Francja: autorzy i wydawcy z tantiemami za książki sprzedane z drugiej ręki? Rząd planuje zmiany
Rynek antykwaryczny ma swoją specyfikę; na zdjęciu jeden z warszawskich antykwariatów. Fot. domena publiczna via Wikimedia. Jak poinformowało w piątek francuskie Ministerstwo Kultury, rząd Francji poszukuje rozwiązania prawnego, które zapewniłoby wydawcom i autorom udział w zysku ze sprzedaży używanych książek. Zaproponowano je wydawcom jako rozwiązanie problemów ekonomicznych, jakie stwarza rynek książek używanych, podczas wizyty prezydenta Emmanuela Macrona na Festiwalu Książki w Paryżu.
Ministerstwo poinformowało, że minister Rachida Dati zwróciła się do Rady Stanu, najwyższego sądu administracyjnego we Francji, o ustanowienie „prawa odsprzedaży praw autorskich” mającego zastosowanie do wielokrotnej odsprzedaży tej samej książki.
Obecnie francuski rynek książek używanych całkowicie omija autorów i wydawców, co skutkuje utratą dochodów. Proponowana zmiana wymagałaby od sprzedawców używanych książek rekompensaty dla wyżej wspomnianych. „Dochód z tego prawa odsprzedaży zostanie przekazany organizacji zbiorowego zarządzania w celu wsparcia twórczości”, poinformowało ministerstwo w oświadczeniu. Jednak data wdrożenia tego środka nie została jeszcze ustalona.
„To nas satysfakcjonuje”, powiedział Vincent Montagne, prezes Krajowego Związku Wydawniczego, w wywiadzie dla AFP. „Francja, która była pionierem w kwestii prawa dotyczącego jednolitej ceny książki, może znów przewodzić”, stwierdził Montagne, odnosząc się do faktu, że Francja ustanowiła precedens na rynku książki, będąc pierwszym krajem, który w 1981 r. uchwalił prawo wprowadzające jednolitą cenę nowych książek, co stanowiło jeden z środków mających na celu zapewnienie stabilności księgarń. Prawo to zostało później przyjęte w kilku innych krajach.
Źródło: The Brussels Times, AM
Zapraszamy do naszej Księgarni Internetowej po książki, z zakupem których nie warto czekać:

Francuskie samobójstwo
W targanej kryzysem społecznym i ogromnymi napięciami wewnętrznymi Francji następuje właśnie historyczna zmiana politycznych nastrojów. Zmiana, która nie pozostanie bez wpływu na całą politykę europejską, w tym na Polskę. Po tym jak w wyborach do Parlamentu UE prawicowe Zjednoczenie Narodowe zdobyło nad Sekwaną, Loarą, Garonną i Rodanem ponad dwa razy więcej głosów niż blok prezydenta Emmanuela Macrona, ten ostatni rozpisał przedterminowe wybory.

Historia cenzury. Od starożytności do XXI wieku
Polacy w ciągu minionych dwóch stuleci zmagali się z bezwzględnie egzekwowaną antynarodową, ale też antyreligijną cenzurą stosowaną wobec nas przez obcych (zaborców, komunistów). Niewiele jednak powstało na ten temat książek, a to jest pierwsze całościowe opracowanie. Czyżby sam temat cenzury był zawsze niewygodny i cenzurowany? – pyta autor niniejszej książki, Jakub Maciejewski.

Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy
Wychodząc z pierwotnych koncepcji wspólnoty europejskiej, nawiązując do myśli tzw. Ojców Założycieli, autor Krzysztof Szczerski, politolog i polityk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego przestrzega - zgodnie z tym, co mówił w polskim Sejmie św. Jan Paweł II - przed redukowaniem wizji zjednoczonej Europy wyłącznie do jej aspektów ekonomicznych, politycznych oraz przed bezkrytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego modelu życia.

Największy z rodu Polaków
Największy z rodu Polaków – to określenie wobec Jana Pawła II pojawiło się już na początku jego pontyfikatu, a potem było powszechnie wypowiadane z dumą przy bardzo wielu okazjach, w tysiącach miejsc, przez ludzi Kościoła i przez zwykłych wiernych, ale też przez polityków i środki masowego przekazu, nie wyłączając tych, którzy dzisiaj tak zaciekle zwalczają Papieża Polaka.
Komentarze (0)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.