Przed Państwem wyjątkowe, świąteczne wydanie ekskluzywnego miesięcznika „Wpis”! Jak zawsze przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy i całą serię artykułów powiązanych nie tylko z bieżącymi rocznicami historycznymi, ale i z niecierpliwie wyczekiwanymi świętami Bożego Narodzenia, ukochanymi nie tylko przez najmłodszych. I tak prof. Michał Wojciechowski przypomina nam o prawdziwym sensie świąt Narodzin Syna Bożego Jezusa Chrystusa i o tym, jak wielkie znaczenie miało (i ma nadal) dla nas Jego przyjście na świat, zaś prof. Stefan Ciara przywołuje wspomnienia kresowych świąt opisanych piórem tak znakomitego prozaika i reportażysty jak Melchior Wańkowicz. Nie brakuje także wzruszających bożonarodzeniowych wierszy – autorstwa ks. Stefana Misińca i nieżyjącego już wybitnego poety Ernesta Brylla. Publikujemy także najnowszy felieton Leszka Sosnowskiego; znany nie tylko z ciętego pióra, ale i z wielkiej odwagi osobistej autor i tym razem w dosadnym stylu daje do zrozumienia, że wszechobecna w mediach wojna określana jako polsko-polska tak naprawdę jest wojną antypolską i antykatolicką, co wymaga z pewnością o wiele ostrzejszej reakcji polskiej prawicy niż dotychczasowa. Nie brakuje także artykułów naszych znakomitych Autorów, tak bardzo lubianych przez białokrukowych czytelników – i tak prof. Andrzej Nowak, niekwestionowany autorytet w dziedzinie historii Polski, podkreśla, iż wraz z odejściem od wartości katolickich i patriotycznych tracimy na własne życzenie wartość i znaczenie, zaś Antoni Macierewicz przypomina, że ograniczenie powrotu do formacji chrześcijańskiej przez polskich polityków po ‘89 roku było bardzo poważnym błędem. Nie brakuje także felietonu tegorocznego laureata nagrody „Patriota Roku” – prof. Przemysława Czarnka, który przekonuje, iż przed przyszłym prezydentem RP stoi wyjątkowo trudne zadanie, któremu można podołać tylko z Bożą pomocą, a dr Karol Nawrocki doskonale o tym wie. Z cyklu rozmów z powstańcami warszawskimi tym razem publikujemy wywiad z ppłk. Zbigniewem Ostoją-Rylskim „Brzozą”, żołnierzem legendarnego batalionu „Parasol”. Imponującym szlakiem bojowym „Brzozy” można by było obdzielić co najmniej kilku bohaterów, choć on sam z właściwą powstańcom skromnością za bohatera bynajmniej się nie uważa. Nie brakuje także reportażu z X Dnia Patrioty pióra Agnieszki Drozd, z pięknymi zdjęciami Michała Klaga. Grudniowy, świąteczny „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury na ten wyjątkowy świąteczny czas – i nie tylko!

Nie ma żadnej wojny polsko-polskiej Leszek Sosnowski i tym razem reaguje z właściwą sobie stanowczością na medialne manipulacje mediów polskich tylko z nazwy – na którą, rzecz jasna, nie zasługują. Nazywanie zdrady zdradą, a podłości podłością, a nade wszystko odwołanie się do Boga to podstawowe kryterium dla osiągnięcia zwycięstwa w starciu z coraz bezczelniej poczynającymi sobie siłami lewicowo-ateistycznymi. Czy polska prawica ma na tyle siły, żeby się im przeciwstawić?

Europejskie mocarstwa wobec niepodległości Polski Wydarzenia Powstania Listopadowego w świetle polskich i zagranicznych źródeł opisane piórem niedawno zmarłego znakomitego historyka prof. Henryka Kocója.

Wiersze świąteczne Wzruszający obraz leżącego w żłóbku Nowonarodzonego Dzieciątka, Maryi, Józefa, ubogiej stajenki, cudownego, tak bardzo polskiego wieczoru wigilijnego, opłatka, choinki, czyli urokliwe poezje Ernesta Brylla i ks. Stefana Misińca.

Wysłany przez Boga Zbawca ludzi – Mesjasz Prof. Michał Wojciechowski przypomina o prawdziwym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia i o tym, jak wielkie znaczenie miało (i nadal ma) dla nas przyjście na świat Zbawiciela.

Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę „Świętujemy Miłość Boga  do człowieka. To Miłość się wcieliła”, pięknie pisze o narodzinach Syna Bożego o. dr hab. Marian Zawada OCD. Boże Narodzenie i jego prawdziwy sens opisany piórem wybitnego teologa.

Ani jedna sfera publicznego życia nie powinna być wyjęta spod troski o jej religijny charakter Przenikliwy i aktualny do dziś tekst bł. ks. prof. Antoniego Zawistowskiego, męczennika KL Dachau.

