WPIS 05/2024
data wydania: | 29.05.2024 |
EAN: | 9772083084307 |
Przed Państwem majowy numer „Wpisu”. Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa całą serię felietonów na aktualne tematy, wywiady – m.in. z odważnym katolickim biskupem diecezji charkowsko-zaporoskiej Pawło Honczarukiem – a także cykl artykułów historycznych powiązanych z bieżącymi rocznicami. Znakomity publicysta Leszek Sosnowski i tym razem nie owija w bawełnę – działania obecnego rządu „koalicji 13 grudnia” nie mają absolutnie nic wspólnego z zapewnianiem Polsce bezpieczeństwa i rozwoju, nie mówiąc już o wyrabianiu należnej jej pozycji międzynarodowej, jednak poprzedni rząd, choć zdecydowanie działał na korzyść RP, też nie był bez winy, głównie w kwestii przegranych (choć teoretycznie wygranych) wyborów. Czy jako Polacy mamy na tyle potencjału intelektualnego i siły moralnej, aby uratować nie tylko naszą gospodarkę, ale i najcenniejsze dla nas dziedzictwo – wiarę katolicką i patriotyzm przez stulecia określające naszą tożsamość? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w rewelacyjnym tekście prof. Andrzeja Nowaka: tylko wówczas, jeśli okażemy się być godni naszej chrześcijańskiej misji; św. Jan Paweł II, na którego dziedzictwo powołuje się znakomity historyk, rozumiał i wypełniał tę misję jak mało kto... Prezentujemy także artykuł prof. Wojciecha Roszkowskiego na temat nierozerwalnych powiązań pomiędzy wiarą a rozumem; te dwie tak istotne kwestie wcale bowiem nie stoją wobec siebie w sprzeczności, jak chcieliby tego ateiści. Przedstawiamy także tekst Mateusza Kosińskiego dotyczący aktualnej (niestety) i trudnej dla wielu polskich rodzin sprawy braku dostępności mieszkań – głównie ze względu na nadmiernie wygórowane ceny. Prezentujemy również artykuł prof. Janusza Kaweckiego wyjaśniający skandaliczne manipulacje wokół raportu ministra Antoniego Macierewicza, a także – przekład przemówienia premiera Węgier Viktora Orbána, wygłoszonego podczas otwarcia dorocznej konferencji politycznej konserwatystów CPAC w Budapeszcie 25 kwietnia br. Majowy „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury!
Armia Judaszy Znany z ciętego pióra, a kiedy trzeba, to i dosadnego języka Leszek Sosnowski daje wyraźnie do zrozumienia, że apele do takich osobników jak dopuszczający się niezgodnego z prawem usuwania krzyży z przestrzeni publicznej prezydent (nieszczęsnej) Warszawy nie zdadzą się na wiele. Bowiem zło należy zwalczać w taki sposób, aby być skutecznym.
Uzbrójmy się, ruszajmy na pole bitwy! Do zwycięstwa! Viktor Orbán przekonuje, że zwycięstwo (nie tylko wyborcze) konserwatywnych polityków jest jak najbardziej możliwe. Przemówienie wygłoszone podczas otwarcia dorocznej konferencji politycznej konserwatystów CPAC w Budapeszcie 25 kwietnia br.
Zachód jaki jest i dlaczego taki jest W każdym razie nie powinniśmy mieć wobec niego żadnych kompleksów, a wręcz przeciwnie – możemy być dla niego wzorem, i to jak najbardziej pozytywnym. Wnikliwa analiza prof. Bogusława Doparta w oparciu o wielkie dziedzictwo literatury – nie tylko romantycznej.
Polska będzie wielka tylko wtedy, kiedy stanie się godna swej chrześcijańskiej misji Mocny w wymowie i niezwykle aktualny tekst prof. Andrzeja Nowaka – osadzony w myśli św. Jana Pawła II.
Władysław Smoleński, przenikliwy autor „Konfederacji targowickiej” Sylwetkę znakomitego historyka, przedstawiciela szkoły warszawskiej, przypomina prof. Piotr Biliński.
Chytrość moskiewskich intryg gubiła zawsze Polaków, używając do tego przeważnie samych Polaków Dzieje Insurekcji Kościuszkowskiej przypomniane przez prof. Henryka Kocója.
Rosyjski szatan chce zniszczyć człowieczeństwo na Ukrainie Niezwykły wywiad z nieprawdopodobnie odważnym katolickim biskupem diecezji charkowsko-zaporoskiej Pawło Honczarukiem przeprowadził Jakub Augustyn Maciejewski.
W szponach i pułapkach ateizmu Absurdy ateistycznych tez o przeciwieństwie wiary katolickiej i rozumu obala prof. Wojciech Roszkowski.
Kiedy Polska będzie Polską… Wywiad ze znanym i lubianym satyrykiem i artystą kabaretowym Janem Pietrzakiem, przeprowadzony przez red. Tomasza Gdulę.
Polska i dzisiaj musi przetrwać O niezwykłych inicjatywach polskich duchownych pod zaborami (oczywiście w obronie polskości) pisze Czesław Ryszka.
Bolączka mieszkaniowa w Polsce będzie coraz gorsza – również przez działania rządu oraz UE Mateusz Kosiński we wnikliwej analizie nie pozostawia co do tego złudzeń.
Wielkie wzruszenia i duma ze świętego papieża Polaka. Fotorelacja Michała Klaga z krakowskich białokrukowych obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.
Doświadczamy zgubnych konsekwencji powierzenia się sprawczości człowieka, zachłyśnięcia możliwościami technicznymi Niebezpieczne zjawisko opisane przez wybitnego teologa ks. prof. Janusza Królikowskiego, który przedstawia także sposoby, dzięki którym można się przeciwstawić temu zagrożeniu.
Wymazywanie raportu Macierewicza Prof. Janusz Kawecki jednoznacznie rozprawia się z manipulacjami i kłamstwami rozpowszechnianymi (zwłaszcza przez koalicję 13 grudnia i osoby z nią związane) odnośnie do tytułowego raportu.
Zamykano w samej bieliźnie na tydzień w lodowatej celi o ścianach pokrytych szronem Następny z cyklu wstrząsających artykułów dr. Marka Klecela poświęconych polskim męczennikom Workuty.
Uważaj, bo znowu wrzucisz kartki na mięso! Artykuł prof. Wojciecha Polaka o satyrycznych rysunkach antywyborczych z l. 1980.
Magnaci nie wstydzili się przyjmować pieniędzy od obcych państw, wzywać obcych wojsk dla realizacji swych interesów, wchodzić na drogę zdrady O niechlubnych (niestety!) kartach w życiu niejednego polskiego magnata pisze prof. Stefan Ciara. Nie wszyscy przestrzegali szlachetnej zasady noblesse oblige!
Cała Polska opasana jest szkaplerzem karmelitańskim obecnym od wieków w historii i kulturze Rzeczypospolitej (1) Polska historia szkaplerza opisana przez znakomitego znawcę tematu – o. dr. hab. Mariana Zawadę OCD.
Przez całe życie szukał Boga Odważny do szaleństwa lotnik, klasyk literatury i... żarliwy francuski patriota. Biografią autora „Małego Księcia” można obdzielić co najmniej kilka wybitnych postaci. Artykuł dr Moniki Makowskiej z okazji zbliżającej się 80. rocznicy tragicznej śmierci Antoine’a de Saint-Exupéry’ego.
Wkładając strój krakowski, demonstrują swoją polskość Historię najsłynniejszego z polskich strojów ludowych prezentuje prof. Ryszard Kantor.
Nigdy nie poddawała się opresjom Druga część niezwykłej historii życia Jadwigi Mandukówny opisana przez prof. Wacława Leszczyńskiego.
Byłem kurierem „Kultury” aż do upadku komuny Kapitan Józef Gawłowicz, znakomity pisarz marynista, tym razem zaskakuje nas jeszcze bardziej niż zazwyczaj (oczywiście w jak najbardziej pozytywnym sensie!).
Szalony Major Henryk Dobrzański Jeździecka pasja brawurowego ułana wielokrotnie dawała o sobie znać niebywałymi sukcesami sportowymi – nie wyłączając olimpijskich. Artykuł Krzysztofa Szujeckiego.
Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.
Krzyżówka z nagrodami.
A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, i poruszający wiersz Leszka Długosza – tym razem o pięknie macierzyństwa.
Opinie o produkcie (0)