Koniec politycznego impasu w Rumunii? Dwie największe partie rozpoczynają rozmowy
Łuk Triumfalny w Bukareszcie, stolicy Rumunii. Fot. autorstwa Alexandra Belu - Praca własna, CC BY-SA 3.0 ro, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21257597 Dwie największe partie polityczne w Rumunii rozpoczną rozmowy w sprawie utworzenia rządu koalicyjnego, który zakończy polityczny impas, jaki nastąpił po obaleniu premiera Florina Citu 5 października.
Partia Narodowo-Liberalna byłego premiera (PNL) głosowała 48 do 22 głosów za rozpoczęciem rozmów z konkurencyjną Partią Socjaldemokratyczną (PSD) po tym, jak dwie poprzednie próby utworzenia rządu nie powiodły się.
Przywódca partii Związek Ocalenia Rumunii (USR) Dacian Ciolos i Nicolae Ciucă, były generał armii, zostali wcześniej poproszeni przez prezydenta Klausa Iohannisa o utworzenie rządu, ale obaj nie zdobyli wystarczającego poparcia w głęboko podzielonym parlamencie Rumunii.
PNL i PSD, które w 2020 r. zdobyły 30% i 25% miejsc w wyborach parlamentarnych, będą mogły wygodnie sformować rząd. Ale PNL może spotkać się ze sprzeciwem we własnych szeregach, gdzie wielu prominentnych prawodawców zagłosuje przeciwko rozmowom z PSD. Jak podają źródła, były premier i były przewodniczący PNL Ludovic Orban sprzeciwił się negocjacjom z rywalami swojej partii, podobnie jak przewodniczący PNL w Bukareszcie Ciprian Ciucu. Ani PNL, ani PSD nie komentowały publicznie negocjacji, odkąd szczegóły głosowania wyciekły do rumuńskich mediów.
W oświadczeniu Ciolos, przywódca USR, stwierdził, że „obrzydza go” ta decyzja. Powiedział, że 11 miesięcy koalicji jego partii z PNL Citu ujawniło partię, dla której „wszystko, co się liczyło, to dostęp do zasobów i władzy, [która była] oderwana od rzeczywistych potrzeb ludzi”. Lider prawicy z Sojuszem na rzecz Związku Rumunów (AUR) powiedział Euronews, że rząd PSD-PNL jest kontynuacją reżimu komunistycznego, który rządził Rumunią do 1989 roku.
Kryzys polityczny pojawia się, gdy Rumunia stoi w obliczu odradzającego się kryzysu związanego z COVID-19; w kraju zaszczepiono zaledwie 30 proc. ludności. Jest to wynik znacznie poniżej średniej europejskiej wynoszącej 75 proc.
Źródło: Euronews/Orlando Crowcroft, AM
Aby prowadzić skuteczną politykę warto poznać doświadczenia poprzednich pokoleń. Przedstawia je w swojej książce prof. Andrzej Nowak:
Między nieładem a niewolą. Krótka historia myśli politycznej
Napisana barwnym, literackim językiem, świetnie ilustrowana książka jednego z najwybitniejszych intelektualistów europejskich. Pełna refleksji nad współczesnością historia od starożytnych myślicieli chińskich i filozofów greckich, przez świętych Augustyna i Tomasza, renesansowych humanistów, zachodnich filozofów baroku i oświecenia, po myślicieli polskich (np. Mistrz Wincenty, Paweł Włodkowic, Józef Piłsudski).
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.