Puchowa sanna i kuligi w paradnych saniach, w świetle kagańców i przy brzęku dzwonków Barokowy przepych staropolskich kuligów nierozerwalnie i słusznie kojarzonych z wspaniałą zabawą – artykuł prof. Wojciecha Polaka.

Ważne słowa, niezapomniane przeżycia i szlachetne wzruszenia w gronie Polaków miłujących swą Ojczyznę Reportaż Agnieszki Drozd z X Dnia Patrioty. Zdjęcia: Michał Klag.

Prof. Przemysław Czarnek Patriotą Roku 2024. Laudacja czcigodnego Laureata pióra prof. Janusza Kaweckiego.

Mimo to jako słudzy Maryi zbudujemy wielką i dumną Polskę! Prof. Przemysław Czarnek nie ma złudzeń co do skali wyzwań stojących przed prawicowym kandydatem na prezydenta RP – zarówno w czasie kampanii, jak i po zwycięstwie. Wskazuje też, na czym polega klucz do sukcesu.

Zasadniczym błędem w Polsce było ograniczenie przez polityków powrotu do formacji chrześcijańskiej. Antoni Macierewicz nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.

Jeśli tracimy miłość do Ojczyzny, tracimy wartość i znaczenie O patriotyzmie prawdziwym i fałszywym i związanym z tym ostatnim przerażającym zjawisku odwracania rzeczywistości – bynajmniej nie nowym, jednak spotęgowanym przez lawinowy przepływ informacji w mediach pisze prof. Andrzej Nowak. Znakomity historyk konkluduje jednak, iż najważniejsze jest to, czy u nas, na tym naszym „małym statku rybackim”, płynącym pod biało-czerwoną banderą, potrafimy utrzymać kompas i potrafimy zachować wiarę – wiarę chrześcijańską, na której zbudowane są polskość i polski patriotyzm. To jest najważniejsze. I tego się trzymajmy.

Nie wahamy się nazywać katolicyzmu religią prawdziwą Znakomity artykuł ks. prof. Janusza Królikowskiego wyjaśniający wiele wątpliwości wokół katolicyzmu i tego, jaki jest sens innych religii. Tekst godny polecenia – nie tylko dla katolików.

Nie utracić udzielonych łask przez złe wybory O XIX-wiecznych objawieniach maryjnych we Francji pisze Czesław Ryszka.

Drzewko zasobne było w jabłka, figi, orzechy, cukierki; objadać się można było przez trzy dni Artykuł prof. Stefana Ciary o kresowych obchodach świąt Bożego Narodzenia według wspomnień znakomitego prozaika i reportera Melchiora Wańkowicza.

Res sacra miser, człowiek biedny jest świętością O początkach opieki społecznej (nie tylko w Krakowie) pisze prof. Ryszard Kantor.

Obudźcie się, polscy rodzice, dziadkowie i nauczyciele, którzy jeszcze śpicie! Poruszający reportaż Jolanty Sosnowskiej z warszawskiej manifestacji przeciwko demoralizacji dzieci i młodzieży poprzez tzw. edukację zdrowotną (a w rzeczywistości – seksualizację nieletnich). Fotografie wykonał mistrz Adam Bujak.

Zesłańcy wyglądali jak trupy w łachmanach, wieziono ich do kopalń złota po śmierć Druga część przerażającej relacji o sowieckiej „gorączce złota” i jej ofiarach – w tym bardzo licznych polskich. Artykuł dr Marka Klecela.

Wierzyliśmy, że walka przyniesie nam upragnioną wolność Poruszająca rozmowa z ppłk. Zbigniewem Ostoją-Rylskim „Brzozą”, żołnierzem słynnego batalionu „Parasol”. Pamiętnego września 1939 r. 16-letni wówczas młodzieniec miał już piękną bohaterską kartę po wkroczeniu Sowietów do Dubna. Ewakuacja do Warszawy, Mały Sabotaż, powstańczy szlak „Parasola” – wojennych dokonań ppłk. Rylskiego wystarczyłoby na biografie co najmniej trzech bohaterów.

Chciał być księdzem, a zarazem profesorem historii Św. Józef Sebastian Pelczar jak mało kto potrafił połączyć głęboką wiarę z erudycją, o czym przypomina prof. Piotr Biliński.

Wytargowana afrykańska pamiątka po dziadku i ojcu Historia młodziutkiego rzeźbiarza z Gabonu opisana piórem kpt. Józefa Gawłowicza.

Miał ciągle odmrożone stopy Pasjonujące dzieje niezwykłej sportowej kariery Józefa Łuszczka – pierwszego polskiego mistrza świata w biegach narciarskich. Młody Polak „wyszarpał” mistrzostwo w tak spektakularnym stylu, że zyskał sympatię nawet wymagających fińskich kibiców, których ulubieńca pokonał. Artykuł Krzysztofa Szujeckiego.

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania, propozycja prenumeraty „Wpisu” i wzruszający świąteczny wiersz Leszka Długosza.

Opinie o produkcie (0)

do góry

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl