Jak trudno jest być chrześcijaninem w Turcji? Wszystko, co musisz wiedzieć

Nasi autorzy

Jak trudno jest być chrześcijaninem w Turcji? Wszystko, co musisz wiedzieć

fot. Pexels (Arefin Shamsul)

fot. Pexels (Arefin Shamsul)

W styczniu br. terroryści w Turcji zaatakowali kościół katolicki podczas niedzielnej Mszy św. w Stambule, zabijając jedną osobę, której strzelili w głowę. Miejscowy biskup twierdzi, że podczas ceremonii konsekracji doszło do ataku, za który odpowiedzialność wzięło tzw. Państwo Islamskie. Atak, mający miejsce około pierwszej rocznicy potężnego trzęsienia ziemi w 2023 roku, które spowodowało śmierć tysięcy osób w Turcji i Syrii, stawia pytania dotyczące bezpieczeństwa chrześcijan w Turcji. Czy obecnie jest to bezpieczne i czy kiedykolwiek było, i czy kiedykolwiek będzie? Jak tolerancyjny jest kraj, w którym 99% populacji wyznaje islam?

Mimo że na papierze w Turcji istnieją przepisy gwarantujące wolność religijną, chrześcijanie różnych wyznań często doświadczają trudności związanych z biurokracją rządową oraz presją społeczną. Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF) donosi, że w ostatnich latach obserwowano znaczący wzrost przypadków wandalizmu i przemocy społecznej skierowanej przeciwko mniejszościom religijnym w Turcji. „Rząd w dalszym ciągu bezpodstawnie ingeruje w wewnętrzne sprawy wspólnot religijnych. Mniejszości religijne w Turcji wyraziły obawy, że retoryka i polityka rządu przyczyniają się do tworzenia coraz bardziej wrogiego środowiska i pośrednio zachęcają do aktów agresji i przemocy społecznej” – stwierdza USCIRF.

W Turcji mieszka od 12 000 do 16 000 Żydów, kilka tysięcy osób różnych wyznań i kilkaset tysięcy chrześcijan. Według raportu Departamentu Stanu USA z 2022 r. około 25 000 z nich to katolicy, wielu z nich to migranci z Afryki i Filipin. W przeciwieństwie do innych krajów z większością muzułmańską konstytucja Turcji definiuje ten kraj jako państwo świeckie. Według Departamentu Stanu USA zapewnia ona wolność sumienia, przekonań religijnych, wypowiedzi i kultu oraz zabrania dyskryminacji ze względu na religię. Turcja jest jednak jednym z 95 krajów na świecie, które kryminalizują bluźnierstwo, w tym przypadku przeciwko islamowi, zagrożone karą od sześciu miesięcy do jednego roku więzienia.

Według grupy zwolenników Open Doors silna obecność nacjonalizmu religijnego i nacisk na wartości islamskie przez rząd Turcji wywiera presję na przedstawicieli innych wyznań. Rząd prowadzi również listę uznanych religii oraz rejestruje przynależność religijną ludzi za pomocą elektronicznego chipa w dowodach osobistych. Chociaż chrześcijaństwo jest powszechnie uznawane, rząd nie uznaje ormiańskich apostolskich prawosławnych i greckokatolickich chrześcijan, a także Żydów.

„Chrześcijanie są postrzegani jako osoby wywierające negatywny wpływ na Zachód, a ci, którzy zdecydują się naśladować Jezusa – czy to z islamu, czy z sekularyzmu – mogą spotkać się z presją ze strony swoich rodzin i społeczności, aby wyrzekli się wiary” – podaje Open Doors. Według grupy In Defense of Christians (IDC) grupy religijne różnych wyznań borykają się z ograniczeniami w zakresie praw do posiadania i utrzymywania majątku, szkolenia duchownych i zapewniania edukacji religijnej. W szczególności rząd turecki w dalszym ciągu ingeruje w administrację Świętego Synodu Greckiego Kościoła Prawosławnego, a także w Patriarchat Ormiański, w tym w wybór przywództwa, twierdzi IDC.

