"Nie potrafię wytłumaczyć tajemniczego odblasku wokół postaci Ojca Świętego, który widać na okładkowym zdjęciu tego albumu" - mówi Adam Bujak.
Artysta ten wykonał miliony zdjęć, w tym tysiące Jana Pawła II, i można chyba powiedzieć, że kto, jak kto, ale on na fotografii się zna. Ten prawdziwy mistrz nie znajduje jednak dla aureoli (poświaty?) wokół sylwetki, szczególnie wokół głowy i ramion naszego Papieża, innego wytłumaczenia poza cudownością zjawiska (opisuje to dokładniej w przedmowie). "Gdy robiłem to zdjęcie, na pewno aureoli nie widziałem" - dodaje Adam Bujak.

Zreprodukowany wiernie na okładce "Opłatka ze świętym" slajd przeleżał w zakamarkach archiwum papieskiego fotografa 26 lat; znalazł go dopiero w trakcie pracy nad tym albumem i uznał w pierwszej chwili za nieostry. Dopiero teraz, w trakcie pracy nad książką, po bardzo dokładnych oględzinach okazało się, że wszystko na zdjęciu jest ostre, że nie ma też mowy o poruszeniu. Wydaliśmy w Białym Kruku prawie 60 różnych albumów poświęconych Janowi Pawłowi II, przeglądaliśmy wiele tysięcy fotografii, ale na tę wpadliśmy właśnie teraz. Czy owo "teraz" to przypadek? Przyznam, że osobiście w tego rodzaju przypadki nie wierzę. Wierzę natomiast w działania Opatrzności. Jeżeli nawet znajdzie się w końcu jakieś wytłumaczenie techniczne dla aureoli wokół Ojca Świętego, to na pewno nie wyjaśni ono owego "teraz". Teraz, a więc w okresie coraz bardziej gorączkowego oczekiwania na oficjalne wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.

"Opłatek ze świętym". Tak - właśnie ze świętym. Oczywiście nie z powodu naszego cudownego zdjęcia, choć dla nas jest ono kolejnym potwierdzeniem tego, co czuliśmy i myśleliśmy jeszcze za życia Jana Pawła II, i to gdy był jeszcze kardynałem. Spotkanie z Nim, a już w szczególności opłatek był zawsze głęboko poruszającym przeżyciem i to nie tylko duchowym lub intelektualnym. Także fizycznym. Sam uścisk Jego dłoni napawał ludzi niezwykłą lekkością, człowiek stawał się jakby eteryczny - wielu to opowiada, sam tego doznawałem.

Zdjęcie na okładce pochodzi z pierwszego watykańskiego spotkania opłatkowego z Polakami (Trzech Króli 1979). Cudowna jest nie tylko poświata; proszę popatrzeć, jak twarz Ojca Świętego promienieje radością i miłością, niezwykłą pogodą ducha. Kochał swych rodaków mimo wszystkich naszych wad, jak prawdziwy ojciec i jak święty.


Leszek Sosnowski - wydawca

Przedmowa        6

Wiara, która oświeca wszystkie stulecia naszych dziejów        14

Potężny łańcuch solidarności        16

Jezus narodził się dla każdego z nas        17

...kiedy śpiewamy kolędy        18

Przy opłatku jednoczy się rodzina        22

Każdy dzień może i powinien być Bożym Narodzeniem        23

Boga, który się rodzi w noc betlejemską, trzeba przyjąć godnie        24

Z każdym pragnę przełamać się opłatkiem        25

Opłatek wigilijny służy odnowieniu braterskiej wspólnoty        34

Noc Betlejemska        44

Polacy zawsze głęboko przeżywali Boże Narodzenie        48

Wigilia polska, a zarazem papieska        50

Pragnę uczestniczyć w zjednoczeniu waszych serc        52

Zechciejcie przyjąć tę prawdę, która całkowicie zmieniła bieg historii        53

Nie było dla nich miejsca w gospodzie        54

Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali        86

Betlejem znaczy „dom chleba”        92

Zechciałeś przyjąć ludzką naturę        92

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl