Zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika WPIS. Wiara, patriotyzm i sztuka! 

 W numerze 3/2021 m.in.:

Cep nowoczesny

Ten intrygujący tytuł zapowiada znakomity felieton Leszka Sosnowskiego, znanego z niezwykłej przenikliwości w komentowaniu rzeczywistości. Autor z właściwą sobie dziennikarską wirtuozerią rozprawia się z jawnie wymierzonymi w Polskę (i w polskość) narzuconymi z Zachodu tendencjami, zawierającymi niebezpieczne elementy inżynierii społecznej, co jest wyraźnie widoczne w treści dokumentów „Polski Nowy Ład” oraz „Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności”. Niestety, jak słusznie zauważa, także (niektórzy) polscy prawodawcy inspirowani działalnością „ekspertów” unijnych nie wahają się przed tworzeniem takich zapisów prawnych, które stwarzają możliwość wyjątkowo niebezpiecznych nadużyć. Wybitny publicysta zwraca także uwagę na lekceważące potraktowanie kultury narodowej w treści ww. dokumentów (tak naprawdę chodzi bowiem o zastąpienie jej antykulturą), jednoznacznie komentuje także głośną ostatnio sprawę uzależnienia funduszy unijnych od tzw. praworządności jako działanie jawnie wymierzone w suwerenność Polski.

więcej

Triumf jednostki nad wspólnotą i dewiacji nad rozumem

Jeden z najwybitniejszych polskich historyków, prof. Andrzej Nowak, przestrzega przed niebezpiecznymi skutkami nadużywania władzy sądowniczej. Wychodząc od myśli Monteskiusza – autora monumentalnej rozprawy „O duchu praw”, nawiązując także do wcześniejszej spuścizny Andrzeja Frycza Modrzewskiego, znakomity erudyta dokonuje błyskotliwej analizy obecnej sytuacji i pozycji sądownictwa. Przywołuje m.in. spektakularny przykład próby złamania traktatów unijnych przez Parlament Europejski. Jeśli dochodzi do sytuacji, w której władza sądownicza koncentruje się w rękach jednej i niezmiennej grupy ludzi, a sędziowie zastępują władzę ustawodawczą i władzę wykonawczą, tak jak miało to miejsce w przypadku połączenia tzw. zasady praworządności z budżetem Unii Europejskiej, mamy do czynienia z jawnym złamaniem zasad demokracji. Stąd już prosta droga do zniszczenia wspólnoty w imię źle rozumianych „praw jednostki”, która w majestacie prawa może domagać się uprzywilejowanej pozycji dla każdej dewiacji.

więcej

Czy Europa, a z nią Polska, zostaną pochłonięte przez jeden z konkurencyjnych porządków świata

Profesor Krzysztof Szczerski nie ma wątpliwości, że inspirowany przez możnych protektorów z Zachodu brutalny atak na wartości katolickie i narodowe, którego ostatnio doświadczamy, to agresja przeciwko państwu polskiemu. Jeden z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie polityki międzynarodowej przekonuje także, iż do sprawnego funkcjonowania państwa nie wystarczą sukcesy w dziedzinie polityki zewnętrznej i wewnętrznej i prężnie rozwijająca się gospodarka, konieczne jest bowiem także poczucie więzi i wspólnoty narodowej. „Nie miejmy złudzeń, że można utrzymać podmiotowość naszego kraju (ale tak naprawdę chodzi o podmiotowość całej klasycznie rozumianej Europy, której jesteśmy częścią) w sytuacji wyzbycia się tożsamości ukształtowanej tutaj przez tysiąclecie”, pisze znakomity autor, wskazując także na konieczność wzmożonego wysiłku intelektualnego i duchowego w kwestii podniesienia poziomu wykształcenia Polaków i pogłębienia ich świadomości historycznej.

więcej

Świętowanie narodzin i chrztu Polski

„Dwaj najwięksi duchowi przywódcy polskiego narodu w XX w., kardynał Stefan Wyszyński i Jan Paweł II, dobitnie podkreślali, że w dziejach narodu polskiego trudno znaleźć ważniejszą datę od 966 r., pod którą kryje się fakt przyjęcia Chrztu świętego przez Mieszka I, władcę państwa Polan”, pisze wybitny mediewista profesor Krzysztof Ożóg. Fundamentalna decyzja Mieszka o przyjęciu Chrztu świętego uratowała jego młode państwo przed niebezpieczeństwem ze strony Wieletów, wprowadzając jednocześnie Polskę na arenę dziejów. Autor podkreśla także doniosłą, dziejową rolę czeskiej księżniczki Dobrawy w nakłonieniu polańskiego księcia do przyjęcia chrześcijaństwa. „Dzięki odważnej decyzji Mieszka I w 966 r. Jezus Chrystus i Jego Ewangelia stali się fundamentem rodzącej się Polski, na którym wyrosła chrześcijańska wspólnota narodowa Polaków karmiąca się od dziesięciu i pół wieku żywą wiarą. Bez tego fundamentu nie byłoby Polski i jej wielkiego dziedzictwa”, podsumowuje znakomity autor.

więcej

Latarnia wśród burz tego świata

Znakomita publicystka Jolanta Sosnowska, autorka monumentalnej biografii Ojca Świętego Jana Pawła II, przypomina nam niezwykłe świętowanie Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego z papieżem Polakiem. Od poruszającej Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum – miejscu męczeństwa chrześcijan, po znaną jedynie najbliższym bardzo osobistą Via Dolorosa odprawianą w samotności na dachu Pałacu Apostolskiego, gdzie wśród bujnej roślinności pięknego ogrodu jeszcze Paweł VI polecił umieścić stacje rozważania Męki Pańskiej. Uroczyste liturgie Triduum Paschalnego w watykańskiej bazylice i radosna Msza święta wielkanocna na Placu świętego Piotra… Jan Paweł II jak mało kto rozumiał wielką tajemnicę Męki i Zmartwychwstania Chrystusa – przeżyjmy więc jeszcze raz wraz z Nim zarówno Wielki Tydzień, jak i radość wielkanocnego poranka, a także wspaniałą tajemnicę Miłosierdzia Bożego.

więcej

Dlaczego ufamy Jezusowi

Objawienia Jezusa Miłosiernego dane skromnej polskiej zakonnicy – Siostrze Faustynie Kowalskiej, do dziś zachowały zadziwiającą aktualność. Znakomity teolog ks. prof. Jan Machniak przypomina nam historię jednej z najwybitniejszych mistyczek w historii Kościoła, która mimo braku wykształcenia teologicznego potrafiła przekazać wielkie przesłanie Jezusa dla świata językiem zrozumiałym dla wszystkich. „Bóg stale zaskakuje swą wspaniałomyślnością. Przebacza grzechy, zapomina słabości, pozwala zaczynać od nowa. Na Jego miłosierdzie człowiek powinien odpowiedzieć bezgraniczną ufnością”, pisze ks. prof. Jan Machniak. Genialne w swojej prostocie hasło „Jezu, ufam Tobie!” jest dziś znane na całym świecie, stając się – szczególnie w dzisiejszych czasach naznaczonych pandemią koronawirusa źródłem nadziei dla kolejnych pokoleń katolików – i nie tylko dla nich.

 więcej

Czytelników, którzy kupili tę książkę, zainteresowało również:

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl