Rozłam w prawosławiu? Nie wszyscy duchowni popierają napaść na Ukrainę

Nasi autorzy

Rozłam w prawosławiu? Nie wszyscy duchowni popierają napaść na Ukrainę

Rosyjska Cerkiew za sprawą przewodzącego jej Cyryla I popiera rosyjski atak na Ukrainę, szukając rozmaitych uzasadnień dla tej wojny. Na zdjęciu moskiewski sobór Wasyla błogosławionego, ważny ośrodek kultu rosyjskiego prawosławia. Fot. autorstwa A.Savin (WikiCommons) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21106594 Rosyjska Cerkiew za sprawą przewodzącego jej Cyryla I popiera rosyjski atak na Ukrainę, szukając rozmaitych uzasadnień dla tej wojny. Na zdjęciu moskiewski sobór Wasyla błogosławionego, ważny ośrodek kultu rosyjskiego prawosławia. Fot. autorstwa A.Savin (WikiCommons) - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21106594 Czterech prawosławnych kapłanów działających w parafii św. Mikołaja w Amsterdamie ogłosiło, iż w związku z agresją rosyjską na Ukrainę zrywają więź z moskiewskim Kościołem prawosławnym. Decyzja została podyktowana presją wywieraną na nich przez Kreml w związku ze spowodowaną przez wojnę sytuacją geopolityczną. Duchowni jednomyślnie stwierdzili, że „dalsze funkcjonowanie i zapewnianie wiernym duchowego wsparcia pod patronatem patriarchatu moskiewskiego jest niemożliwe”. Kapłani dodali także, że podczas liturgii nie będą już także wymieniać imienia moskiewskiego patriarchy Cyryla, głowy rosyjskiego Kościoła prawosławnego, który, jak wiadomo, popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Duchowni wyrazili chęć dołączenia do patriarchatu Konstantynopola.

Wiele wskazuje na to, że brutalna napaść Rosji na Ukrainę spowodowała gwałtowny spadek wpływów moskiewskiego Kościoła prawosławnego, rośnie natomiast wpływ niezależnego ukraińskiego prawosławia. Metropolita Jean de Doubna z Paryża, zwierzchnik prawosławnych parafii w zachodniej Europie, jednoznacznie opowiedział się po stronie napadniętej Ukrainy, wyrażając też poparcie dla ukraińskiego Kościoła prawosławnego. Jednocześnie stanowczo domagał się od patriarchy Cyryla interwencji w celu przerwania rosyjskiej agresji. Jak wiadomo, ofiarami rosyjskiej agresji padają też zabytkowe ukraińskie cerkwie.

Źródło: Valeurs Actuelles/Le Figaro, MM

Każdy z nas narażony jest na pokusę bycia zwiedzionym przez fałszywych proroków. Wskazówki i oceny zawarł w swojej książce znakomity autor Czesław Ryszka:

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Kto z Bogiem, a kto z diabłem

Czesław Ryszka

Czesław Ryszka należy do najpłodniejszych powojennych pisarzy polskich; opublikował ponad 80 książek! Konsekwentnie zajmuje się tematyką katolicką i narodową, także jako publicysta, stając zawsze w obronie wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Od pewnego czasu wyraża swój głęboki niepokój wobec tego, dokąd zmierza współczesny świat, w tym Polska – czemu daje wyraz w tej właśnie książce.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.