Francja: Profanacja Najświętszego Sakramentu w katedrze Notre Dame

Nasi autorzy

Francja: Profanacja Najświętszego Sakramentu w katedrze Notre Dame

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay.com. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay.com. Podczas uroczystej Mszy św. z okazji Zesłania Ducha Świętego odprawianej w paryskiej katedrze Notre Dame (po raz pierwszy obchodzono tę uroczystość w najsłynniejszej paryskiej świątyni od czasu tragicznego pożaru w 2019 r.) doszło niestety do profanacji Najświętszego Sakramentu, co było związane m.in. z poważnymi niedopatrzeniami – nie tylko organizacyjnymi.

Na Mszę św. przybyła co prawda rekordowa ilość osób, jednak już sama liturgia świadczyła o nieprzygotowaniu celebransów. Została ona bowiem skrócona do minimum – zabrakło m.in. modlitwy powszechnej, nie było też kadzidła. Kiedy zaś nadszedł moment udzielania wiernym Komunii św., doszło do prawdziwego skandalu. Trzech kapłanów-celebransów nie nadążało z udzielaniem wiernym Ciała Chrystusa, a zatem na pomoc ruszyli... świeccy pracownicy katedry, nie będący ani diakonami, ani nawet akolitami uprawnionymi do rozdzielania Komunii św. w sytuacji braku odpowiedniej liczby wyświęconych szafarzy; w przypadku rozdzielania Ciała Chrystusa posługa takich osób jest niedopuszczalna; wyglądało to tak, jakby kapłani pomylili obrzęd liturgiczny ze świeckim wydarzeniem publicznym. Najgorsze miało jednak nadejść.

Jedna z kobiet uczestniczących w liturgii (nie wiadomo nawet, czy była katoliczką) otrzymała Komunię św. na rękę, po czym... schowała właśnie otrzymaną konsekrowaną Hostię do kieszeni; upomniana co do niedopuszczalności takiego zachowania, odmówiła przyjęcia doustnie Najświętszego Sakramentu, po czym, nie zatrzymywana przez nikogo, opuściła katedrę. Bulwersujące wydarzenie stało się początkiem burzliwej dyskusji co do zasadności dopuszczania nieprzygotowanych do tego „ochotników” do rozdzielania Najświętszego Sakramentu, a co ważniejsze – czy podawanie Go na rękę ma jakąkolwiek kwestię bytu. W Polsce te sprawy są odbierane jednoznacznie (nikt by nawet nie pomyślał o dopuszczaniu nieuprawnionych do tego osób do rozdzielania Najświętszego Sakramentu, a sprawa podawania Komunii św. na rękę jest widziana jako co najmniej niewłaściwa). Jak widać, Francja powinna sobie przypomnieć wiele spraw związanych z jej chrześcijańskimi korzeniami.

Źródło: Tribune Chrétienne, MM 

Wiadomości o premierach nowych książek Białego Kruka i spotkaniach autorskich prosto na Twoją skrzynkę mailową, a do tego jeszcze prezent - bon 50 zł na zakupy w naszej księgarni internetowej! Dołącz już dziś do grona Czytelników Biuletynu Białego Kruka! Aby to zrobić, kliknij TUTAJ.

Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki o chrześcijańskim dziedzictwie Francji, Polski i Europy:

Wspaniałość chrześcijaństwa

Wspaniałość chrześcijaństwa

ks. Robert Skrzypczak

Jak żyć bez wiary w Boga? Niektórzy próbują, ale zwłaszcza w naszych czasach niespotykanego zamętu pojęć oznacza to tylko pogłębienie wewnętrznego chaosu człowieka. Autor pisze wprost: „żyjemy w cywilizacji skupionych na sobie konsumentów, którzy za pomocą zgiełku i rozrywki usiłują zagłuszyć w sobie dojmujący brak sensu życia”. Ks. prof.

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Europa krzyżem bogata. Od Golgoty do Strasburga

Adam Bujak, kard. Stanisław Nagy

Zdecydowany głos w obronie krzyża w dobie otwartej walki z symbolem chrześcijańskiej wiary w szkołach, urzędach i tak zwanej przestrzeni publicznej. W imię fałszywie pojmowanej wolności i tolerancji walczy się nie tylko z odwiecznymi symbolami naszej wiary, lecz z nią samą. Na to zgody nie ma! Krzyż, znak męki i zwycięstwa Chrystusa od wieków inspiruje artystów do tworzenia wybitnych dzieł sztuki. Stanowi symbol chrześcijańskiej tradycji.

Francuskie samobójstwo

Francuskie samobójstwo

Éric Zemmour


W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

W co wierzą katolicy

W co wierzą katolicy

Karl Keating

Wokół wiary katolickiej narosło ostatnio sporo nieporozumień. Przyczyną tego stanu są przeważnie przekazy medialne, wprowadzające swoich odbiorców w błąd dowolnymi interpretacjami nie tylko nauki Kościoła, ale także Pisma Świętego. Znany amerykański teolog katolicki, wykładowca uniwersytecki, autor kilkudziesięciu poczytnych książek Karl Keating (ur. 1950) objaśnia w tej książce 52 najczęstsze pomyłki związane z rozumieniem wiary katolickiej.

Świętości, upadki i nawrócenia. Historia chrześcijaństwa. Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola  wyd. 2022

Świętości, upadki i nawrócenia. Historia chrześcijaństwa. Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Żeby mieć argumenty, trzeba posiąść wiedzę. Żeby skutecznie bronić Kościół, trzeba poznać jego historię. Najlepiej taką, która wyszła spod pióra wybitnego pisarza i przekonanego wyznawcy, a nie zdeklarowanego lub zamaskowanego wroga. Ten ostatni bowiem zawsze będzie posługiwał się manipulacją, udając „obiektywnego” badacza w celu siania wątpliwości.

Świętości, upadki i nawrócenia. Historia chrześcijaństwa. Tom 2 Od XVI do XXI wieku  wyd. 2022

Świętości, upadki i nawrócenia. Historia chrześcijaństwa. Tom 2 Od XVI do XXI wieku wyd. 2022

Wojciech Roszkowski

Drugi, ostatni tom bestsellerowej serii „Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”. Książka rzetelna, napisana ze znawstwem przez wybitnego historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego. Świetnie się czyta, niemal jak opowieść o niezwykłych przygodach.

 

Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.