Danuta Gabryś-Barker

  Brawo AKO Kraków! Pelne poparcie od czlonka AKO Katowice!

 • Jan Bogatko

  To jest postawa prospołeczna!

 • Dede

  Brawo Pis Tak trzymaj

 • Dede

  Brawo Pis

 • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.