Kijowska katedra św. Mikołaja zostanie zwrócona Kościołowi katolickiemu. Państwo odda ją po 90 latach

Nasi autorzy

Kijowska katedra św. Mikołaja zostanie zwrócona Kościołowi katolickiemu. Państwo odda ją po 90 latach

Kijowska katedra św. Mikołaja. fot. autorstwa Konstantin Brizhnichenko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36055807 Kijowska katedra św. Mikołaja. fot. autorstwa Konstantin Brizhnichenko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36055807 W Kijowie po długich negocjacjach ukraińskie Ministerstwo Kultury zgodziło się na zwrot katedry św. Mikołaja Kościołowi katolickiemu. Jak donosi portal kościelny risu.ua, datę przekazania kościoła wyznaczono na 1 czerwca 2022 r. Kościół od dziesięcioleci jest administrowany przez państwo. Zawarta została również umowa na wykonanie pilnych prac remontowych. „Dzięki wysiłkom wielu wierzących przywracana jest sprawiedliwość historyczna, a chrześcijańskie sanktuarium może wrócić na łono Kościoła” – głosi portal.

Katedra, zbudowana w latach 1899-1909 według planów architekta Władysława Horodeckiego w stylu neogotyckim, posiada dwie 62-metrowe ostrołukowe wieże i jest drugą najstarszą budowlą Kościoła katolickiego w Kijowie po kościele św. Aleksandra. Już w latach 30. katedra została zamknięta przez reżim komunistyczny i wykorzystywana jako magazyn, zanim doznała poważnych szkód podczas II wojny światowej. W okresie powojennym została częściowo wyremontowana; umieszczono w niej archiwum obwodu kijowskiego. Od 1980 roku jest siedzibą Domu Muzyki Organowej i Kameralnej; ponownie przebudowany budynek kościoła służy również jako sala koncertowa.

W 1992 r. zezwolono Kościołowi rzymskokatolickiemu na odprawianie regularnych nabożeństw w katedrze równolegle z odbywającymi się tam koncertami; od tego czasu podjęto wysiłki, aby ją odzyskać. Przez długi czas główną przeszkodą była kwestia transportu organów zbudowanych do sali koncertowej do innego budynku. Ogromny instrument został jednak zniszczony w pożarze na początku września tego roku, który częściowo uszkodził również wnętrze budynku. Przyczyną pożaru była wada techniczna organów.

Rozpoczęte w październiku br. prace renowacyjne przy kościele, który już przed pożarem był w złym stanie i wymagał gruntownego remontu, powinny zakończyć się do marca przyszłego roku. Wtedy katedra, dziedzictwo kulturowe o znaczeniu narodowym, będzie już mogła zostać przekazana parafii św. Mikołaja zamiast dopiero po przeniesieniu Domu Muzycznego do nowego budynku w 2023 r.

Źródło: katholisch.de, AM

Kult tego niezwykłego świętego, jakim jest biskup z Miry, przedstawiają w pięknym albumie Adam Bujak i Jolanta Sosnowska: 

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Czy wierzysz w św. Mikołaja? Jeżeli myślisz przy tym o czerwono ubranym dużym krasnalu albo o starszym panu z białą brodą i z brzuszkiem oraz w czerwonej czapie, to znak, że zdecydowanie należy sięgnąć po tę publikację.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.