Francja: Wyraziste barwy, świetliste tkaniny... Szopki A.D. 2024 będą „bajecznie kolorowe”!
Figurki z prowansalskiej szopki. Fot. Guillaume Piolle, CC BY-SA 3.0, via Wikipedia Commons Jaki styl bożonarodzeniowych szopek będzie najbardziej popularny we Francji na Boże Narodzenie 2024? Okazuje się, że tendencja minimalistyczna z zeszłego roku, stawiająca na biel, kontrastującą z nią czerń i graficzne linie nie zdała egzaminu, zatem w tym roku artyści – twórcy szopek stawiają na styl, w którym dominują ciepłe i świetliste barwy.
Gra świateł, „słodkie” kolory, powrót do stylu szopek włoskich z ich barokowym przepychem i połyskującymi tkaninami używanymi do tworzenia szat... W tym roku szopki mają być bajecznie kolorowe!
Tę tendencję przejmują także twórcy tradycyjnych szopek prowansalskich, jakkolwiek jaskrawsze barwy szat prowansalskich figurek ustępują miejsca bardziej stonowanym, pastelowym kolorom, choć świetlistości w tkaninach nie brakuje. Twórcy szopek w bardziej nowoczesnym stylu stawiają na drewno jako materiał rzeźbiarski, jednak nawet oni dają się ponieść fantazji inspirowanej bogatym barokowym stylem włoskich szopek; na wyrzeźbione w drewnie figurki nakładane są świetliste i wyraziste barwy, szatki szyte najczęściej z satyny lub brokatu są układane w dekoracyjne draperie... Jednym słowem tajemnica Narodzin Syna Bożego powinna być przedstawiona jako „małe arcydzieło”, które ukazuje delikatność i kruchość Dzieciątka; w ten sposób szopki, wywołując emocje wzruszenia wśród oglądających je wiernych, mają ukazywać najbardziej niezwykłe wydarzenie w historii ludzkości, które zmieniło bieg dziejów.
Źródło: Aleteia.fr, MM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki wprowadzające nas w klimat świąt Bożego Narodzenia:
Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia
Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?
Na to pytanie w tej jakże frapującej książce odpowiada ks. prof.
24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa
Ta piękna książka dla dzieci jest kolekcją 24 zupełnie wyjątkowych opowieści adwentowych i wigilijnych, które poniekąd pełnią funkcję kalendarza adwentowego. Codziennie w grudniu możemy wieczorkiem usiąść z naszymi pociechami i przeczytać im opowiadanie związane z Bożym Narodzeniem i tym samym umilić czas oczekiwania na Wigilię.
Czekamy na Jezusa! Opowieści o świętych na każdy dzień Adwentu
Pod każdą szerokością geograficzną i w każdej epoce małe lub niezwykłe cuda towarzyszyły Świętom Bożego Narodzenia! Oto 24 wspaniałe historie do przeczytania od 1 do 24 grudnia, aby przygotować swoje serce na niesamowitą radość Świąt Bożego Narodzenia w towarzystwie świętych, którzy doświadczyli szczególnej łaski podczas oczekiwania lub świętowania narodzin Jezusa.
Świat Chrystusa. Tom 1
Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu "pełni czasu", co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej.
Tajemnice Ziemi Świętej
Najnowsze, długo oczekiwane wydanie bestsellerowego albumu Adama Bujaka o Ziemi Świętej. Dwa tysiące lat temu po spalonej słońcem Samarii, Galilei, Judei wędrował Chrystus. Teraz te same szlaki przeszło dwóch artystów. Twórca słowa i twórca obrazu. Poeta i fotografik – Marek Skwarnicki i Adam Bujak.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.