"Narodziny potęgi" na portalu kulturalia.lca.pl

Nasi autorzy

"Narodziny potęgi" na portalu kulturalia.lca.pl

Dokładność, staranność, przejrzystość, przystępność. Wszystko, czego trzeba, aby popularyzować historię, choć rządy króla Kazimierza – to ogrom zdarzeń, które jeszcze do niedawna sprowadzało się do powiedzenia, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Trzydzieści jednak siedem (37) lat rządów stawia tego władcę na piątym miejscu – wśród najdłużej rządzących, a jego królowanie nie od budownictwa się przecież zaczyna i na nim nie kończy. Zanim zacznie się opowiadać historię Kazimierza, przypominają więc autorzy, że dwudziestotrzyletni król przejmuje rządy po walecznym Władysławie Łokietku, którego dzieło poprowadzi, skutecznie odzyskując rozdzielone testamentem Krzywoustego i jego następstwami ziemie. Jak czytamy - podwaja stan posiadania przejętego po ojcu królestwa.

Na lekturę Narodzin potęgi trzeba więc, mimo popularyzatorskiego przeznaczenia - trochę czasu i wytrwałości. To, w czasach, gdy jak się zdaje – mało kto już czyta cokolwiek lub nikt już nie czyta niczego – może być wymaganiem ponad siły. Jak starania Kazimierza III niemal. Jest też i to zaletą Narodzin potęgi, wbrew obiegowemu przekonaniu, iż historia jest uciążliwym szeregiem nazwisk i dat nie do zapamiętania, że jasno pokazuje, jak potęgę się buduje, tworzy - czytamy na portalu kulturalia.lca.pl.

Cały materiał dostępny pod linkiem:

 https://kulturalia.lca.pl/legnica,news,84145,Kazimierz_Wielki_murowana_pot_ga.html#dalej

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego

Krzysztof Ożóg

Naprawdę jest czym się szczycić, jeśli chodzi o polską historię. Już Bolesław Chrobry (967–1025) stworzył bardzo silne i rozległe państwo. Ponad sto lat po nim przyszedł okres osłabienia, zwany rozbiciem dzielnicowym, ale pamiętajmy, że było to wówczas zjawisko powszechne w całej Europie.

 

Zamknij X W ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.