Chrześcijanie z Zachodniego Brzegu czują się zapomniani. Narasta przemoc izraelskich osadników wobec Taybeh
Kard. Pierbattista Pizzaballa w Taybeh.
Taybeh, ostatnia na Zachodnim Brzegu miejscowość zamieszkana wyłącznie przez chrześcijan, coraz częściej staje się celem ataków izraelskich osadników. Jak relacjonuje ks. Bashar Fawadleh, proboszcz łacińskiej parafii Chrystusa Odkupiciela, mieszkańcy mierzą się z wtargnięciami na prywatne posesje, niszczeniem ogrodzeń, zajmowaniem ziemi, podpalaniem nieużytków i terenów rolnych oraz ograniczeniami w poruszaniu się. 5 sierpnia dwóch osadników miało kilkakrotnie wtargnąć na posesję należącą do jednej z miejscowych rodzin, wprowadzić tam stado owiec i rozbić namioty. Zdaniem duchownego nie był to odosobniony incydent, lecz element szerszej presji mającej skłonić palestyńskie rodziny do opuszczenia swoich ziem.
Sytuacja w ostatnich miesiącach wyraźnie się pogorszyła. Ks. Fawadleh mówi o niemal codziennych przypadkach naruszania własności prywatnej, niszczenia pól i blokowania dróg. W niedzielę izraelskie wojsko ogłosiło Taybeh strefą zamkniętą dla osób niebędących mieszkańcami, przy czym ograniczenie dotyczyło Izraelczyków, a nie Palestyńczyków. Jak wyjaśnił rzecznik armii, decyzję podjęto w celu ochrony mieszkańców po kilku aktach przemocy dokonanych przez Izraelczyków w regionie. Mimo to miejscowi chrześcijanie podkreślają, że czują się pozostawieni sami sobie, a dostępne środki prawne są ograniczone i często nieskuteczne.
Proboszcz Taybeh zaapelował do społeczności międzynarodowej i całego Kościoła o zdecydowane wsparcie. Ostrzegł, że część mieszkańców jest już bliska decyzji o emigracji i porzuceniu rodzinnej ziemi. Jego zdaniem utrzymanie chrześcijańskiej obecności w Taybeh jest odpowiedzialnością całego Kościoła, zwłaszcza że miejscowość ma szczególne znaczenie biblijne: utożsamiana jest z Efraim, gdzie według Ewangelii Chrystus miał schronić się wraz z uczniami przed swoją męką. Duchowny podkreśla, że wizyty przedstawicieli dyplomatycznych oraz kard. Pierbattisty Pizzaballi dają mieszkańcom poczucie większego bezpieczeństwa i pokazują, że ich sytuacja nie pozostaje całkowicie niezauważona.
W obliczu kryzysu miejscowi prawosławni, łacinnicy, melchici i grekokatolicy starają się działać wspólnie, wspierając najbardziej zagrożone rodziny i nagłaśniając sytuację Taybeh za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, dyplomatów i mediów. Ks. Fawadleh skierował także bezpośredni apel do papieża Leona XIV, prosząc go o interwencję w obronie ostatniej całkowicie chrześcijańskiej miejscowości Zachodniego Brzegu. „Chcemy po prostu żyć w pokoju, sprawiedliwości i godności” – podkreśla duchowny, przypominając, że przed jubileuszem 2033 roku Taybeh pozostaje jednym z żywych świadectw nieprzerwanej obecności chrześcijan w Ziemi Świętej.
Źródło: Vatican News

Bez Boga nie ma zbawienia
Wielu będzie zaskoczonych, czytając tę książkę. Nie zawsze spotyka się bowiem opinie tak odważne – formułowane zwłaszcza przez osobę duchowną – a zarazem tak głęboko przemyślane. O. prof. Dariusz Kowalczyk SJ wykazuje się wielką wiedzą na temat Kościoła, chrześcijaństwa, ale także aktualnych spraw społecznych i narodowych. W rozmowie z dr.




Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.