„Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi”. 15. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Nasi autorzy

„Zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi”. 15. rocznica beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki

Trasa czterogodzinnej procesji z placu Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie liczyła 12 km. W barwnych strojach kroczyli w niej m.in. członkowie licznych bractw i stowarzyszeń, w tym Bractw Kurkowych, Archikonfraterni Literackiej, Rycerzy Bożego Grobu i Rycerzy Kolumba. Fot. Adam Bujak z książki Trasa czterogodzinnej procesji z placu Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie liczyła 12 km. W barwnych strojach kroczyli w niej m.in. członkowie licznych bractw i stowarzyszeń, w tym Bractw Kurkowych, Archikonfraterni Literackiej, Rycerzy Bożego Grobu i Rycerzy Kolumba. Fot. Adam Bujak z książki "Męczennik za wiarę i Solidarność", wyd. Biały Kruk. Marzeniem Marianny Popiełuszko było doczekać wyniesienia jej syna na ołtarze.

„Uroczystość beatyfikacji będzie przeżywać razem z nami Matka Księdza Jerzego, pani Marianna Popiełuszko, która od początku modliła się za morderców swojego syna – napisali biskupi polscy w liście do wiernych w marcu 2010 r. – Pragniemy z najgłębszym szacunkiem i wdzięcznością powiedzieć w imieniu Kościoła i Polski: Mamo, ‘Bóg zapłać’ za takiego Syna!, ‘Bóg zapłać’ za takiego Kapłana! ‘Bóg zapłać’ za Twoją wiarę!”.

Datę beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki jako męczennika za wiarę wyznaczono na 6 czerwca 2010 r. Ogłaszając to 15 lutego 2010 r., metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz powiedział: „To wielki dar Bożej Opatrzności, której będziemy za to dziękować – tym bardziej że wyniesienie ks. Jerzego na ołtarze odbędzie się w Święto Dziękczynienia. Uroczystość beatyfikacyjna będzie dziękczynieniem Bogu za męczeńską ofiarę, za wolność i za to, że możemy mówić o prawdziwym zwycięstwie, które odniósł ks. Jerzy Popiełuszko. Męczeństwo ks. Jerzego Popiełuszki wskazało, że miłość jest mocniejsza niż nienawiść. Wyznaczyło, jak napisał Jan Paweł II w encyklice Veritatis Splendor (93), ‘granicę między dobrem i złem’. Niewątpliwie też męczeństwo to istotnie przyczyniło się do przełomu, jaki kilka lat później nastąpił w naszej Ojczyźnie i w naszej części Europy”.

Blisko dziewięćdziesięcioletnia Pani Marianna w głębokiej duchowej radości przeżywała uroczystość wyniesienia na ołtarze jej syna – Księdza Jerzego. Była już bez męża Władysława, który zmarł w 2002 r. Po śmierci syna mówiła: „Ja jestem ból do samego nieba”, teraz nieba sięgało jej szczęście. Miała na sobie bordowy kostium, podpierała się laską. Bez chustki na głowie wyglądała inaczej niż zazwyczaj, jej siwe krótkie włosy rozwiewał wiatr. Towarzyszył jej ks. Zygmunt Malacki, proboszcz żoliborskiej parafii św. Stanisława Kostki. Pomagał wejść jej po stopniach ołtarza, kiedy wnosiła relikwie swego syna. Wcześniej, przed rozpoczęciem Mszy św. poprowadziła modlitwę różańcową. Kiedy powitał ją metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz: „Kochana mamo księdza Jerzego, dziękujemy za syna, kapłana i męczennika” – ponad 150 tys. wiernych oddało jej honor długą owacją na stojąco.

