WPIS 03/2025 (e-wydanie)

  • promocja
  • nowość

Marcowy numer „Wpisu” – Waszego ulubionego miesięcznika, jest już dostępny! Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Was cały cykl felietonów na aktualne tematy, podobnie jak serię artykułów powiązanych z bieżącymi rocznicami i wydarzeniami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski i tym razem w dosadny sposób opisuje przybierającą coraz bardziej realne kształty niebezpieczną sytuację, w której znalazła się Polska, podkreślając jednak, że strach jest najgorszym z możliwych rozwiązań, a wielomilionowy katolicki i patriotyczny polski potencjał może naprawdę wiele zdziałać – bylebyśmy tylko chcieli z niego skorzystać. Ks. prof. Janusz Królikowski przypomina, iż jubileuszowy Rok 2025 stanowi dla Polaków wielką szansę – obyśmy tylko jej nie zmarnowali! Kwestię obecnej, bardzo trudnej ze względu na „obecne sitwy rządzące”, ale nie beznadziejnej sytuacji (o ile obudzimy swój wspomniany potencjał katolicki i patriotyczny) porusza także Rafał Ziemkiewicz w znakomitym wywiadzie udzielonym Sebastianowi Moryniowi. Prezentujemy także artykuł prof. Wojciecha Roszkowskiego, w którym autor podpowiada nam, w jaki sposób możemy się uratować przed superpaństwem demokratycznej dyktatury, w którą (niestety!) przekształciła się UE. O roli narodu w planach Boga pisze z kolei o. dr hab. Marian Zawada OCD, podkreślając, iż naród jest jak najbardziej wpisany w Boży plan zbawienia człowieka. Nie brakuje także przypomnienia dziejów pontyfikatu św. Jana Pawła II; jak pamiętamy, papież Polak 20 lat temu odszedł do Domu Ojca, a o tym, że jego pontyfikat był nieodłącznie związany z cierpieniem, przypomina ks. prof. Robert Skrzypczak. W związku z trwającym Wielkim Postem nie mogło też zabraknąć poruszających rozważań Drogi Krzyżowej – za wstawiennictwem patrona Polski św. Andrzeja Boboli.

Ratujcie swoje oszczędności! Leszek Sosnowski i tym razem nie owija w bawełnę; niebezpieczna jest nie tylko Rosja, ale i Niemcy, które nic się nie zmieniły i wcale nie zrezygnowały z imperialnych ambicji. A jak doskonale wiemy, jeśli Niemcy i Rosja dochodziły do porozumienia, dla Polski oznaczało to katastrofę. Jeszcze jest szansa na ratunek, bylebyśmy jej nie zmarnowali!

Miłościwe lato 2025 Ks. prof. Janusz Królikowski przypomina o wielkiej łasce Bożej, którą jest Rok Jubileuszowy 2025, przybliża nam także historię poprzednich jubileuszy.

3 razy NIE Ekspresyjne wiersze znanej krakowskiej poetki Justyny Chłap-Nowakowej – mocny głos sprzeciwu wobec wszystkiego, co pochodzi od Złego.

Trzeba budować taki świat, który przegoni obecne sitwy rządzące Nic dodać, nic ująć. Poruszający wywiad z Rafałem Ziemkiewiczem przeprowadził Sebastian Moryń.

Przekonanie, że państwo jest złem koniecznym, zwalnia ludzi sprawujących władzę od wszelkiej odpowiedzialności Pierwsza część analizy tytułowego zagadnienia pióra prof. Artura Śliwińskiego.

Argumentacja narodowa jest kwestionowana, gdy wrogowie chcą naród doprowadzić do upadku, o czym przypomina znakomity teolog o. dr hab. Marian Zawada OCD.

Pontyfikat wpisany w krzyż Trudną i pełną cierpienia drogę przeszedł św. Jan Paweł II –przedwczesna śmierć matki, młodość w okrutnej rzeczywistości II wojny światowej, droga kapłańska w epoce naznaczonej bezbożnością komunizmu, aż w końcu – wybór na Stolicę Piotrową i wspaniały pontyfikat, który bynajmniej nie był wolny od cierpienia. Artykuł ks. prof. Roberta Skrzypczaka.

Na Całunie Turyńskim znajduje się prawdziwie Krew Zbawiciela i odbicie śladów Jego Ran Francuski chirurg i fizjolog dr Pierre Barbet (1884-1961) jako jeden z pierwszych lekarzy na świecie odważył się badać Całun metodami medycznymi. Jego pionierskie ustalenia do dziś stanowią podstawę dla współczesnych syndologów, nawet jeśli pojawiają się głosy krytyczne. Artykuł dr Moniki Makowskiej.

Idziemy po śladach Męki Pańskiej, prosząc o Polskę Bożą, Chrystusową, maryjną i katolicką Poruszające rozważania Drogi Krzyżowej za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli – patrona Polski, napisane przez ks. prof. Tadeusza Guza.

Wojny z Krzyżakami. Hołd pruski 10 kwietnia 1525 r. Nie bez powodu wybitny poeta renesansowy nazywał krzyżacki czarny krzyż „krzyżem złego łotra”. O poważnych niebezpieczeństwach generowanych dla Polski przez Zakon Krzyżacki i o tym, w jaki sposób Polacy sobie poradzili z teutońskim zagrożeniem, pisze prof. Stefan Ciara.

Zasadniczym celem zdobywania wiedzy i cnoty w ramach uniwersytetu była mądrość Przemówienie wybitnego polskiego mediewisty prof. Krzysztofa Ożoga wygłoszone podczas uroczystości otrzymania srebrnego medalu Plus Ratio Quam Vis.

Pasyjne i wielkanocne wiersze ks. Stefana Misińca.

Bolesne podcinanie korzeni Europy Czym grozi odejście od chrześcijańskiej tożsamości, przekonuje nas niestety codzienna rzeczywistość, zwłaszcza zachodniej Europy. Czy można jeszcze uratować cywilizację Starego Kontynentu? Artykuł prof. Michała Wojciechowskiego.

Nie możemy dopuścić do ponownej, podobnej katastrofy Czym była zdrada w Locarno, w jaki sposób doszło tam do sprzedania Polski, jak tragiczne były tego skutki i w jaki sposób można dziś zapobiec podobnej katastrofie, pisze prof. Wojciech Polak.

Uratować nas mogą zdrowy rozsądek i zorganizowany opór, przekonuje prof. Wojciech Roszkowski – niestety UE to dziś nic innego jak superpaństwo demokratycznej dyktatury.

Cztery złota Dubaju Reportaż z „miasta, które wyrosło na pustyni” pióra popularnej prezenterki telewizyjnej Anny Popek.

Dwa bratanki: Sándor Kányádi i Zbigniew Herbert Fascynujące studium porównawcze najwybitniejszych XX-wiecznych poetów – Węgra i Polaka, pióra znakomitego hungarysty prof. Jerzego Snopka.

Wszcząć pożar we wszystkich państwach i zabijać sługi ołtarza Historia ks. Stanisława Streicha – pierwszego polskiego kapłana zamordowanego przez komunistów, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, opisana przez Czesława Ryszkę.

Obławy na młodych Polaków po zakończeniu wojny Kolejna część wstrząsającego opisu nieludzkich cierpień Polaków z Kresów. Zakończenie II wojny światowej nie oznaczało dla nich upragnionej wolności, a zagrożenie Sybirem nadal pozostawało przerażająco realne.

Celem Niemców jest od wieków: zabić w Polakach chęć odzyskania niepodległego bytu i to się w żadnym wypadku nie zmieniło, o czym przekonuje prof. Piotr Biliński.

Pierwszy polski rekordzista świata w pływaniu nie był ulubieńcem komuny Niezwykła historia Marka Petrusewicza opisana przez Krzysztofa Szujeckiego.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i poruszający wiersz  Leszka Długosza.


Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl