Francja: Triduum Sacrum i Wielkanoc w katedrze Notre Dame – po raz pierwszy od tragicznego pożaru w 2019 r.

Nasi autorzy

Francja: Triduum Sacrum i Wielkanoc w katedrze Notre Dame – po raz pierwszy od tragicznego pożaru w 2019 r.

Główna nawa odbudowanej katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. Mbzt, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons.  Główna nawa odbudowanej katedry Notre Dame w Paryżu. Fot. Mbzt, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons. Minęło 6 lat od dramatycznego Wielkiego Poniedziałku 15 kwietnia 2019 r., kiedy paryska katedra Notre Dame stanęła w płomieniach. Po raz pierwszy od tych wydarzeń w odnowionej katedrze odbędą się uroczyste nabożeństwa Wielkiego Tygodnia. Po sześciu latach ciszy serce katedry na nowo zacznie bić w rytm celebracji uroczystości najważniejszego dla chrześcijan tygodnia, podczas którego wspominamy najważniejsze wydarzenia, które się dokonały dla naszego zbawienia. Do rangi symbolu urasta fakt, że to pierwsze od czasu tragicznego pożaru Triduum Paschalne w katedrze Notre Dame będzie celebrowane w Roku Świętym 2025.

W tym niezwykłych uroczystościach Triduum Paschalnego wezmą udział wszyscy księża i diakoni z diecezji, którzy podczas odprawionej w Wielką Środę wieczorem Mszy Krzyżma Świętego odnowią swoje śluby kapłańskie.  Głównym celebransem tego nabożeństwa będzie abp Laurent Ulrich, arcybiskup Paryża. W Wielki Czwartek o godz. 19.00 rozpocznie się liturgia upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Jezusa w towarzystwie Apostołów przed Męką i Śmiercią na krzyżu. To właśnie podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił Eucharystię. Podczas wielkoczwartkowej liturgii nastąpi także tradycyjny obrzęd umywania nóg. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy, gdzie wierni będą mogli Go adorować.

W Wielki Piątek – dzień pamięci Męki i Śmierci Jezusa na krzyżu, o godz. 10.00 nastąpi wystawienie Korony Cierniowej – najcenniejszej relikwii Męki Pańskiej znajdującej się na terytorium Francji. Dla wiernych będzie to wyjątkowa okazja, aby zjednoczyć się z cierpieniami Jezusa. Przez cały maj 2025 r. Korona Cierniowa będzie wystawiona w jednej z kaplic katedry Notre Dame. O 15.00 zostanie także odprawiona Droga Krzyżowa ulicami Paryża, którą poprowadzi abp Ulrich; pierwsza stacja będzie usytuowana na Square Louise Michel przed bazyliką Sacré-Coeur, ostatnia – przed katedrą Notre Dame. O 19.00 w katedrze abp Ulrich będzie przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej.

„Ogień zniszczył katedrę, a teraz ogień ją rozświetli”. W Wielką Sobotę na placu przed katedrą Notre Dame zapłonie wielki ogień symbolizujący światło, które rozświetliło ciemności, czyli Chrystusa Zmartwychwstałego. W Wielką Sobotę o godz. 21.00 abp Ulrich rozpocznie celebrację nabożeństwa Wielkiej Wigilii Paschalnej, podczas której 670 dorosłych katechumenów z Paryża przyjmie sakrament Chrztu Świętego; dla porównania, w 2024 r. w Paryżu chrzest przyjęły 522 osoby.     

W Niedzielę Wielkanocną Msza św. rezurekcyjna w katedrze Notre Dame zostanie odprawiona o godz. 8.30; głównym celebransem będzie oczywiście abp Ulrich. Następne nabożeństwa będą miały miejsce o godz. 11.30 i 18.00, zaś o godz. 16.00 zostanie odprawione nabożeństwo ekumeniczne z udziałem chrześcijan wszystkich obrządków; w tym roku będzie miało ono szczególnie uroczystą oprawę, bowiem właśnie na 2025 r. przypada 1700. rocznica Soboru Nicejskiego.

Źródło: aleteia.fr, MM

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o chrześcijańskim dziedzictwie Polski, Francji i Europy:

Polska i Krzyż

Polska i Krzyż

Adam Bujak, Andrzej Nowak, kard. Stanisław Nagy, ks. Waldemar Chrostowski, Krzysztof Ożóg

Piękno, niezachwiana moc i potęga Krzyża. Związanie losów Rzeczypospolitej, od narodzin po dzień dzisiejszy, z Krzyżem oraz nieprzemijająca nadzieja pokładana w Chrystusie – to temat tej książki. Wybitni autorzy i uczeni, wielcy patrioci, utrwalają słowem, a mistrz Adam Bujak obrazem wizerunek Polski wiernej Bogu od jedenastu wieków. Bez chrześcijaństwa nie byłoby ani naszego państwa, ani naszego narodu.

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Kościół i Naród. Lata trwogi, lata nadziei

Jan Żaryn

Agentura wpływu nazywana nie tak dawno sowiecką, a dziś rosyjską, poczyna sobie śmiało także w III RP. Jej dziełem jest narzucana Polakom od kilkunastu lat przez media głównego nurtu (wszystkie w rękach zagranicznych decydentów) i przez niektórych polityków tzw. polityka wstydu.

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

Europa zjednoczona w Chrystusie

Europa zjednoczona w Chrystusie

Jan Paweł II

Pełna, zawierająca 82 teksty antologia wypowiedzi św. Jana Pawła II na temat wspólnej Europy i jej chrześcijańskich korzeni, od czerwca 1979 do lipca 2002 r. Wielki Syn polskiej ziemi przez cały swój pontyfikat dążył i nawoływał do pojednania. Dziś, kiedy Stary Kontynent wydaje się zapominać o chrześcijańskich źródłach swej kultury, słowa Świętego powinny stać się dla Europejczyków, a przede wszystkim Polaków najpewniejszym drogowskazem. Papież udziela m.in.

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Adam Bujak, kard. Stanisław Nagy

Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma! Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.