W czasie prezydentury Recepa Tayyipa Erdoğana społeczeństwo tureckie doświadczyło wzrostu uprzywilejowania islamu kosztem innych wyznań. W 2020 roku Erdoğan dokonał znaczącego posunięcia, przekształcając w meczety katedrę Hagia Sophia, która wcześniej była muzeum, oraz inne historyczne kościoły chrześcijańskie w Stambule. Kongregacje protestanckie miały problemy z biurokracją za czasów aktualnego rządu. Departament Stanu donosi, że Światowy Sojusz Ewangelicki nadal był zaniepokojony sytuacją ewangelickich chrześcijan w kraju, szczególnie dotyczącą deportacji i zakazu ponownego wjazdu dla niektórych członków. Z raportów wynika, że od 2020 roku rząd wydalił z kraju co najmniej 60 zagranicznych misjonarzy chrześcijańskich razem z ich rodzinami.

Według Open Doors wrogość wobec chrześcijan jest szczególnie dotkliwa na obszarach śródlądowych, gdzie postawy są typowo konserwatywne i islamskie. Większość nietradycyjnych wspólnot chrześcijańskich, takich jak zbory baptystów, ewangelików i zielonoświątkowców, żyje w miastach na zachodnim wybrzeżu, takich jak Stambuł, które mają zazwyczaj bardziej liberalny i świecki charakter – twierdzi grupa. Status Turcji jako miejsca trudnego do bycia chrześcijaninem ma głębokie korzenie, mimo że kraj ten jest jednym z pierwotnych miejsc rozkwitu chrześcijaństwa.

W 1915 r., podczas tak zwanego ludobójstwa Ormian, władze osmańskie rozpoczęły aresztowania ormiańskich intelektualistów i przywódców w Konstantynopolu. Imperium rozpoczęło kampanię masowych wysiedleń Amerów i innych mniejszości, w tym chrześcijan greckich, syryjskich i chaldejskich. Wysiedlenie obejmowało separację rodzin, marsze śmierci, głód i inne nadużycia wyrządzane przeważnie chrześcijańskiej ludności ormiańskiej w imperium. Szacuje się, że w wyniku ludobójstwa, któremu Turcja od dawna zaprzecza, zginęło około 1,5 miliona Ormian.

Źródło: Catholic News Agency, TP

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Katedra i uniwersytet. O kryzysie i nadziei chrześcijańskiej cywilizacji

Grzegorz Kucharczyk

Kto nie wierzy w Boga, uwierzy we wszystko – ta myśl nigdy nie była bardziej prawdziwa niż w XXI wieku. Ileż to osób po odrzuceniu Boga gotowych jest zaakceptować każdy zabobon, najbardziej złudną utopię, z gruntu niewiarygodną manipulację myślową.

 

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

 Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Tragedia Aleppo. Monumentalny album Adama Bujaka

Adam Bujak, ks. Waldemar Cisło

Niewyobrażalne i bezmyślne zniszczenie oraz setki tysięcy niewinnych ofiar – ich  symbolem stało się w ostatnim czasie syryjskie Aleppo. Jego mieszkańcy wielokrotnie z żalem mówili, że świat o nich zapomniał. Kto jak kto, ale my – Polacy – dobrze powinniśmy pamiętać i rozumieć owo uczucie opuszczenia i zapomnienia przez wszystkich, czego symbolem stała się zburzona doszczętnie przez Niemców podczas II wojny światowej Warszawa.

 

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

Prenumerata miesięcznika WPIS na rok 2024. Wydanie papierowe

 

"WPIS" to najciekawszy i najbogatszy miesięcznik na rynku. 
Najbogatszy – z uwagi na bogactwo treści i tematów, wspaniałą fotografię i grafikę, wyjątkowe edytorstwo. „Wpis” czytają i rekomendują największe autorytety w naszym kraju! Do grona naszych autorów należą m.in. Adam Bujak, ks. Waldemar Chrostowski, Marek Deszczyński, Marek Klecel, Antoni Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Andrzej Nowak, ks.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.