Beatyfikacja odbyła się na warszawskim placu Piłsudskiego – tym samym, który pamięta papieskie celebracje eucharystyczne św. Jana Pawła II. Podniosłej uroczystości z ramienia Benedykta XVI przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. On także zwrócił się do Marianny Popiełuszko, mówiąc, że „nie wystarczyłoby łez wszystkich polskich matek, aby załagodzić taki ból i mękę. (…) Bardzo wzruszające jest świadectwo mamy naszego błogosławionego, pani Marianny Popiełuszko: ‘Mój syn, ksiądz Jerzy, był przez całe życie człowiekiem głęboko wierzącym. Kiedy służył w wojsku, odmawiał różaniec pomimo zakazu dowódcy. Nigdy nie słyszałam, by żalił się na Pana Boga. Starał się przyjmować wyrządzane nieprzyjemności w duchu wiary i z miłości do Pana Boga’”.

Na uroczystości beatyfikacyjnej obecny był także prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada jak również liczne grono polskich biskupów i księży. Była również siostra Księdza Jerzego Teresa i jego dwaj bracia – Józef i Stanisław.

Abp Amato pytał w homilii: „Co było powodem tak wielkiej zbrodni? Czy ks. Jerzy był może przestępcą, mordercą, a może terrorystą? Nic z tych rzeczy. Ks. Popiełuszko był po prostu wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy, podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni. Ale religia, Ewangelia, godność osoby ludzkiej, wolność nie były pojęciami zgodnymi z ideologią marksistowską.

To właśnie dlatego rozpętał się przeciw niemu niszczący gniew wielkiego kłamcy, nieprzyjaciela Boga i ciemięzcy ludzkości, tego, który nienawidzi prawdy i szerzy kłamstwo. W tamtych latach, jak zdarzało się niekiedy w historii, na dużym obszarze Europy światło rozumu zostało przyćmione ciemnością, a dobro zastąpione złem.

Prorocze sumienia ubiegłego wieku ostrzegały, że imperium zła może zrodzić tylko gorzkie i niestrawne ‘strąki’ (Łk 15, 16), jak pokarm świń, którym chciał się posilić syn marnotrawny, porzuciwszy wpierw dom umiłowanego ojca.

Ks. Jerzy nie uległ pokusie, by żyć w tym obozie śmierci. Za pomocą jedynie duchowych środków, takich jak prawda, sprawiedliwość oraz miłość, domagał się wolności sumienia obywatela i kapłana. Lecz zgubna ideologia nie znosiła światła prawdy i sprawiedliwości. Dlatego ten bezbronny kapłan był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany a ostatecznie brutalnie związany i, choć jeszcze żył, został wrzucony do wody. Jego oprawcy, którzy nie mieli najmniejszego szacunku dla życia, z pogardą odnosili się nawet do śmierci. Porzucili go, jak niektórzy porzucają martwe zwierzę. Jego ciało zostało odnalezione dopiero po dziesięciu dniach. (…)

Wobec tortur zadanych mu przez oprawców ks. Jerzy okazał się odważnym męczennikiem Chrystusa. (…)

Ofiara młodego kapłana nie była porażką. Jego oprawcy nie byli w stanie, nie mogli uśmiercić Prawdy. Tragiczna śmierć naszego męczennika była w rzeczywistości początkiem powszechnego nawrócenia serc do Ewangelii. Śmierć męczenników jest istotnie posiewem chrześcijan.

Dzisiejsza beatyfikacja jest godnym zapamiętania dniem radości dla waszego narodu. Ks. Popiełuszko, uwielbiony, zostaje oddany w ramiona Matki Kościoła w tym samym geście, w jakim prorok Eliasz oddał wskrzeszone do życia dziecko jego matce: ‘Patrz, syn twój żyje!’ (1 Krl 17, 23).

Poprzez wyniesienie do chwały ołtarzy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Ojciec Święty Benedykt XVI mówi do Kościoła w Polsce: ‘Patrz, oto syn twój żyje’. Jest to wielki dar dla wielkiego narodu, którego księga świętości wzbogaca się o kolejną szczególną kartę (…).

(…) w obliczu odradzających się prześladowań, skierowanych przeciwko Ewangelii i Kościołowi, ponadczasowym przesłaniem, jakie musi rozbrzmiewać dzisiaj w naszych sercach, jest to, które wyraził Ojciec Święty Benedykt XVI, przedstawiając syntezę męczeńskiego świadectwa błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Papież mówi, że nowy błogosławiony był kapłanem i męczennikiem, wytrwałym oraz niestrudzonym świadkiem Chrystusa: on zło dobrem zwyciężył, aż do przelania krwi”.

Uczestnicy uroczystości usłyszeli z telebimu również pozdrowienie samego Benedykta XVI, który wówczas przebywał na Cyprze.

Po Mszy św. relikwie nowego Błogosławionego zaniesiono w dwunastokilometrowej uroczystej procesji udziałem kilkunastu tysięcy uczestników – z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie umieszczono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Od 6 czerwca 2010 r. ks. Jerzy Popiełuszko znajduje się w gronie błogosławionych a jego liturgiczne wspomnienie przypada 19 października.

Jolanta Sosnowska

*

Powyższy fragment pochodzi z książki Jolanty Sosnowskiej "Męczennik za wiarę i Solidarność", wyd. Biały Kruk. Do poniedziałku 9 czerwca można kupić ją 30% taniej: 

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.


   

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o polskich świętych i błogosławionych:

Życie św. brata Alberta. Biografia ilustrowana

Życie św. brata Alberta. Biografia ilustrowana

Jolanta Sosnowska, Zygmunt Wierciak

Biograficzna, ilustrowana opowieść o polskim świętym - Bracie Albercie Chmielowskim.
Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama Chmielowskiego, którego imię zakonne Brat Albert stało się w Polsce powszechnie znane już pod koniec XIX wieku. Te trzy rodzaje działalności i te trzy postawy życiowe zostały pięknie ukazane w niezwykłej książce.

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość

Czesław Ryszka

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591–1657 w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach.

Największy z rodu Polaków

Największy z rodu Polaków

Adam Bujak, Jolanta Sosnowska

Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka.

Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji

Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji

Grzegorz Kucharczyk

Rewolucja! Co naprawdę kryje się za tym pojęciem? Ta książka demaskuje fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji; od protestanckiej i francuskiej poprzez bolszewicką, nazistowską i lat 1960. aż po wiek XXI, w którym prowadzona jest kolejna rewolucja światopoglądowa. Prof. Grzegorz Kucharczyk obnaża kulisy każdej rewolucji; ich brutalność, bezwzględność i bezbożność.

Wiara i ofiara. Wyd. II 2025

Wiara i ofiara. Wyd. II 2025

Czesław Ryszka

Któż nie słyszał o męczenniku niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Ojcu Maksymilianie Marii Kolbem, który dobrowolnie oddał życie za współwięźnia? Jest to wiedza niemal powszechna, gorzej z głębszą znajomością obfitującego w niezwykłe zdarzenia życia tego świętego. Był to człowiek o nadzwyczajnej sile wewnętrznej i niezwykle przenikliwym umyśle.

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

AUDIOBOOK Dzienniczek św. Siostry Faustyny - czytany przez Halinę Łabonarską

Halina Łabonarska


„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny to najczęściej tłumaczone polskie dzieło na świecie, ale przede wszystkim to perełka literatury mistycznej. Jest to lektura, która człowieka autentycznie zmienia i dotyka w samej duszy. Bóg każdemu z nas pokazuje drogę do świętości, ale z Siostrą Faustyną obcował bezpośrednio i bezpośrednio do niej przemawiał.

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Męczennik za wiarę i Solidarność. Biografia ilustrowana bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jolanta Sosnowska

Fascynująca książka Jolanty Sosnowskiej to poruszająca opowieść o życiu i heroicznej walce kapłana, który stał się symbolem oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi w Polsce. Swoją niezłomną wiarą i nieugiętością inspirował miliony Polaków do walki o wolność i wiarę. Popiełuszko, z pozoru zwykły ksiądz, stał się światłem nadziei. Pozostaje aktualnym symbolem także dzisiaj, co w tej książce mocno wybrzmiewa.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.