Pojawił się już lutowy numer miesięcznika „Wpis”. Jak każdego miesiąca przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowaną kolekcję tekstów, które celnie, a nierzadko i dosadnie komentują rzeczywistość polityczną i obyczajową, oraz serię artykułów powiązanych z aktualnymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski także tym razem się nie patyczkuje i nie ma złudzeń co do postawy Niemiec wobec Polski, bowiem wbrew pozorom nasi zachodni sąsiedzi wcale nie zmienili swojej – określając to delikatnie – dalekiej od życzliwości postawy wobec Polaków. Jednak wbrew groźnym zawirowaniom pojawia się szansa dla Polski w związku z trwającym mimo wszystko sojuszem z USA, bowiem Ameryka na zachodnioeuropejskich sojuszników nie może liczyć; wszystko jednak zależy od tego, czy potrafimy uruchomić swój potencjał, żeby z niej skorzystać. Publikujemy także tekst historycznego przemówienia Jamesa Davida Vance’a, które oznacza wielki powrót do tradycyjnych wartości, wzbudza równie wielką nadzieję dla Polski i Europy Środkowej i wywołuje nie mniejszą wściekłość i histerię lewicowych elit zachodnioeuropejskich. Do wspomnianego przemówienia wiceprezydenta USA, podobnie jak do sprawy Trójmorza i relacji na linii Polska-USA, nawiązuje także wybitny historyk prof. Andrzej Nowak. Publikujemy także tekst wielkiego przyjaciela Polski i Polaków – węgierskiego naukowca, dyplomaty i pisarza prof. Istvána Kovácsa o dziejach wzajemnych relacji „dwóch bratanków”. Z kolei do historii niemieckiego zwalczania wszystkiego, co polskie, nawiązuje prof. Piotr Biliński. Natomiast prof. Wojciech Roszkowski przypomina, że tożsamość narodowa opiera się na pamięci. Nie brakuje także tekstów naszych znakomitych teologów – o. prof. Dariusza Kowalczyka SJ, ks. prof. Janusza Królikowskiego i o. dr. hab. Mariana Zawady OCD. Lutowy „Wpis” to ponad 120 stron frapującej lektury!

Spadkobiercy Hakaty Leszek Sosnowski nie ma złudzeń co do niemieckich intencji wobec Polski i Polaków; wbrew pozorom Niemcy nic się nie zmienili, a co więcej, bardzo liczą na zniszczenie polskiej pamięci o tym, co się wydarzyło w l. 1939-1945.

H.K.T. (Bajka) Historia o sępie i sokole, ponadczasowa; czy dopuścimy do tego, żeby ponownie stała się aktualna? Jej autor, Henryk Sienkiewicz, miał wielki talent do komentowania rzeczywistości.

Kłamstwo zawsze pozostanie kłamstwem Odważne i na czasie rozważania apelowe bp. Antoniego Długosza; mocny głos sprzeciwu Kościoła wobec coraz bardziej zakłamywanej rzeczywistości.

USA przestają liczyć na sojuszników europejskich Wnikliwa analiza sytuacji geopolitycznej USA, Polski i Europy; prof. Andrzej Nowak rozumie obecny układ sił politycznych jak mało kto.

Obywatele naszych narodów nie postrzegają siebie jako wyedukowanych zwierząt ani jako wymiennych trybików Porywające przemówienie Jamesa Davida Vance’a, wiceprezydenta USA, w tłumaczeniu Adama Sosnowskiego.

Polscy uchodźcy na Węgrzech i węgierscy uchodźcy w Polsce, czyli historia o wsparciu udzielanym sobie przez bratanków – artykuł prof. Istvána Kovácsa.

Wymazywanie wolnych społeczeństw O zagrożeniach dla cywilizacji chrześcijańskiej pisze  ks. prof. Robert Skrzypczak.

Potrzebne są piękne filmy, z zachwytem opowiadające polskie dzieje Zwłaszcza dziś, w dobie degeneracji aktorstwa i sztuki filmowej; artykuł prof. Wojciecha Polaka.

Światowa dyktatura ideologii pozornie humanistycznych O tym, jak się przed nimi bronić i w jaki sposób skutecznie prowadzić walkę o katolickie dziedzictwo Polski, pisze o. prof. Dariusz Kowalczyk SJ.

Świętość ateistyczna – jedno z najbardziej podstępnych kłamstw Na czym polega ta pułapka, wyjaśnia ks. prof. Janusz Królikowski.

Tożsamość narodowa opiera się na pamięci, przekonuje prof. Wojciech Roszkowski, przypominając, w jaki sposób pamięć jest podstawą wszystkiego, co decyduje o tożsamości narodowej – nie tylko polskiej.

Balujące elity Utalentowany dziennikarz młodego pokolenia Jakub Maciejewski przypomina czas po III rozbiorze, jeden z najbardziej tragicznych momentów w historii Rzeczypospolitej.

Z dziedzictwa kultury europejskiej zostały w polskiej szkole głównie ogryzki O tym, że dzisiejszy kanon lektur składający się z polskiej klasyki jest zagrożony przez postępowanie nowej „ministry” edukacji, nie trzeba nikogo przekonywać. Prof. Michał Wojciechowski przypomina także arcydzieła antycznej literatury greckiej i rzymskiej, których jeszcze do niedawna wykształconemu człowiekowi nie wypadało nie znać.

Nieznana, cicha bohaterka Postać mjr Ireny Tomalakowej „Soldau” – żołnierza SZP, ZWZ i AK, kurierki, żołnierza Powstania Warszawskiego i więźniarki politycznej okresu stalinowskiego, przypomina prof. Wacław Leszczyński.

W kanclerzu głębia nienawiści do Polski połączyła się z wirtuozerstwem środków Postać „żelaznego kanclerza” Ottona von Bismarcka, znanego z brutalnego zwalczania wszystkiego, co stanowiło o polskości, przypomina prof. Piotr Biliński.

Mistyczna strażniczka królewskiego dworu Kto dziś pamięta, że matka Teresa od Jezusa – Marianna Marchocka herbu Ostoja, karmelitanka, była pierwszą Polką, która napisała autobiografię? Artykuł o. dr hab. Mariana Zawady.

Dymy nad tajgą jak dymy nad Birkenau Trzecia część wstrząsających historii łagrów Kołymy pióra dr Marka Klecela.

Jan, król walca, który nie umiał tańczyć Johanna Straussa młodszego dziś nie trzeba nikomu przedstawiać; autor znanego dziś każdemu melomanowi walca „Nad pięknym modrym Dunajem” nawet jako wykwintny światowiec pozostał uroczym, skromnym człowiekiem.

Kuźnia patriotycznych, dbających o sławę Ojczyzny kadr dla Rzeczypospolitej Dzieje powstania Szkoły Rycerskiej opisane przez prof. Stefana Ciarę.

Poszóstny zaprzęg niedźwiedzi, którego stangretem był Cygan, a forysiami małpy O problemach, a wręcz zagrożeniach, jakie sprawiały ludziom potężnych rozmiarów drapieżniki, czyli niedźwiedzie, pisze prof. Ryszard Kantor.

Patron na czas wojny z rodziną Święty Józef – jeden z najpotężniejszych orędowników w niebie. Artykuł Czesława Ryszki.

Ucieczka spod gilotyny Kolejna z arcyfrapujących morskich opowieści kpt. Józefa Gawłowicza.

Pierwszy Polak na najwyższym szczycie Alp Był nie tylko utalentowanym poetą, ale i odważnym alpinistą; zdobył Mont Blanc jako szósta osoba na świecie. Postać Antoniego Malczewskiego przypomina Krzysztof Szujecki.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i poruszający wiersz Leszka Długosza.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl