Ukazał się najnowszy, październikowy numer „Wpisu”. Jak w każdym miesiącu przygotowaliśmy dla Państwa doborowy zbiór felietonów na bieżące tematy, a także – wyselekcjonowaną serię artykułów historycznych, powiązanych z obchodzonymi rocznicami. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak w znakomitym stylu odpowiada na nurtujące wielu z nas pytanie o polską tożsamość, zwłaszcza w dzisiejszych czasach; autor zwraca także uwagę na konieczność zaszczepiania troski o nią młodemu pokoleniu Polaków zapatrzonemu w media społecznościowe konsekwentnie szkalujące Polskę, przypomina również, iż tradycja polskiej demokracji była prawdziwym fenomenem nie tylko w Europie, ale i na świecie. Z kolei znany z ciętego pióra publicysta Leszek Sosnowski kontynuuje bezpardonową walkę z niebezpiecznymi trendami ideowymi, dążącymi do wyrugowania ze społeczeństw ideałów chrześcijańskich i patriotycznych, przypominając, iż „jeżeli nie ma Rzeczypospolitej jako idei, to bez problemu można podsunąć społeczeństwu inną ideę, która zwycięża nawet bez walki, bo nie ma konkurencji” – rzecz jasna chodzi o ideologię gender i LGBT, których celem nie jest nic innego, jak „zwalczanie wartości chrześcijańskich i rujnowanie wielowiekowego dorobku szeroko rozumianej cywilizacji zachodniej”. Prezentujemy także tekst prof. Wojciecha Roszkowskiego omawiający w perspektywie historycznej i współczesnej ideę Trójmorza i związane z nią korzyści dla Europy Środkowo-Wschodniej. Senator Czesław Ryszka przypomina postać niezłomnego arcybiskupa Antoniego Baraniaka w 45. rocznicę śmierci, natomiast ks. prof. Janusz Królikowski przypomina istotę sakramentu pokuty, przekonując, iż w żadnym wypadku nie należy bać się spowiedzi. Nie brakuje także zapowiedzi niezwykłego tomiku wierszy autorstwa wybitnej krakowskiej poetki Justyny Chłap-Nowakowej. Październikowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

Rozwój wsteczny Znakomity publicysta Leszek Sosnowski nie unika ostrych sformułowań, kiedy chodzi o walkę z niebezpiecznymi trendami ideologicznymi zagrażającymi polskiej (i nie tylko polskiej) tożsamości. Kiedy bowiem narracja ulega złagodzeniu, tam gdzie toczy się walka na śmierć i życie o klęskę obrońców prawdziwych wartości nietrudno, zwłaszcza kiedy antychrześcijańska strona nie cofa się przed żadną podłością...

Kiedy w Polsce była demokracja, w Ameryce byli tylko Indianie i bizony Zaskakujący tytuł odnosi się do wielokrotnie stosowanego w mediach amerykańskiego określenia „młoda polska demokracja”... Jeden z najwybitniejszych znawców dziejów Polski, prof. Andrzej Nowak, przekonuje, iż demokracja I RP stanowiła ewenement nie tylko na skalę europejską...

Związek Sowiecki uprowadził państwa Europy Środkowo-Wschodniej na wschód, a inicjatywa Trójmorza stanowi realną obietnicę, całkowitego uwolnienia się tych krajów od wpływów Rosji, wykazującej coraz groźniejsze neoimperialne oblicze... Znakomita analiza pióra prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Męczeński szlak arcybiskupa Antoniego Baraniaka Wszechstronnie wykształcony sekretarz dwóch prymasów Polski, Żołnierz Niezłomny Kościoła po aresztowaniu przez UB wytrzymał 27 miesięcy nieludzkich tortur... Do końca życia był też inwigilowany przez komunistyczną bezpiekę. Artykuł Czesława Ryszki.

Sumienie jako areopag wsłuchiwania się w głos opinii publicznej, presji środowiska, podszeptów kultury Wnikliwa analiza dokumentu podsumowującego prace synodalne w polskich diecezjach („Synod 2021-2023. Synteza krajowa”) pióra ks. prof. Pawła Bortkiewicza.

Twórca uczestniczy w dziele Stwórcy O uhonorowaniu wybitnej aktorki Haliny Łabonarskiej Nagrodą im. Henryka Pobożnego pisze Artur Guzicki.

Wejherowie – strażnicy polskiego Wybrzeża Frapująca historia XVII-wiecznej polskiej floty wojennej i niezwykle zasłużonego dla polskiego Wybrzeża rodu Wejherów opisana przez prof. Stefana Ciarę.

Wskrzeszona Polska była dla Prus państwem sezonowym Ponad stuletnia pruska antypolska działalność nie skończyła się wraz z odzyskaniem niepodległości przez Rzeczpospolitą; w epoce XX-lecia międzywojennego docierające zza zachodniej granicy informacje dawały powody do poważnych obaw...

Sowiecka eksterminacja pod niemieckim ostrzałem Tragiczne losy lwowskich Polaków pod okupacją sowiecką masowo wywożonych w bydlęcych wagonach w głąb Rosji i mordowanych w więzieniach przypomina dr Marek Klecel.

Na scenie Ordonka nie miała sobie równych Talent wokalny i aktorski ulubienicy warszawskiej publiczności przeszedł do legendy. Mało kto jednak pamięta o tragicznych, wojennych losach Ordonówny – mimo osobistego cierpienia gwiazda nie pozostała obojętna na los polskich dzieci na nieludzkiej ziemi...

Spowiedź – to oddanie chwały Bogu Głęboki sens często niedocenianego sakramentu pokuty przypomina ks. prof. Janusz Królikowski.

Dwa wymiary życia ludzkiego i życia Kościoła O świętości i grzeszności piórem prof. Michała Wojciechowskiego.

Trzeba pielęgnować tradycyjne smaki i wzmacniać nasze marki spożywcze. Znakomity historyk prof. Wojciech Polak tym razem... w tematach kulinarnych! Polski olej, ziemniaki i żyto to także cenna część nie tylko naszej gospodarki, ale i dziedzictwa narodowego.

Ks. prof. Jan Machniak wspomaga rodziny w odnajdywaniu drogowskazów do Pana Boga Laudacja czcigodnego laureata Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego napisana przez prof. Janusza Kaweckiego.

Gorzki los mohylowskiego arcypasterza Druga część opowieści o biskupie Wincentym Kluczyńskim pióra ks. dr Michała Damazyna.

Wincenty Pol – Polak z wyboru Jego ojciec z pochodzenia był Austriakiem, matka – Francuzką. Mimo to stał się polskim patriotą; zasłynął nie tylko jako poeta-powstaniec „pasowany” na literata przez samego Mickiewicza, ale także jako pionier światowej geografii...

Patriotyczny park hartujący ciało i ducha młodzieży Krakowski Park Jordana do tej pory stanowi ulubione miejsce spacerów dzieci, młodzieży i całych rodzin. Mało kto jednak pamięta historię jego twórcy i jego zasługi w upowszechnianiu wychowania fizycznego młodych ludzi, o czym przypomina prof. Ryszard Kantor.

Ciągnęła galopem brunatna sztafeta Przemówienie nowo wybranego kanclerza III Rzeszy już w 1933 r. robiło wrażenie – Führer umiał zawładnąć emocjami tłumu, co w połączeniu z piekielnym zamysłem nazistowskiej ideologii miało doprowadzić do najpotworniejszego w historii konfliktu zbrojnego, połączonego z niemieckimi zbrodniami na niewyobrażalną skalę. Zygmunt Nowakowski, publicysta II RP, już w 1933 r. zdawał się przewidywać, w jakim kierunku zmierza III Rzesza...

Wacław Sobieski podejmował kontrowersyjne tematy, miał wyraziste poglądy polityczne. Sylwetkę znakomitego krakowskiego historyka przypomina prof. Piotr Biliński.

Zapomniane życie Puszczy Knyszyńskiej. Artykuł świadka historii, pani Alicji Owczarczuk.

Waleczna niczym Bruce Lee dystyngowana policjantka z Singapuru Kapitan Józef Gawłowicz potrafi zaskoczyć morskimi opowieściami, niezależnie czy rejs odbywa się po rodzimym Bałtyku, czy po jednym z oceanów. Tym razem autor zabiera nas na wybrzeże singapurskie.

Herkules XX w. Waldemar Baszanowski Historia dwukrotnego mistrza olimpijskiego, pięciokrotnego mistrza świata i sześciokrotnego mistrza Europy. Polski zawodnik nie miał sobie równych, o czym przypomina Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych pozycji książkowych Białego Kruka –  w tym poezji dr Justyny Chłap-Nowakowej i najnowszego albumu mistrza Adama Bujaka o Wawelu – oraz  krakowsko-podgórski wiersz Leszka Długosza.

 

 

    

 

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl