Zapraszamy do lektury grudniowego numeru magazynu społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jak zawsze znajdziecie w nim państwo mnóstwo interesujących tekstów, artykułów i materiałów. Piszemy m.in. o serialu „Korona królów”, powrocie Roberta Kubicy, marszałku Józefie Piłsudskim i cenie współczesnego patriotyzmu. Przybliżamy postacie Marii Konopnickiej, Franciszka Liszta i Artura Śliwińskiego. Nie brakuje też tekstów związanych z Bożym Narodzeniem. Świąteczny „Wpis” to prawie 100 stron interesującej lektury!

W bieżącym numerze:

● „Staję do konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi!” – Leszek Sosnowski pisze list do prezydenta Donalda Trumpa w sprawie mediów w Polsce.

● „Kolędy wielbiły narodziny Jezusa i krzepiły narodowego ducha” – z okazji świąt przypominamy genezę i rolę bożonarodzeniowych pieśni.

● „Z Kazimierzem Wielkim żartów nie było” – historyk mediewista prof. Krzysztof Ożóg opowiada o rządach tego wielkiego władcy i zdradza ile jest prawdy w serialu „Korona królów”.

● „Odbiliśmy papieskie miasto z rąk ateistów i lewaków!” – rozmowa z nowym burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim.

● „Z pojęć ‘wolność’ i ‘tolerancja’ uczyniono narzędzie ucisku i manipulacji” – artykuł o tym jak wiele zła wyrządza nadmierne przywiązanie do wolności i tolerancji.

● „Ożywa piękna średniowieczna tradycja barbórkowych zwyczajów górniczych” – przy okazji Barbórki przedstawiamy historię i dzień dzisiejszy obchodów święta górników.

● „Polonia Sacra” – artykuł o wystawie „Polonia Sacra” prezentowanej w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

● „Nie rozpacz i poświęcenie nim kierowały, a chęć zwycięstwa i tego zwycięstwa przygotowanie” – Bohdan Urbankowski po raz kolejny o niezwykłej postaci Józefa Piłsudskiego.

● „Wojenne wigilie legionistów” – artykuł o wigiliach spędzanych przez żołnierzy Legionów Polskich na froncie.

● „Cena patriotyzmu” – wystąpienie Antoniego Macierewicza wygłoszone podczas IV Dnia Patrioty w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

● „Nienapisana (auto)biografia Józefa Piłsudskiego” – dr Katarzyna Czekaj-Kotynia o Arturze Śliwińskim, współpracowniku Józefa Piłsudskiego i niedoszłym autorze biografii Marszałka.

● „Chłodne przyjęcie w chłodny dzień, czyli Legiony wchodzą do Warszawy” – artykuł o okolicznościach i przebiegu wejścia oddziałów legionowych do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 r.

● „Wielki powrót Roberta Kubicy” – Krzysztof Szujecki przypomina karierę Roberta Kubicy i jego niedawno ogłoszony powrót do startów w Formule 1.

● „Nadchodzi ważna zmiana w Europie” – zapis dyskusji między Szefem Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztofem Szczerskim a wiceprezydentem węgierskiego Fideszu Zsoltem Némethem na temat przyszłości Unii Europejskiej.

● „Kraje UE tracą zainteresowanie własną tożsamością narodową” – artykuł o raporcie amerykańskiego instytutu badawczego PEW w całości poświęconym narodom europejskim.

● „Herbert, czyli jak oczernić uczciwego poetę” – artykuł o Zbigniewie Herbercie, jednym z najwybitniejszych polskich poetów i eseistów.

● „Za bezkompromisową postawę bp Ignacy Tokarczuk płacił najwyższą cenę” – w setną rocznicę urodzin przypominamy sylwetkę niezłomnego kapłana Ignacego Tokarczuka.

● „Laureatami Nagrody „Żeby Polska była Polską” m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski!” – relacja z wręczenia nagród przyznawanych przez Towarzystwo Patriotyczne Fundacji Jana Pietrzaka.

● „Szlacheckie gniazdo dla Marii Konopnickiej” – przedstawiamy jedną z perełek Polski Wschodniej – dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu koło Krosna.

● „Ścieżki duchowe Franciszka Liszta” – artykuł o burzliwych życiowych losach wybitnego węgierskiego kompozytora Franciszka Liszta.

● „Bogacić się? Tak! Na chwałę Bożą” – relacja z 15. Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. Rumunia i Bułgaria mogą dołączyć do strefy Schengen, w Wiedniu doszło do profanacji katedry z udziałem metropolity oraz polscy europosłowie złożyli zapytanie o stan demokracji we Francji.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: książkowe propozycje wydawnictwa Biały Kruk, formularz prenumeraty „Wpisu” na nadchodzący rok oraz świąteczny wiersz Leszka Długosza.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl