Marsz Pamięci w Oświęcimiu. „Nie pozwól, by kłamstwo zwyciężyło”
Fot. x.com/RBakiewicz 14 czerwca br. przypada 85. rocznica deportowania pierwszej grupy Polaków do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Z tej okazji odbędzie się Marsz Pamięci.
O wydarzeniu informuje na portalu X Robert Bąkiewicz, prezes partii „Niepodległość” i Rot Marszu Niepodległości, szef Straży Narodowej i inicjator Ruchu Obrony Granic.
„85 lat temu Niemcy deportowali pierwszy transport Polaków do KL Auschwitz. Dziś, gdy coraz częściej próbuje się z Polaków robić sprawców, a nie ofiary II wojny światowej – musimy głośno przypominać prawdę”, pisze Bąkiewicz. „To nie tylko marsz – to manifestacja pamięci i oporu wobec kłamstw historycznych. Idziemy w imię prawdy, w imię naszych przodków i przyszłych pokoleń”, zapowiada działacz.
Marsz odbędzie się w sobotę, 14 czerwca, w Oświęcimiu. Początek o godz. 12:00 na placu przed Dworcem PKP Oświęcim, ul. Powstańców Śląskich. Następnie przewidziane jest przejście ulicami Dworcową i Obozową.
„Nie pozwól, by kłamstwo zwyciężyło! Dołącz i pokaż, że pamiętamy!”, apeluje Robert Bąkiewicz.
Źródło: x.com/RBakiewicz; AD
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o naszej historii najnowszej:

Auschwitz - Rezydencja śmierci
Unikalny dokument przedstawiający największy niemiecki obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

Auschwitz - Rezydencja śmierci (niem) // Auschwitz - Residenz des Todes
Unikalny dokument przedstawiający największy hitlerowski obóz koncentracyjny, ośrodek męczeństwa i masowej zagłady setek tysięcy więźniów 30 narodowości. Bogaty materiał fotograficzny: znakomite, słynne już artystyczne fotografie Adama Bujaka zatrzymujące w czasie echa koszmaru oraz zdjęcia archiwalne z lat funkcjonowania obozu przedstawiające dramatyczny los deportowanych.

Rok 1939. Od beztroski do tragedii
Dla Polski rok 1939 był rokiem przedziwnym; przede wszystkim tragicznym, gdyż agresja na nasz kraj Niemiec dokonana 1 września, a następnie Związku Sowieckiego – 17 września spowodowała śmierć milionów rodaków jak również zamordowała prężnie rozwijającą się II Rzeczpospolitą. Ten straszny rok kojarzy nam się zatem głównie z początkiem II wojny światowej.

III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść
Rzesza Niemiecka istniała tylko w okresie 1933–1945, ale bardzo mocno zapisała się w historii. Mocno i wyjątkowo niechlubnie. Gdy się ją wspomina, przychodzą na myśl druty kolczaste, niemieckie obozy zagłady, wojenna pożoga, grabież, ruiny. Do tego dochodzi pogarda dla tych, których zbrodnicza ideologia nazistowska określała jako „podludzi” i których należało likwidować w imię czystości rasy.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.