Zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku numeru miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Styczniowy numer przynosi wiele ciekawych i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o reformie szkolnictwa wyższego, wadach państwa opiekuńczego, wojnie handlowej USA – Chiny i polityce zagranicznej Polski. Nie brakuje tematów historyczny: setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, sylwetek Stanisława Moniuszki i Kazimierza Wierzyńskiego czy wreszcie pojedynkowych zwyczajów w II Rzeczypospolitej. W bloku tekstów religijnych piszemy o Różańcu i Tygodniku Rodzin Katolickich „Źródło”. Styczniowy „Wpis” to prawie 100 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Narodowe fałszowanie rzeczywistości” – Leszek Sosnowski pisze kulturze śmierci i mowie nienawiści w mediach i polityce.

● „Odrodzenie moralne i religijne drogą do odzyskania niepodległości” – tekst wykładu historyka prof. Krzysztofa Ożoga wygłoszonego w krakowskim Akademickim Klubie Obywatelskim.

● „’Straszny dwór’, czyli utwór ku pokrzepieniu serc” – z okazji Roku Stanisława Moniuszki przypominamy jego sylwetkę i muzyczny dorobek.

● „Na trupach II wojny światowej zbudowali przeświadczenie o prawie do narzucania innym własnej woli” – artykuł o niemieckiej polityce wobec Polski i innych krajów.

● „Pięć Prawd Polaków aktualne również dzisiaj” – rozmowa z Tadeuszem Szczyrbakiem, prezesem Rodziny Rodła-Wrocław, o kultywowaniu dorobku przedwojennego Związku Polaków w Niemczech.

● „Potrzebujemy partnerów w świecie, nie tylko w Europie” – prof. Andrzej Nowak o kierunkach współczesnej polskiej polityki zagranicznej.

● „Powstanie Wielkopolskie. Wygrane przez żołnierzy, uratowane przez polityków” – w setną rocznicę zbrojnego wystąpienia wielkopolan przypominamy jego przebieg i skutki.

● „Ingerencja ministerstwa w swobodę badań naukowych!” – rozmowa z prof. Wojciechem Polakiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o wprowadzanej przez ministra Gowina reformie szkół wyższych.

● „Czy państwo opiekuńcze szkodzi obywatelom?” – prof. Michał Wojciechowski pisze o szkodliwości państwa opiekuńczego dla obywateli, którym odbiera się pieniądze i swobodę.

● „Kulisy wojny handlowej USA vs. Chiny” – prof. Artur Śliwiński o wzmagającej się rywalizacji ekonomicznej dwóch światowych potęg.

● „Dla SB wszystko mogło posłużyć dla szantażu lub werbunku” – Bohdan Urbankowski o współpracy peerelowskich literatów z bezpieką i poetyce pisanych przez nich donosów.

● „Przesłanie św. Jana Pawła II jest dla nas zobowiązaniem” – rozmowa z redaktorem Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” Adamem Kisielem.

● „Józef Piłsudski – przewodnik na szlaku do wolnej Polski” – artykuł o wystawie „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie.

● „Pojedynki w II Rzeczypospolitej, czyli współrzędne sądownictwo honorowe” – tekst o pojedynkowych zwyczajach w przedwojennej Polsce.

● „Kazimierz Wierzyński. Najlepszy sportowiec wśród poetów” – autor „Historii sportu” Krzysztof Szujecki przedstawia sylwetkę poety i dziennikarza Kazimierza Wierzyńskiego i jego związki ze sportem.

● „Jego raj to był gabinet wypełniony książkami z możliwością pracy” – rozmowa z Julitą Maciejewicz-Ryś, wnuczką przedwojennego wicepremiera i ministra skarbu, budowniczego Gdyni, Eugeniusza Kwiatkowskiego.

● „Ostatni filomata spędził na Syberii ćwierć wieku na zesłaniu” – kolejny tekst o zesłańczych losach wileńskich filomatów i filaretów. Tym razem bohaterem jest Adolf Januszkiewicz.

● „Drabina do nieba” – Czesław Ryszka pisze o historii i znaczeniu modlitwy różańcowej.

● „Ubodzy są w sercu Boga, czyli działanie przez miłość” – artykuł o istniejącym w podkrakowskiej Skawinie Środowiskowym Domu Samopomocy i jego podopiecznych.

● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata ominiętych przez media, a w nim m.in. Marsz dla Życia w Waszyngtonie, islamski terror w Tajlandii, a w Oksfordzie chcą zwolnić profesora katolika.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk, formularz prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok oraz wiersz Leszka Długosza.

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl