Św. Wojciech – patron Polski i męczennik

Nasi autorzy

Św. Wojciech – patron Polski i męczennik

Św. Wojciech, fot. Wikimedia

Św. Wojciech, fot. Wikimedia

23 kwietnia przypada wspomnienie św. Wojciecha. Jest on jednym z trzech głównych patronów Polski. Patronuje również archidiecezji gnieźnieńskiej i gdańskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i elbląskiej. Św. Wojciech, wzorem swoich wielkich poprzedników św. Cyryla i św. Metodego, łączył duchowe tradycje różnych kultur. Jego misja miała charakter pokojowy i odbywała się bez jakiejkolwiek przemocy, w odróżnieniu od przyjętych wówczas obyczajów związanych z nawracaniem pogan. Jan Paweł II nazywał go „patronem odbudowy jedności europejskiej”.

Św. Wojciech, urodzony około 956 roku w Czechach, był gorliwym i bezkompromisowym biskupem Pragi. Hojnie wspierał ubogich oraz budowę kościołów i sprzeciwiał się praktykom wielożeństwa i rozwiązłości. Jego konflikt z księciem Bolesławem II z Przemyślidów doprowadził do tragedii jego rodziny. Po opuszczeniu Pragi zrezygnował z godności biskupiej, prowadząc życie mnicha w Rzymie. Miał bliskie relacje z cesarzem Ottonem III i papieżem Sylwestrem II. Jako misjonarz udał się na Węgry i później do Prus, gdzie zginął jako męczennik w 997 roku.

Śmierć Wojciecha wzbudziła duże poruszenie w chrześcijaństwie. Jego doczesne szczątki spoczęły w katedrze gnieźnieńskiej, a jego kult rozprzestrzenił się na całą Europę. Zjazd Gnieźnieński w 1000 roku miał znaczenie polityczne i kościelne, przyczyniając się do uznania państwa polskiego przez cesarstwo i powstania metropolii gnieźnieńskiej. Święty Wojciech jest uważany za symbol niezależności w obronie godności ludzkiej i podnoszenia poziomu życia społecznego. Jego życie i działalność inspirowały zarówno w swoich czasach, jak i dzisiaj tych, którzy dążą do budowy nowej Europy, uwzględniając jej kulturowe i religijne korzenie.

„Jako człowiek Kościoła św. Wojciech zawsze zachowywał niezależność w niestrudzonej obronie ludzkiej godności i podnoszeniu poziomu życia społecznego. Z duchową głębią doświadczenia monastycznego podejmował służbę ubogim. Wszystkie te przymioty osobowości św. Wojciecha sprawiają, że jest on natchnieniem dla tych, którzy dziś pracują nad zbudowaniem nowej Europy, z uwzględnieniem jej korzeni kulturowych i religijnych” – stwierdził papież Jan Paweł II, przemawiając w Gnieźnie w 1997 r. z okazji 1000-lecia męczeńskiej śmierci patrona Polski.

Źródło: KAI, TP

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

PAKIET Świętości, upadki i nawrócenia tom 1+2 za 118 zł

 

 Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia, Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022
Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga.

 

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

 

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

 

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

Przymierze z Bogiem. Obrazy Kościoła w Piśmie Świętym

ks. Waldemar Chrostowski

Czyż nie jest to bardzo trafny komentarz do naszych czasów: „Wszystko wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko wolno, ale nie wszystko buduje”. Te słowa napisał blisko dwa tysiące lat temu św. Paweł Apostoł – nic nie straciły na aktualności. Tak samo zresztą jak i całe nauczanie Chrystusa, którego dziełem jest nasz Kościół.

 

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Święty Prorok. Karol Wojtyła – Jan Paweł II

Jolanta Sosnowska

Św. Jan Paweł II bywał nazywany prorokiem naszych czasów, nikt jednak do tej pory nie spojrzał w tym kontekście na całe jego życie. Próby takiej dokonuje w tej książce Jolanta Sosnowska (autorka czterotomowej biografii Papieża Polaka „Hetman Chrystusa”), śledząc pod tym kątem życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.