Polski ksiądz bohaterem artykułów na zagranicznych portalach. Autorzy wiedzą, że nazistami byli Niemcy

Nasi autorzy

Polski ksiądz bohaterem artykułów na zagranicznych portalach. Autorzy wiedzą, że nazistami byli Niemcy

Fot. zrzut ekranu z portalu National Catholic Register. Fot. zrzut ekranu z portalu National Catholic Register. Amerykański portal National Catholic Register przybliżył czytelnikom postać zmarłego przed czterema laty polskiego kapłana katolickiego, ks. Stanisława Macieja Kicmana, który jako dziecko przeżył hitlerowską masakrę warszawskiej Woli, a święcenia kapłańskie przyjął jako dojrzały mężczyzna. Jak podaje autor, emerytowany wykładowca historii dr Richard C. Lukas, Stanisław urodził się w „kochającej rodzinie katolickiej” w 1937 roku i „cieszył się tylko dwoma latami normalnego życia, zanim Niemcy nie napadły na Polskę 1 września 1939”.

Jego rodzice, Czesław i Monika, byli aktywnymi członkami polskiego podziemia. Podczas Powstania Warszawskiego został rozdzielony z ojcem, który trafił do obozu koncentracyjnego. Chłopiec wraz z matką znalazł się na Woli, gdzie byli świadkami niemieckiego okrucieństwa i barbarzyństwa. Spędzeni w tłumie innych kobiet i dzieci pod kościół, zostali zmuszeni do uklęknięcia przed karabinem maszynowym, jednak cudem, przypuszczalnie za sprawą żarliwych modlitw, ich grupy nie rozstrzelano. Po kapitulacji Warszawy Monika Kicman z synem została wywieziona do Niemiec, gdzie pracowała jako robotnica przymusowa w fabryce amunicji; mieszkali pod Hanowerem „u przyjaznej niemieckiej rodziny” aż do wkroczenia amerykańskich żołnierzy.

Wojenne przeżycia Stanisława sprawiły, że myślał o kapłaństwie; wstąpił do seminarium, jednak zakochał się i zrezygnował z tej drogi, aby poślubić wybraną kobietę. Pracował jako katecheta w liceum. Wraz z żoną Czesławą doczekał się dwóch synów; po jej śmierci po 53 latach małżeństwa zdecydował się powrócić do pierwotnego powołania, dokończył studia w warszawskim seminarium i przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił posługę w parafii św. Szczepana na Raszynie, gdzie dzięki swojemu doświadczeniu ojca i dziadka cieszył się ogromnym powodzeniem jako kaznodzieja i spowiednik. Odwiedzał także więźniów w zakładach karnych; wielu spośród nich nawrócił, podobnie jak przyjaciela swojego bratanka, należącego do Świadków Jehowy. Bliscy wspominali go jako osobę o ogromnej empatii i miłości do drugiego człowieka. „Drugie imię ks. Kicmana, Maciej, oznacza po polsku ‘dar Boga’. Był nim” – konkluduje amerykański autor.

Historię tę, w nieco skróconej wersji, powtórzył także inny katolicki portal, tym razem hiszpańskojęzyczny, Religión en Libertad, pod sensacyjnym tytułem „Miał zostać rozstrzelany przez nazistów [w tekście, podobnie jak w angielskim oryginale, używa się jednak konsekwentnie słowa ‘Niemcy’ – red.], uratował się i chciał być księdzem… przyjął święcenia jako wdowiec pół wieku później”.

Źródło: ncregister.com, religionenlibertad.com, AM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o historycznych relacjach Polski i Niemiec:

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie.

Wojciech Polak, Sylwia Galij-Skarbińska

Książka Wojciecha Polaka i Sylwii Galij-Skarbińskiej „Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie” jest dramatyczną panoramą trudnych relacji polsko-niemieckich po 1939 r.

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Rok 1939. Od beztroski do tragedii

Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn

Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

Pamięć Warszawy

Pamięć Warszawy

 

Warszawa – dumna stolica naszego narodu nie miała łatwej historii, zwłaszcza w XX w. Równocześnie jednak Warszawa stała się symbolem niezłomnej polskiej niepodległości. Tu w 1918 r. siedzibę znalazły najwyższe polskie władze. Stąd grzmiały w 1939 r. słowa, że polski honor jest bezcenny, a mieszkańcy naszej stolicy powstali w 1944 r. przeciw okupantom, nie mogąc dłużej znieść zniewolenia.

Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna

Stolica niezłomna. Warszawa historyczna, patriotyczna, nowoczesna

Adam Bujak, Władysław Bartoszewski

Piękno, tradycja, patriotyzm, historia, rozmach, wiara – tymi słowami można określić Warszawę, jaka wyłania się z albumu „Stolica niezłomna”. Tej niezłomnej Warszawy nie pokazują nam warszawiacy – to spojrzenie krakowiaków – fotografa Adama Bujaka oraz wydawcy i grafika Leszka Sosnowskiego. Może dlatego właśnie widzimy stolicę zupełnie inną. Są tu obiekty niespotykane w innych albumach, jak np.

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść

Grzegorz Kucharczyk

Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.

Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego

Opuszczeni bohaterowie Powstania Warszawskiego

Adam Bujak, Władysław Bartoszewski

Żywa lekcja historii i patriotyzmu! Frapujący tekst prof. Władysława Bartoszewskiego przybliżający i analizujący Powstanie Warszawskie. Ponad 100 emocjonujących fotografii: Adama Bujaka oraz powstańczego fotoreportera Eugeniusza Lokajskiego "Broka". Na zdjęciach m.in.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.