„Energetycy w Powstaniu” – PGE pamięta o bohaterstwie warszawskich powstańców i energetykach walczących w Elektrowni Powiśle.

Nasi autorzy

„Energetycy w Powstaniu” – PGE pamięta o bohaterstwie warszawskich powstańców i energetykach walczących w Elektrowni Powiśle.

Prezes Zarządu PGE Wojciech Dąbrowski podczas uroczystości przy Elektrowni Powiśle. Fot.: PGE Prezes Zarządu PGE Wojciech Dąbrowski podczas uroczystości na Skwerze Kahla. Fot.: PGE

PGE Polska Grupa Energetyczna kolejny rok włączyła się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego organizując uroczystość „Energetycy w Powstaniu” w hołdzie Bohaterom Elektrowni Powiśle.

W poniedziałek 1 sierpnia 2022 roku o godz. 10:00 na Skwerze Kahla przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej oddali hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim.

Obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców przez przedstawicieli administracji rządowej, zaproszonych Gości oraz Zarządu PGE i spółek z Grupy PGE. W ceremonii udział wzięli m.in.: Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP, prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Paweł Sałek - Doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W trakcie uroczystości został odczytany list Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek oraz list Prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego.

„Pierwszy sierpnia – to data szczególnie ważna dla Polaków. Co roku spotykamy się tego dnia, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Bohaterom, którzy walczyli o swoje rodziny, o swoje miasto, o Polskę, a przede wszystkim o swoją i naszą wolność. Niestety po wojnie nie czekały na nich podziękowania i zaszczyty ale strach, prześladowania, kazamaty ubeckich więzień, a nawet śmierć. Władza komunistyczna w taki sposób odwdzięczyła się naszym bohaterom. Dlatego dzisiejsze obchody i wszystkie działania związane z podtrzymywaniem pamięci o Powstaniu Warszawskim są także po to, aby zadośćuczynić wszystkim Powstańcom za ten straszny czas PRL-owskiej hańby. A jako PGE Polska Grupa Energetyczna szczególnie pielęgnujemy pamięć walk o Elektrownię i czujemy dumę z przedstawicieli naszego zawodu,” powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W trakcie tegorocznej uroczystości został zorganizowany liryczny występ artystyczny „Paula Czapla śpiewa Baczyńskiego”. Obchodom uroczystości „Energetycy w Powstaniu” towarzyszy opublikowana przez wydawnictwo Biały Kruk książka autorstwa Michała Tomasza Wójciuka pt. „Obrońcy Warszawy - Energetycy w Powstaniu Warszawskim”. Publikacja zawiera wiele archiwalnych fotografii, dokumentuje bohaterską obronę warszawskiej elektrowni i udział jej załogi w walkach o wyzwolenie stolicy w 1944 roku.

Wspominając Powstanie Warszawskie nie możemy zapomnieć o trwającej wojnie za wschodnią granicą. Z inicjatywy Wicemarszałek Sejmu RP Pani Małgorzaty Gosiewskiej i Przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Pana Rusłana Stefańczuka powstała wystawa pt. „Warszawa-Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”. Wystawa składa się z fotografii obrazujących zniszczoną Warszawę podczas powstania Warszawskiego w zestawieniu ze zdjęciami ze zniszczonego Mariupola i innych ukraińskich miast, które w ostatnich miesiącach ucierpiały z powodu agresji rosyjskiej.

Źródło: GKPGE

Obrońcy stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim

Obrońcy stolicy. Energetycy w Powstaniu Warszawskim

 

Historia Powstania Warszawskiego to historia tysięcy różnych bohaterów. Bez wątpienia należą do nich także ci mężczyźni i kobiety, których Michał Tomasz Wójciuk przedstawia na kartach tej książki, czyli energetycy stołecznej Elektrowni. 1 sierpnia 1944 r. zorganizowali oni brawurowy szturm na zakłady, dzięki którym Warszawa czerpała prąd.


Komentarze (0)

  • Podpis:
    E-mail:
  • Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Wpisy są moderowane przed dodaniem.

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.